رایزنی وزارتخانه‌های گردشگری و امور خارجه برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران

پوریا  محمدی پیوند
چهار شنبه، ۲۶ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۶
رایزنی وزارتخانه‌های گردشگری و امور خارجه برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران

در دیدار دو جانبه معاونت‌های دو وزارتخانه گردشگری و امور خارجه بر بازگشایی تدریجی مرزها برای ورود گردشگران خارجی به صورت محدود، ضابطه‌مند و مدیریت‌شده تاکید شد.

چندی پیش، ولی تیموری ضمن اشاره به توقف صدور ویزای توریستی ایران در اجلاس کشورهای دی-۸ (D-8)، از محدود شدن تعاملات گردشگری با سایر کشورها به توریست‌های تجاری و درمانی خبر داد.

طبق اعلام وزارت خارجه، توقف صدور ویزای توریستی ایران همزمان با شروع پاندمی و بنا بر درخواست ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا بوده است. اگرچه طبق اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و تایید وزارت خارجه، در حال حاضر گردشگرانی که قصد درمان یا تجارت و کار در ایران را دارند، طبق مقررات تعیین‌شده، کما‌فی‌السابق ویزا می‌گیرند و به ایران سفر می‌کنند.

خسارت‌های روزافزون ویروس کرونا به صنعت گردشگری موجب شده بود تا وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچون سایر کشورها، پروتکلی را برای ورود گردشگران خارجی در تابستان ۹۹ تدوین کند و آن را به‌منظور ارزیابی و تصویب به ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا ارائه دهد؛ اما ستاد مذکور که موضع مخالفی نسبت به ورود گردشگران داشته، تاکنون نظری رسمی در خصوص باز شدن مرزها به روی گردشگران خارجی با رعایت پروتکل بهداشتی اعلام نکرده است.

اکنون و طبق اعلام روابط‌ عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در دیدار معاون گردشگری کشور و معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه که با موضوع بررسی وضعیت کنونی گردشگری خارجی ایران در شرایط بحران کرونا برگزار شده است، بر ارتباط تنگاتنگ حوزه گردشگری با کنسولگری‌ها از دو جهتِ صدور ویزا و ایرانیان خارج از کشور به عنوان سرمایه، مخاطب و بخشی از جامعه هدف حوزه گردشگری خارجی کشور تاکید شد.

ولی تیموری در دیدار با سید کاظم سجادی، ضمن اشاره به وضعیت کنونی صنعت گردشگری کشور در شرایط بحران کرونا و پساکرونا در ابعاد بین‌المللی، ترسیم چشم‌انداز و راهکارهای برون‌رفت از این موضوع در راستای حمایت از فعالان بخش خصوصی حوزه گردشگری را لازم دانست. وی در این رابطه تصریح کرد:

پروتکل ورود گردشگران خارجی به کشور در شرایط کرونا با همکاری نهادهای فرابخشی مرتبط از جمله وزارت بهداشت، وزارت امور خارجه، وزارت راه و سایر بخش‌ها تهیه شده و هم‌اکنون از سوی ستاد ملی کرونا در حال بررسی است. بازگشایی تدریجی مرزها برای ورود گردشگران خارجی به صورت محدود، ضابطه‌مند و مدیریت‌شده در قالب ساختار آن پروتکل، درحال حاضر برای صنعت گردشگری کشور ضروری است.

معاون گردشگری کشور وزارت امور خارجه را اصلی‌ترین نهاد فرابخشی مرتبط در ورود گردشگران و حامی توسعه گردشگری ورودی دانست و با ارائه راهکارهای معرفی ظرفیت‌های گردشگری کشور به خارجیان مطرح، بر ضرورت همکاری بیشتر میان معاونت گردشگری و سرکنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای هدف تاکید کرد.

از جمله این راهکارها می‌توان به برگزاری کارگاه‌های آموزشی مشترک ویژه پرسنل شاغل در کنسولگری‌ها با هدف افزایش شناخت و دانش آن‌ها در آگاهی از ظرفیت‌های گردشگری کشور و ارسال اقلام تبلیغاتی و بازاریابی به منظور استفاده در نشست‌ها، دیدارها و همچنین توزیع میان مخاطبان هر یک از سرکنسولگری‌های ایران اشاره کرد.

دیدار معاون گردشگری کشور و معاون وزارت خارجه با توافق نظر در خصوص تبیین برنامه‌ برای رفع چالش‌ها، آسیب‌شناسی وضعیت موجود و ارائه برنامه‌های مربوطه با هدف حیات دوباره گردشگری خارجی کشور در ایام کرونا و پساکرونا پیگیری شد.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا

    دیدگاه