آخرین اخبار راهپیمایی اربعین ۹۸ (به‌روزرسانی می‌شود)

سعیده خلیلی‌صفا
پنجشنبه، ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۰
آخرین اخبار راهپیمایی اربعین ۹۸ (به‌روزرسانی می‌شود)

در این خبر می‌توانید از آخرین اخبار راهپیمایی اربعین ۹۸ شامل شرایط ویزا، بلیط هواپیما، قوانین گمرکی، ارز مسافری و... مطلع شوید.

هرساله میلیون‌ها نفر از مسلمانان برای شرکت در راهپیمایی بزرگ اربعین راهی عراق می‌شوند و  امسال نیز مانند سال‌های گذشته، این رویداد مذهبی برگزار خواهد شد. در این رابطه، ایرانیان بسیار زیادی برای حضور در حرم امام حسین (ع) با پای پیاده به سمت کربلا می‌روند تا در روز اربعین در جوار حرم آن بزرگوار باشند.

با وجود اینکه پیش‌تر زائران می‌توانستند با شرایط گوناگونی از مرز رد شوند و به زیارت حرم سید و سالار شهیدان بروند؛ اما در چند سال گذشته مراتب قانونی این سفر به‌منظور حفظ امنیت بیشتر زائران پررنگ‌تر شده است.

ثبت‌نام در سامانه سماح

ثبت‌نام متقاضیان شرکت در راهپیمایی اربعین حسینی سال ۹۸ از ابتدای شهریورماه سال جاری آغاز شده و زائران می‌توانند به دو صورت موبایلی (از طریق سامانه سماح به نشانی اینترنتی https://samah.haj.ir) یا به‌صورت حضوری (از طریق مراجعه به دفاتر حج و زیارت) برای انجام امور مربوط به ثبت‌نام اقدام کنند.

همچنین، زائران اربعین حسینی می‌توانند از ۱۹ شهریور ماه برای زیارت عازم عتبات عالیات شوند.

نکته قابل تجه اینکه ثبت‌نام در سامانه سماح برای هموطنانی که تمایل دارند در ایام اربعین حسینی به عتبات عالیات مشرف شوند، برای عبور از پایانه‌های مرزی و استفاده از پوشش‌های بیمه‌ای و خدمات درمانی الزامی است.

به‌روزرسانی ۱۶ مهر ۹۸

صحبت‌الله رحمانی، مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت، از حذف الزام ثبت اطلاعات گذرنامه در سامانه سماح خبر داد و در این رابطه چنین اظهار کرد که:

پس از مذاکرات ستاد اربعین با طرف عراقی زمان را از سامانه سماح برداشتیم و تمامی زائران می‌توانند در این سامانه ثبت‌نام کنند. علاوه بر این، از امروز دیگر نیازی به وارد کردن اطلاعات گذرنامه‌ای در سامانه سماح‌وجود ندارد و تمام زائران به راحتی می‌توانند حتی قبل از رسیدن گذرنامه اقدام به ثبت‌نام کنند.

به‌روزرسانی ۲۰ مهر ۹۸

سرهنگ سید محمدرضا طبایی، رئیس پلیس اداره مهاجرت و گذرنامه ناجا، امکان عبور زوار از مرز و تشرف به عتبات عالیات را رد کرد و در این رابطه گفت:

چنین موضوعی اصلا صحت ندارد و زائران باید گذرنامه یا سند جایگزین گذرنامه که همان برگ موقت زیارتی اربعین است را با خود به همراه داشته باشند.

به‌روزرسانی ۳۰ مهر ۹۸

سامانه سماح تعطیل شد

طبق اعلام حجت‌الاسلام صحبت الله رحمانی، دبیر کمیته اعزام ستاد اربعین، با پایان موج بازگشت زائران اربعین حسینی از کربلای معلی، فعالیت سامانه سماح از ۲۸ مهر به‌طور کامل متوقف شده است.

 دبیر کمیته اعزام ستاد اربعین در این رابطه چنین گفت: 

در مراسم اربعین امسال سه میلیون و ۲۲۱ هزار و ۵۴۹ نفر در سامانه سماح ثبت‌نام قطعی انجام دادند که دو میلیون و ۴۶ هزار و ۱۶۴ نفر از شرکت‌کنندگان در راهپیمایی اربعین آقا و یک میلیون و ۱۷۵ هزار و ۳۸۵ نفر نیز خانم بودند.

