سپندارمذگان چیست؟

سپندارمذگان چیست؟

محمد فتاحی
| دوشنبه, ۱۲ آبان ۹۹ ساعت ۱۸:۰۵

سپندارمذگان یکی از جشن‌های ایران باستان است که هر سال پنجم اسفند ماه در کشور برگزار می‌شود و به روز بزرگداشت زن و زمین مشهور است.

هر یک از ملت‌ها در تمدن خود روزهایی دارند که ارزش زیادی  برای آن‌ها قائل می‌شوند. در تمدن ایران باستان نیز از سپندارمذگان، به‌عنوان یکی از آیین‌های سنتی یاد می‌شود که از دیر باز در کشور ما برگزار می‌شده است. متاسفانه این سنت دیرینه و اصیل در سال‌های اخیر جای خود را به سنت فرنگی ولنتاین واگذار کرده است. در این مقاله بررسی دقیق‌تری از سپندارمذگان خواهیم داشت تا هرچه بیشتر با این آیین آشنا شوید. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

در این مقاله درباره سپندارمذگان می‌خوانید:

سپندارمذگان چیست؟

سپندارمذگان چیست

منبع: دلگرم

سپندارمذگان که به نام‌هایی همچون اسپندگان یا اسفندگان نیز از آن یاد می‌کنند، جشنی است که ایرانیان باستان آن را برگزار می‌کردند.

ابوریحان بیرونی در کتاب «آثار الباقیه» روز پنجم اسفند ماه را روز سپندارمذگان می‌داند. او در کتاب خود بیان می‌کند که مردم ایران باستان، سپندارمذگان را روز زن و زمین می‌دانستند و یکی از جشن‌های مهم ایران باستان محسوب می‌شده است.

تاریخچه سپندارمذگان

تاریخچه سپندار مذگان در ایران

منبع: وب سافت

در ایران باستان، بیست قرن پیش از تولد مسیح، قوم آریایی‌ها روزی را به‌عنوان روز عشق یا سپندارمذگان نامیدند. این روز در تقویم زرتشتی‌ها ۵ اسفند جشن گرفته می‌شود؛ اما در تقویم جدید ایران از آنجایی که ۶ روز اول سال ۳۱ روز در نظر گرفته می‌شود، این جشن در ۲۹ بهمن برگزار می‌شود.

داستان سپندارمذگان چیست؟

داستان سپندارمذگان از چه قرار است

منبع: تابناک

در روز سپندارمذگان زنان از همسرشان هدیه می‌گرفتند و مورد احترام زیاد آن‌ها بودند

در تمدن ایران باستان ماه‌ها و روز‌ها هرکدام نام مشخصی داشتند و روز پنجم اسفند به‌عنوان «سپندارمذ» شناخته شده است. در کلمه «سپندارمذگان»، «سپندارمذ» نماد عشق و پسوند «گان» به‌معنی «جشن» است. «سپندارمذ» لقب ملی ایران محسوب می‌شود. زمین با فروتنی و قداستی که دارد، افراد را در دامان پرمحبتش پرورش می‌دهد. سپندارمذ همچنین نماد گرامی‌داشت عشق محسوب می‌شود.

در روز سپندارمذگان زنان به همسرانشان هدیه می‌دادند. همسرانشان نیز برای جبران این محبت، آن‌ها را روی تخت شاهی می‌نشاندند و علاوه بر دادن هدیه، از آن‌ها پیروی می‌کردند. از‌ این‌رو سپندارمذگان روز گرامیداشت زنان ایران باستان نیز محسوب می‌شود. در باور ایرانیان مردان دارای قدرت تفکر و خردورزی هستتند و زنان نیز در‌مقابل عشق و محبت زیادی به همسرانشان نشان می‌دهند. بنا‌براین مرد و زن برای رشد و سعادتشان باید زندگی را با کمک یکدیگر پیش ببرند.

سپندارمذگان؛ روز عشق ایرانی

سپندارمذگان روز عشق ایرانی

منبع: تاپ ناز

سپندارمذگان روز عشق ایرانی محسوب می‌شود. در روز سپندازمذگان، جشن‌های مختلفی با مناسک مخصوصی برگزار می‌شود. نام دیگر آن جشن «برزیگران» است که در آن مراسم‌های گوناگونی برگزار می‌شود. اولین مراسم این جشن، «مردگیران» بود. در این مراسم، زنان از همسران خود به‌خاطر زحماتی که برای آن‌ها کشیده بودند، هدیه‌های گوناگونی دریافت می‌کردند. در این مراسم همچنین دختر‌های مجرد و دم بخت را نیز به ازدواج ترغیب می‌کردند. همان طور که می‌بینید مردم ایران باستان در این جشن برای مقام و جایگاه زن و خانواده ارزش زیادی قائل می‌شدند که بعد‌ها با ورود دین، ماهیت این نوع جشن‌ها تغییر کردد و کم کم فراموش شدند.

متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم افراد این روز گرامی را که ریشه در تاریخ و فرهنگ ما دارد، فراموش کرده‌اند و هر‌سال به برگزاری ولنتاین اهمیت بیشتری می‌دهند. این در حالی است که سپندارمذگان، هم قدمت بیشتری نسبت به ولنتاین دارد و هم به فرهنگ ایرانی ما نزدیک‌تر است. چه خوب است در سال پیش رو، بیش از پیش برای اجرای هرچه باشکوه‌تر این مراسم برنامه‌ریزی کنیم.

سپندارمذگان ۹۹

سپندارمذگان 99 در ایران

منبع: کوکا

جشن سپندارمذگان ۹۹ در ۲۹ بهمن ماه برگزار می‌شود. جالب است بدانید که این جشن باستانی ایران با جشن ولنتاین امسال تنها ۳ روز فاصله دارد؛ اما متاسفانه هر سال افراد ارزش بیشتری برای این سنت غربی قائل می‌شوند.

هدیه روز سپندارمذگان

خرید هدیه در سپندارمذگان

منبع: بیتوته

برای روز سپندارمذگان می‌توانید با دادن هدیه به کسانی که دوستشان دارید، این روز را گرامی بدارید و یاد و خاطره این روز گرامی را در ذهن آن‌ها نگه دارید. در ادامه هدیه‌های مناسب برای آقایان و خانم‌ها را به‌تفکیک توضیح خواهیم داد.

هدیه روز سپندارمذگان برای خانم‌ها

گل رز

گل رز مهم‌ترین هدیه‌ای است که برای روز عشق ایرانی باید بگیرید. خانم‌ها عاشق گل هستند و هدیه دادن گل به آن‌ها می‌تواند عشق و علاقه بینتان را دو چندان کند.

لوازم آرایشی

خانم‌ها علاقه زیادی به لوازم آرایشی دارند و معمولا هزینه زیادی را صرف خرید آن‌ها می‌کنند. با خرید لوازم آرایشی در روز سپندارمذگان، می‌توانید دل خانم‌ها را به‌دست آورید. ضمنا تهیه عطر و ادکلن نیز یکی از گزینه‌های پیش روی شما است که خرید آن باید مطابقت سلیقه طرف مقابل انجام شود

شکلات

شکلات خوراکی موردعلاقه اکثر خانم‌ها است و با اضافه کردن آن به سبد هدیه روز سپندارمذگان، می‌توانید برق شادی را در چشم‌هایشان تماشا کنید. هدیه دادن خوردنی‌های رنگی مانند پاستیل نیز می‌تواند آن‌ها را خوشحال کند و سبد هدیه شما کامل‌تر شود.

کارت تبریک

کارت‌های تبریک را با خلاقیت خود تزئین کنید و با نوشتن جمله‌‌ای محبت آمیز در آن‌ها، خانم را با هزینه‌ای بسیار کم، خوشحال کنید

هدیه روز سپندارمذگان برای آقایان

اکسسوری مردانه

خرید کیف پول، کیف، دستبند و اکسسوری‌های خاص مردانه یکی از گزینه‌های خرید برای آقایان در هر مناسبتی از‌ جمله روز عشق ایرانی است.

عطر و ادکلن

ادکلن‌های مردانه نیز همیشه جزو هدیه‌های شیک محسوب می‌شوند که می‌توانید متناسب با روحیه و سلیقه آن‌ها تهیه کنید.

وسایل سرگرم‌کننده

یکی از گزینه‌های خرید هدیه برای آقایان در روز سپندارمذگان، سفارش وسایل سرگرم کننده مانند پازل چهره است که می‌توانید عکس‌های دو نفره‌تان را در آن چاپ کنید تا با دیدن آن غافلگیر شود. 

سخن آخر

چه خوب است امسال آستین همت را بالا بزنید، این جشن ایران باستان را هر‌چه با‌شکوه‌تر برگزار کنید و با دادن هدیه‌ به کسانی که دوست دارید، یاد و خاطره آن را برای نسل‌های بعدی حفظ کنید. برای روز سپندارمذگان امسال چه برنامه‌ای دارید؟ لطفا آن را با کاربران کجارو در میان بگذارید.

دیدگاه  

    تبلیغات