آیا تست کرونا برای سفرهای داخلی الزامی است؟

سعیده خلیلی‌صفا
سه شنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۲
آیا تست کرونا برای سفرهای داخلی الزامی است؟

طبق اعلام معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری نیازی به تست PCR پیش از سفرهای داخلی وجود ندارد.

ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، درباره شبهه و ابهاماتی که بخش‌نامه اخیر وزارت بهداشت در ارتباط با «ممنوعیت سفر بدون ارائه تست کرونا» ایجاد کرده است، اعلام کرد که سفر به ارائه نتیجه منفی تست کرونا مشروط نشده است و طبق توضیح وزارت بهداشت، لازم نیست پیش از سفرهای داخلی تست PCR انجام شود؛ اما از ورود مبتلایان کووید-۱۹ به داخل هواپیما، قطار و اتوبوس جلوگیری می‌شود و خدمات تور و سفر به مبتلایان کرونا نباید فروخته شود. 

تیموری در این باره گفت:

جریان آن بخش‌نامه از این قرار است که اگر به عنوان مسافر به شرکت‌های خدمات مسافرتی برای تهیه بلیط هواپیما، قطار و یا اتوبوس مراجعه کنید، کد ملی شما را دریافت و در سامانه وزارت بهداشت وارد می‌کنند. آن‌طور که این وزارت‌خانه اعلام کرده است بانک اطلاعاتی از افرادی که تست کرونا داده‌اند وجود دارد که آژانس‌ها، شرکت‌ها و مراکز فروش خدمات سفر از طریق آن می‌توانند از وضعیت سلامت مسافر اطلاع پیدا کنند. چنان‌چه مسافری دو هفته پیش از سفر تست کرونا داده باشد و نتیجه مثبت آن ثبت شده باشد، اجازه سفر نخواهد داشت و شرکت‌های مسافرتی نباید خدماتی به آن‌ها بفروشند. ضمن این‌که وزیر بهداشت اعلام کرده است از ورود این افراد به داخل هواپیما، قطار و اتوبوس جلوگیری خواهد شد.

وی در ادامه افزود:

این بخش‌نامه صرفا مشمول افرادی است که دو هفته پیش از سفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و نتیجه تست آن‌ها مثبت بوده و در بانک اطلاعاتی وزارت بهداشت ثبت شده است. اگر دوران نقاهت (۱۴ روز) بیمار پایان یافته باشد، دیگر به ارائه نتیجه منفی تست نیاز نیست. مسافرانی که هنوز دو هفته نقاهت را پشت سر نگذاشته‌اند؛ اما مدعی‌اند نتیجه تست PCR آن‌ها منفی است و اصرار به تردد و جابه‌جایی بین شهری دارند باید برای تهیه بلیط و استفاده از وسایل نقلیه عمومی، گواهی معتبر سلامت و نتیجه منفی تست کرونا ارائه دهند.

تیموری درباره ابلاغ بخشنامه وزارت بهداشت به آژانس‌های مسافرتی و مجریان تورها، اظهار کرد:

این بخشنامه مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا است و همه باید اجرا کنند. هرچند که با تشدید محدودیت‌های تردد از هفته آینده، عملا امکان اجرای تور وجود ندارد و سفر با وسایل نقلیه عمومی با توجه به تعطیلی بیشتر مراکز، محدود خواهد شد.

گفتنی است در راستای اجرای بند ۷ مصوبه جلسه چهل و دوم ستاد ملی مدیریت کرونا در مورد عدم جابه‌جایی مسافران دارای تست کرونای مثبت و با عنایت به تسریع در قطع زنجیره انتقال کرونا، از تاریخ ۲۸ آبان هرگونه جابه‌جایی مسافر به صورت هوایی، زمینی و دریایی بدون دریافت نتیجه تست کرونا ممنوع است.

در همین راستا، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که محدودیت‌های تردد برای مردم و مشاغل از روز شنبه اول آذر ماه اجرایی خواهد شد و با رصد بیماران کرونایی از طریق تلفن همراه، از تردد آنان به خارج از شهر، محل کار یا دیگر اماکن جلوگیری به عمل خواهد آمد. وی در این رابطه افزود:

دلیل اجرای محدودیت‌ها از روز شنبه اول آذر ماه این است که وزارت بهداشت باید آمادگی و ظرفیت خودش را از نظر میزان تست‌هایی که می‌خواهد بگیرد، به حداکثر برساند تا غربالگری کامل‌تری انجام داده و بتواند هر چه سریع‌تر مبتلایان را در کشور شناسایی کند. نکته مهم اینجا است که به صورت سیستمی بتوانند مبتلایان را از طریق موبایل‌هایشان کنترل و مانیتور کنند تا تردد آن‌ها را محدود کنیم.

اسلامی همچنین با اشاره به فرصت یک‌ماهه به شرکت‌های اتوبوس‌رانی برای پیوستن به سامانه وزارت بهداشت، تصریح کرد:

رعایت این پروتکل‌ها و پروتکل‌های جدید برای افراد و شرکت‌های حمل و نقلی ضروری و اجباری است و با کسانی که در اجرای این مصوبات کوتاهی کنند برخورد جدی خواهد شد و برای هر یک از آن‌ها شامل افراد و شرکت‌ها جریمه تعیین شده است.

 

دیدگاه