طبق گفته دبیر کمیته اعزام ستاد اربعین در مجموع ۱۰۳ هزار و ۸۰۱ نفر از مرز خسروی، یک میلیون و ۸۵۵ هزار و ۴۱۱ نفر از مرز مهران، ۸۶۶ هزار و ۳۹ نفر از مرز شلمچه،  ۱۱۱ هزار و پنج نفر نیز از مرز چذابه و ۸۵ هزار و ۲۹۳ نفر از مرز هوایی عازم راهپیمایی اربعین سال ۹۸ شدند.

وی در ادامه افزود:

زائرانی که در این سامانه ثبت‌نام کردند و هنوز به عتبات عالیات مشرف نشده‌اند، می‌توانند تا پایان ماه صفر بدون ویزا به کربلا سفر کنند.

اگر قصد تشرف به عتبات عالیات و شرکت در راهپیمایی اربعین را دارید، آفرهای تور کربلا را در کجارو مقایسه و ارزان‌ترین تور را از فروشنده‌های معتبر به‌ آسانی خریداری کنید.

اربعین

ویزای اربعین ۹۸

براساس اطلاعیه مندرج در سامانه سماح، با توجه به توافق به عمل آمده بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق، زائران برای شرکت در مراسم اربعین سال ۱۳۹۸ می‌توانند از تاریخ ۱۳۹۸/۰۶/۱۹ (۱۰ محرم ۱۴۴۱) تا ۱۳۹۸/۰۸/۰۷ (۳۰ صفر ۱۴۴۱) بدون نیاز به کسب ویزا و به شرط ثبت‌نام در سامانه سماح همراه‌ با گذرنامه معتبر جهت زیارت امام حسین (ع) وارد کشور عراق شوند. لازم به ذکر است لغو ویزا صرفاً برای بازه زمانی مذکور اجرایی بوده و خارج از این محدوده زمانی زائران موظف به کسب ویزا از طریق دفاتر زیارتی هستند.

لغو ویزای اربعین ۹۸ طبق توافقی دوجانبه میان ایران و عراق انجام شده و طبق گفته حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور، زائران می‌توانند با داشتن برگه بیمه‌نامه از مرز عبور کنند. نکته قابل‌توجه اینکه الزامی نبودن ویزا برای سفر به عراق، به‌معنی نداشتن پاسپورت نیست و متقاضیان سفر به عتبات عالیات و حضور در مراسم اربعین، باید با گذرنامه وارد کشور عراق شوند. در این رابطه، عبدالرضا جنتی عطایی، مدیر منطقه پستی شمال غرب تهران، اعلام کرد که:

از ابتدای ماه محرم (۱۰ شهریور ماه)  حضور نمایندگان پست در دفاتر صدور و چاپ گذرنامه به‌صورت سه شیفته شده است تا به محض صدور گذرنامه و تحویل به پست، اطلاعات پاکت ثبت و وارد چرخه توزیع می‌شود تا در اسرع وقت به دست زائران و متقاضیان برسد.

اربعین

به‌روزرسانی ۱۴ مهر ۹۸

شهروندان ایرانی پس از اربعین برای سفر به کربلا باید ویزا تهیه کنند، لذا تنها تا پایان اربعین بدون ویزا می‌توانند از مرز خارج شوند.

سرهنگ سید محمدرضا طبایی، رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا، اعلام کرد که برای تسریع در صدور گذرنامه، صدور برگ تردد اربعین در دستور ناجا قرارگرفته و هموطنانی که قصد تشرف به عتبات عالیات را دارند اما گذرنامه ندارند، درصورتی‌که به دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه کنند می‌توانند برگه عبور اربعین خود را پس از ثبت در سامانه دریافت کنند. رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا در ادامه سخنانش افزود:

علاوه بر گذرنامه که بعد از اربعین برای متقاضیان زیارت اربعین ارسال می‌شود، این برگ تردد نیز برای سهولت در کارها چاپ و برای زائران ارسال می‌شود و از سوی دیگر باید گفت این برگ تردد موقت و فقط برای سفر به کشور عراق در ایام اربعین تا پایان ماه صفر معتبر است.

