قلعه‌های تاریخی دره لوآر فرانسه؛ از ازدواج پنهانی تا تبدیل شدن به جاذبه گردشگری

عاطفه کماسی
سه شنبه، ۱۷ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۰
قلعه‌های تاریخی دره لوآر فرانسه؛ از ازدواج پنهانی تا تبدیل شدن به جاذبه گردشگری

قلعه‌های دره‌ی لوآر در فرانسه جزو جاذبه‌های گردشگری محبوب کشور هستند. این قلعه‌های بی‌نهایت زیبا، بی‌نهایت حرف برای گفتن دارند.

اصالت قلعه‌های لوآر (Loire) به تاریخ خود فرانسه مرتبط است. عمارت Langeais در دپارتمان اندر ا لوآر، یکی از اولین دژهای سنگی شناخته‌شده در فرانسه است. این مکان در قرن ۱۰ به دست فالک نرا یا فالک سوم، کنت آنژو، بنا نهاده شد. او همچنین موسس دودمان پلانتاژنه و معروف به «فالک سیاه» است. این قلعه در ابتدا با هدف یک دژ دفاعی نظامی طراحی و در قله‌ی صخره‌ای در بالای دره‌ی لوآر ساخته شد. سپس در قرن ۱۲، ریچارد شیردل، از نوادگان فالک سوم، آن را گسترش داد.

تاریخ یکی از موضوعات موردعلاقه کجارو است. پس اگر شما هم به وقایع تاریخی جالب علاقه‌مند هستید سوار بر بال‌های کجارو در زمان سفر کنید.

به یاد داشته باشید کجارو به گردشگرانی که قصد سفر به پاریس یا هرکدام از شهرهای فرانسه را دارند، در انتخاب ارزان‌ترین تور کمک می‌کند. شما می‌توانید از میان پکیج‌های ده‌ها آژانس معتبر همکار کجارو، تور پاریس و تور فرانسه را انتخاب و سفرتان را با پایین‌ترین قیمت، برنامه‌ریزی کنید.

سرگذشت قلعه

قلعه

طی زمان، عمارت Langeais صاحبان مختلف و بازسازی‌های متفاوتی را به خود دیده است. باستانی‌ترین بخش قلعه نمای برج اصلی است که «سیاه‌چال فالک سیاه» نامیده می‌شود. بخش اصلی قلعه تنها در قرن ۱۵ طی سلطنت شاه لویی یازدهم آشکار شد.

قلعه

در ۱۶ دسامبر سال ۱۴۹۱، عمارت Langeais به صحنه‌ای برای یک رویداد بسیار مهم تبدیل شد که البته مرحله مهمی از تاریخ به شمار می‌رود. آن روز، روز ازدواج شاه شارل هشتم با آن از بریتانی بود. این ازدواج اتحاد ابدی بریتانی و فرانسه را رقم زد. این ازدواج تمام جوامع سیاسی آن زمان را شوکه کرد؛ چراکه هر دو طرف قبلا با دیگر افراد سلطنتی نامزد شده بودند. بر اساس اسناد تاریخی همه چیز تا لحظه آخر به‌شکل راز باقی مانده بود؛ به‌خاطر اینکه بتوانند جشن را دزدکی برپا کنند، عروس را شبانه به قلعه فرستادند.

قلعه

مراسم ازدواج را نایب‌السلطنه، آن از بوژو (خواهر شارل هشتم) برپا کرد؛ کسی که به دنبال راهی برای پیوند با بریتانی بود که در نهایت نقشه‌اش موفقیت‌آمیز از آب درآمد. حالا این قلعه یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های کشور است و گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند.

قلعه

قلعه دیگری نیز وجود دارد که در قرن ۱۱ به دستور فالک نرا ساخته شد: عمارت مونترسور (Chateau de Montresor). این قلعه واقع در تورن (Touraine)، یکی از استان‌های قدیمی فرانسه، است. با آغاز قرن ۱۵ دربار سلطنتی بیشتر وقت خود را در اینجا سپری می‌کرد. خیلی زود، ایمبرت باتارنی (Imbert de Batarnay) این قلعه را خرید. او مستشار پرنفوذ و خزانه‌دار چهار پادشاه فرانسه به‌صورت همزمان بود. لویی یازدهم، شارل هشتم و فرانسیس اول از خدمات او بهره بردند. خدمت طولانی‌مدت او در دربار، در آن زمان، کم‌سابقه و منحصربه‌فرد بود. این خدمات بی‌نظیر به‌خاطر استعداد و توانمندی‌هایش بود. در واقع او مسئول ترتیب دادن آن عروسی افسانه‌ای بود.

قلعه

در دهه‌ها بعد صاحب قلعه مدام تغییر می‌کرد. قلعه در زمان انقلاب فرانسه شروع به زوال کرد؛ اما در سال ۱۸۴۹ در سایه‌ی یک صاحب جدید، زندگی جدیدی را آغاز کرد. صاحب جدید خاویر برانیکی (Zavier Branicki) یک کنت لهستانی پولدار و دوست ناپلئون سوم بود. امروزه نوادگان برانیکی همچنان صاحب عمارت مونترسور هستند و گاهی درهایش را برای گشت‌وگذار باز می‌کنند.

قلعه

در سال ۱۴۹۰ شاه شارل هشتم، عمارت ناتمام مولن (Chatwau de Moulin) واقع در غرب لوآر ا شر را به دوستش فیلیپ از مولن به‌عنوان هدیه‌ای به‌خاطر نجات جان پادشاه در جنگ فورنوو (Fornovo) تقدیم کرد. این قصر دارای خندق‌ها، برج‌های مزغل‌دار و دیگر ویژگی‌های یک دژ نظامی بود. اما ویژگی‌های مصالح ساختمان و دیوارهای کوتاه نشان می‌دهد که بیشتر، احترامی به تاریخ و سبک معماری آن زمان بوده است. قلعه در قرن ۱۷ طی سلطنت لویی سیزدهم بازسازی شد و حالا یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری فرانسه است. فضای داخلی قلعه چندین بار صحنه فیلمبرداری فیلم‌های سلطنتی فرانسوی شد.

منبع airpano
برچسب‌ها فرانسه قلعه

دیدگاه