طبق گفته‌های سرهنگ طبایی متقاضیان برگ تردد می‌توانند از طریق ارسال کد ملی به سامانه پیامکی ۱۱۰۳۰۰۰۰۱۰ از آخرین وضعیت برگ تردد خود اطلاع کسب کرده یا به‌صورت حضوری به دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه کنند. 

این مقام مسئول در رابطه با شرایط سفر اربعین مهاجران افغان نیز چنین اظهار کرد:

مهاجران افغانستانی که سکونت آن‌ها داخل جمهوری اسلامی قانونی است با مراجعه به دفاتر کفالت اتباع افغانستان و تحویل مدارک، دفترچه پروانه اقامت برایشان صادر می‌شود که با این پروانه می‌توانند مانند شهروندان ایرانی بدون دریافت ویزا از جمهوری اسلامی ایران از مرز شلمچه خارج شوند. همچنین، افرادی که ساکن جمهوری اسلامی نیستند و از افغانستان عازم سفر معنوی اربعین می‌شوند با توجه به اینکه دولت عراق در افغانستان سفارت ندارد، طبق هماهنگی به‌عمل‌آمده بین وزارت خارجه جمهوری اسلامی و گروه‌های مذاکره‌کننده با دولت عراق مقررشده تا بتوانند به سفارت جمهوری عراق و کنسولگری‌های این کشور در چهار شهر ایران مراجعه و با پرداخت ۵۰ دلار هزینه ویزا، از مرز شلمچه برای تردد استفاده کنند.

به‌روزرسانی ۲۵ مهر ۹۸

سردار حسین ساجدی‌نیا، معاون عملیات ناجا اعلام کرد که محدودیتی برای بازگشت زائرانی که گذرنامه یا برگ ترددشان را گم کرده‌ باشند به کشور وجود ندارد. وی در این رابطه تصریح کرد:

اگر زائران گذرنامه یا برگ تردد خود را گم کرد باشند می‌توانند به سرکنسولگری ایران در شهرهای کربلا، نجف، بغداد، سامرا و کاظمین مراجعه و مشکل خود را حل کنند. اما اگر این افراد به مرز هم بیایند مشکلی برایشان وجود نداشته و ماموران مرزبانی و پلیس گذرنامه مشکل را مرتفع خواهند کرد و مانعی برای ورود به کشور وجود ندارد.

اربعین

هزینه ثبت‌نام در سامانه سماح

ثبت‌نام در سامانه سماح رایگان است و مبلغ ۲۲۰,۰۰۰ ریال صرفاً جهت خدمات درمانی و بیمه‌ای زائران دریافت می‌شود. همچنین، چنانچه زائران برای ثبت‌نام به دفاتر زیارتی مراجعه کنند، مبلغ ۳۰,۰۰۰ ریال برای حق‌الزحمه ثبت‌نام علاوه بر مبلغ مذکور افزوده شده و در مجموع مبلغ ۲۵۰,۰۰۰ ریال دریافت خواهد شد.

گیت‌ها و مرزهای خروجی راهپیمایی اربعین ۹۸

طبق اعلام شهریار حیدری، دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی، امسال به توجه به لغو ویزا، پیش‌بینی شده است تا تعداد زائران افزایش یافته و در حدود سه میلیون نفر از شهروندان ایرانی در پیاده‌روی اربعین ۹۸ شرکت کنند. ازاین‌رو، تعداد گیت‌های خروجی در مرزها با هماهنگی نیروی انتظامی افزایش خواهند یافت. گیت‌های مذکور در مرزهای چهارگانه «خسروی، مهران، شلمچه و چذابه» مستقر خواهند بود. گفتنی است سال گذشته حدود ۲۲۰ گیت خروجی پاسخگوی دو میلیون نفر زائر ایرانی بودند.

به‌روزرسانی ۸ مهر ۱۳۹۸

طبق گفته سرهنگ آمویی، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی کرمانشاه، از ساعت ۸ صبح دوشنبه ۸ مهر تردد در مسیر قصرشیرین از سه‌راهی نصرآباد تا مرز خسروی به‌منظور تسهیل در رفت‌و‌آمد مسافران، تنها با اتوبوس درون شهری امکان‌پذیر است. همچنین، تا پایان اربعین تردد هرگونه وسیله نقلیه شخصی در این مسیر ممنوع است. از اینرو، زائران کربلای معلی که با وسیله خودرو شخصی به مرز خسروی مراجعه می‌کنند، باید نسبت به پارک خودرو در پارکینگ‌های پیش‌بینی شده در کمربندی شهر قصرشیرین اقدام کنند.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه گفت:

از محل پارکینگ‌ها و از سه راه نصرآباد تا خسروی برای زائران اتوبوس درون شهری به اندازه کافی پیش‌بینی و نسبت به جابجایی این عزیزان به‌صورت رایگان اقدام می‌کنند.

این مقام انتظامی از همه زائران خواست با ماموران انتظامی در این رابطه همکاری لازم را داشته باشند.

به‌روزرسانی ۱۱ مهر ۹۸

طبق اعلام رئیس قرارگاه اربعین مرز خسروی تا اطلاع ثانوی بسته شد. وی در این رابطه اعلام کرد:

مرز خسروی شهرستان قصرشیرین از ۱۱ مهر  به دلیل درگیری در برخی از شهرهای کشور عراق، به‌ صورت موقت بسته شده است. زائران عتبات عالیات پس از عبور از مرز خسروی به بغداد منتقل می‌شوند که به‌علت درگیری‌ها و اغتشاشات، فعلا زائری در این شهر پذیرش نمی‌شود.

رئیس قرارگاه اربعین در ادامه تصریح کرد که مرز قطعا به‌ زودی و پس از برقراری امنیت باز می‌شود.

اربعین

به‌روزرسانی ۱۳ مهر ۹۸

سردار محسن فتحی‌زاده، فرمانده قرارگاه اربعین ناجا، درباره آخرین وضعیت گذرگاه‌های اربعین اعلام کرد:

مرز خسروی فعلا بسته است و در صورت باز شدن اطلاع‌رسانی‌های لازم انجام خواهد شد. در حال حاضر، مرز مهران جایگزین مرز خسروی است.

طبق گفته فرمانده قرارگاه اربعین ناجا با وجود حجم بالای تردد در مرز‌های مهران، چذابه و شلمچه، مشکلی گزارش نشده است. همچنین، تردد خودروها در مرز مهران مسدود است. وی در این رابطه تصریح کرد:

تعداد سهمیه کاپوتاژها را گمرک مشخص کرده است، حدود ۴۰۰ دستگاه اتوبوس کاپوتاژ شده است تا پایان مراسم اربعین در عراق بمانند.

سردار فتحی زاده با اشاره به اینکه مرز چذابه مخصوص عبور کاپوتاژ است اظهار کرد که نمایندگان امورات سربازی در مرز‌ها مستقر هستند و در حال انجام فعالیت مربوطه هستند.

سردار فتحی زاده خطاب به زوار تأکید کرد:

زوار فقط سوار خودرو‌های مورد تائید پلیس عراق شوند، در تردد خود از مسیر‌های اصلی و تحت کنترل آن‌ها استفاده کنند.

فرمانده قرارگاه اربعین ناجا در خاتمه افزود:

بیش از ۲۴۰ هزار برگ تردد اربعین صادر کردیم تا به دست زوار برسد، زوار کد ملی خود را به شماره ۱۱۰۳۰۰۰۰۱۰ پیامک کنند تا با دریافت کد به اداره پست محل زندگی خود مراجعه و سپس برگ تردد خود را دریافت کنند.

اربعین

مرز خسروی/ عکس: ناشناس

به‌روزرسانی ۱۴ مهر ۹۸

مرز خسروی از ۱۵ مهرماه بازگشایی می‌شود و امکان عبور شبانه از آن وجود ندارد

طبق اعلام هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه، در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات بحران استان کرمانشاه  از امروز (یکشنبه، ۱۴ مهر) رفت‌و‌آمد زوار از مرز خسروی مجدد برقرار می‌شود.  وی با تأکید بر اینکه مرز خسروی اصلا بسته نشده بود، افزود:

باوجود آنچه که در برخی رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر شده بود، مرز خسروی اصلا بسته نبود، بلکه به دلیل آنکه زوار خروجی از مرز خسروی باید از بغداد عبور کنند و به دلیل منع ترددی که در بغداد از سوی دولت این کشور اعلام شده بود، عبور و مرور زوار از مرز خسروی انجام نمی‌شد.

استاندار کرمانشاه تأکید کرد:

پیگیری کردیم که مسیر جدیدی پیدا کنیم که اگر منع تردد در بغداد ادامه داشت، زوار را از مسیر جدید عبور دهیم که این کار انجام شده است. البته مقرر شده منع تردد در بغداد هم رفع شود.

همچنین، طبق آخرین اظهارات استاندار کرمانشاه مرز خسروی از ساعت ۷ صبح تا ۱۶:۳۰ عصر باز است و امکان عبور شبانه وجود ندارد. وی که پیش‌تر ۱۴ مهر را بازگشایی این مرز اعلام کرده بود، از موکول شدن آغاز تردد از مرز خسروی به فردا ۱۵ مهر خبر داد و تصریح کرد که این تصمیم برای حصول اطمینان از امنیت کامل مسیر بوده است.

به‌روزرسانی ۱۸ مهر ۹۸

مرز چذابه پس از سه ساعت باز شد

مرز بین‌المللی چذابه به دلیل کمبود امکانات لازم مثل آب، تغذیه و وسایل نقلیه برای تردد زوار، توسط عراق بسته شد. طبق آمار تعداد زائران نسبت به سال‌های گذشته ۱۰ برابر شده است و همین موضوع موجب شد تا مرز چذابه از سوی عراق بسته شود.

در این راستا، عده زیادی از زوار اربعین حسینی که از مرز بین‌المللی چذابه خارج شده‌اند، به‌علت نبود آب شرب، امکانات حمل‌و‌نقل و تغذیه به میزان لازم در استان میسان عراق، زوار در حال بازگشت به کشور هستند.

دبیر ستاد اربعین حسینی در خوزستان گفت:

مسئولان در حال تلاش برای برطرف کردن مشکل زوار اربعین در عراق هستند، اما با توجه به اینکه این مشکل در کشور عراق روی داده نیازمند همکاری دولت و این کشور است، ضمن اینکه زمان مشخصی برای حل این مشکل نمی‌توان اعلام کرد.

همچنین، طبق اعلام سرهنگ نادر رحمانی، رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور، حجم تردد زائران در پایانه مرزی مهران بسیار زیاد و ظرفیت پارکینگ‌های مهران تکمیل شده است. وی توصیه کرد:

زائرانی که با خودروی شخصی قصد تردد در مرزهای را دارند، می‌توانند به مرزهای دیگر مانند شلمچه، خسروی و چزابه مراجعه کنند.

طبق اعلام رئیس ستاد اربعین منطقه آزاد اروند، از عصر روز پنج‌شنبه ۱۸ مهر مرز بین‌المللی شلمچه به‌صورت موقت بسته شده و مدت زمان بسته بودن این پایانه مرزی تا ساعاتی دیگر اعلام خواهد شد.

به‌روزرسانی ۲۰ مهر ۹۸

سرهنگ محمدرضا آمویی، معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه، با توجه به اشباع جمعیت در مرز خسروی از از زائران اربعین حسینی (ع) خواست امروز (شنبه ۲۰ مهر) از مراجعه به مرز خسروی خودداری کنند.  روز گذشته (جمعه ۱۹ مهر) نیز از زائران خواسته شده بود تا از حضور در مرز خسروی خودداری کنند.

به‌روزرسانی ۲۴ مهر ۹۸

سردار علی‌اکبر جاویدان، فرمانده انتظامی استان کرمانشاه، اعلام کرد:

مرز خسروی به صورت ۲۴ ساعته و شبانه‌روزی آماده بازگشت زائران از کربلای معلی است. همچنین، زائرانی که قصد سفر به کربلای معلی را دارند می‌توانند از ساعت ۷ صبح تا ۱۶ عصر به پایانه خسروی مراجعه کنند.

سردار جاویدان تصریح کرد:

۵۸ گیت برای تردد زائران در مرز خسروی مهیا شده و کار ورود و خروج زائران در کمترین زمان ممکن در این پایانه مرزی انجام می‌شود.

اربعین

عکس: ایرنا

اربعین دانشجویی

طبق اعلام ستاد اربعین دانشجویی وثیقه خروج از کشور برای پیاده‌روی اربعین حذف شده است و دانشجویان مشمول می‌توانند بدون دریافت وثیقه به مدت ۱۰ روز عازم پیاده‌روی اربعین شوند. البته طبق اعلام این ستاد لازم است تا دانشجویان دارای گذرنامه به سامانه سماح مراجعه کرده و پس از ثبت‌نام در این سامانه و واریز هزینه خروج از کشور، به این سفر اعزام شوند. همچنین، دانشجویان فاقد گذرنامه نیز باید نامه‌ای از دانشگاه به دفاتر پلیس ۱۰+ ارائه کرده و برای گرفتن گذرنامه اقدام کنند.

به‌روزرسانی ۸ مهر ۱۳۹۸

طبق اعلام ستاد عمره و عتبات دانشگاهی، دانشجویان مشمول که از معافیت تحصیلی استفاده می‌کنند باید مراحل زیر را جهت دریافت مجوز خروج از کشور انجام دهند.

با توجه به ضرورت و اهمیت شرکت حداکثری دانشجویان در پیاده‌روی اربعین حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) در سال ۱۳۹۸ صدور مجوز خروج از کشور به‌صورت اینترنتی در سامانه سازمان وظیفه عمومی برای تمامی مشمولان غیر غایب در مدت زمان تعیین شده ویژه اربعین از تاریخ ۷ مهر ۹۸ لغایت ۱۰ آبان ۹۸ بدون سپردن وثیقه و تأییدیه دانشگاه انجام می‌شود.

دانشجویان مشمول که از معافیت تحصیلی استفاده می‌کنند باید مراحل زیر را جهت دریافت مجوز خروج از کشور انجام دهند:

۱) کسب کد سخا: از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی پلیس+۱۰

۲) ورود به درگاه خدمات الکترونیک انتظامی به نشانی www.evazifeh.epolice.ir یا (www.services.epolice.ir) با کد ملی و کد سخا.

۳) ثبت اطلاعات مربوط به خرو ج از کشور از قبیل : کشور مقصد (عراق) تاریخ خروج از کشور، تاریخ ورود به کشور، نوع سفر (زیارتی)

تذکر: تاریخ درخواست خروج از کشور دانشجو ملاک ورود و خروج دانشجو به کشور است، لذا دانشجویان در ثبت تاریخ ورود و خروج خود باید دقت کنند، تاریخ خروج و ورود دانشجویان بین ۷ مهر تا ۱۰ آبان ویژه اربعین بدون وثیقه باشد.

به‌روزرسانی ۲۴ مهر ۹۸

سردار تقی مهری، رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا با اشاره به بازه زمانی ۳۳ روزه مشمولان غیرغایب (۷ مهر تا ۱۰ آبان) برای سفربه عراق اعلام کرد:

افرادی که کارت پایان خدمتشان صادر نشده می‌توانند درصورت لزوم گواهی موقت بگیرند.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا خاطرنشان کرد که با این شرایط جدید دیگر نیازی به سپردن وثیقه نیست و افرادی که مشمول این موضوع می‌شوند می‌توانند از طریق اینترنت  یا حضور در سازمان وظیفه عمومی استان های مربوط به خدمتشان مجوز خروج را دریافت کنند.

اسکان زائران اربعین

محمد جلال مآب، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات از آماده شدن صحن کنار حرم امام حسین (ع) در شهر کربلا برای اسکان ۳۰ هزار نفر در اربعین خبر داد.

اربعین

ارز اربعین

براساس اطلاعیه بانک مرکزی زائران اربعین حسینی در ایام منتهی به اربعین حسینی می‌توانند با توجه به هماهنگی‌های به‌عمل آمده با بانک‌های منتخب ملی، ملت، تجارت، سپه، صادرات و پارسیان و نیز صرافی‌های مجاز، زائران در صورت نیاز قبل از عزیمت به کشور عراق و در شهر خود نسبت به خرید حداکثر مبلغ ۱۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها به نرخ بازار ثانویه، از بانک‌های منتخب و صرافی‌های مجاز به‌منظور پوشش برخی از هزینه‌های این سفر معنوی اقدام کنند.

در این رابطه، کوروش پرویزیان، رئیس کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی ایران، در مورخه ۹۸/۰۷/۰۷ از الزامی بودن ثبت‌نام در سامانه مرکزی سنا برای دریافت ارز اربعین خبر داد. پرویزیان تصریح کرد که:

 ۶ بانکی که از طرف بانک مرکزی برای تأمین ارز زائران اربعین مشخص شده‌اند و همچنین صرافی‌های مجاز، این ارز را بسته به انتخاب مشتری به میزان ۱۰۰ دلار یا ۱۰۰ یورو در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند. 

طبق گفته رئیس کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی ایران این ارز تقریبا با نرخ آزاد خرید و فروش می‌شود.

به‌روزرسانی ۱۳ مهر ۹۸

روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری  اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به منظور رفاه حال زائران اربعین حسینی سقف برداشت از خودپردازهای سه استان مرزی را افزایش داده است. طبق مفاد این اطلاعیه سقف برداشت از خودپردازها از تاریخ ۱۵ تا اواخر مهر ۱۳۹۸ در مسیر راهپیمایی در استان های کرمانشاه، ایلام و خوزستان، روزانه پنج میلیون ریال است.

اربعین

قوانین گمرکی اربعین ۹۸

همچنین، طبق اعلام رئیس پلیس راه استان ایلام تردد وسایل نقلیه کاپوتاژ و موکب‌داران فقط از مرزهای شلمچه و چذابه انجام می‌شود.

اداره گمرک جمهوری اسلامی ایران در خصوص پیاده‌روی عظیم اربعین امام حسین (ع) و لزوم ارائه تسهیلات گمرکی به زائران اربعین حسینی بخشنامه‌ای را صادر کرد.

طبق مفاد این بخش‌نامه خروج وسائط نقلیه دارای پلاک عمومی تا پایان اربعین صرفا از طریق گمرک مرزی چزابه امکان‌پذیر است. همچنین، خروج وسائط نقلیه دارای خروج موقت با پلاک شخصی صرفا از طریق گمرکات مرزی شلمچه و چزابه انجام می‌شود.

براساس این اطلاعیه، تنظیم اظهارنامه‌های صادراتی بابت محمولات توسط ستاد مرکزی عتبات عالیات (نمایندگی استان متبوع) در گمرکات استانی انجام شود. همچنین به‌منظور جلوگیری از ازدحام کاری در گمرکات مرزی، انجام تشریفات خروج موقت وسائط نقلیه (اعم از پلاک شخصی و عمومی) در گمرکات مراکز استان‌ها انجام شود. از سویی دیگر، خروج موقت ناوگان عمومی برای حمل‌و‌نقل مسافر علاوه بر رعایت تشریفات جاری گمرکی منوط به کسب مجوز از سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای است.

این اطلاعیه افزوده است که تشریفات خروج موقت وسایل ضروری همراه موکب‌ها باید در گمرکات مراکز استان‌ها صورت گیرد.

اربعین

عکس: ایرنا

بلیط هواپیما اربعین

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، از صدور مجوز ۶۲۶ پرواز به مقصد شهرهای عراق به مناسبت اربعین خبر داد و افزود:

پیش‌بینی‌های لازم در قالب ناوگان حمل‌ونقل (هوایی، ریلی و جاده ای)  برای زائران به عمل آمده است. همچنین، براساس برنامه‌ریزی در بخش جاده‌ای هشت هزار دستگاه اتوبوس برابر با مصوبه ستاد اربعین برای جابه‌جایی زمینی زوار در نظر گرفته شده و چنانچه همکاری لازم به عمل آید و طبق مقررات ستاد اربعین، مردم از مرزهای مشخصی که به‌عنوان سهم هر استان اعلام شده، تردد کنند، مشکلی برای جابه‌جایی زمینی زائران پیش نخواهد آمد.

به گفته اسلامی، قطارهای فوق‌العاده از مبدا تهران به شهرهای کرمانشاه و خرمشهر راه‌اندازی می‌شود و همچنین، یک دستگاه ریل باس دائمی از خرمشهر به شلمچه راه‌اندازی شده و به‌صورت ۲۴ ساعته و رایگان مردم را جابه‌جا می‌کند.

اربعین

اسلامی تصریح کرد:

چنانچه شرکت‌های هواپیمایی بیشتری حسب تقاضای مردم درخواست برقراری پرواز به مقاصد شهرهای نجف و بغداد را داشته باشند، تعداد مجوزها افزوده خواهد شد و علاوه بر این،  به شکل فوق‌العاده پروازهایی از ایلام و کرمانشاه در روز چهار نوبت زائران را به شهر نجف در عراق منتقل می‌کنند.

پیش‌تر نیز مسعودی اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، از عدم افزایش قیمت بلیط هواپیما اربعین نسبت به سال گذشته خبر داده و اعلام کرده بود که بلیط مسیرهای تهران - نجف - تهران و تهران - بغداد - تهران قیمت بلیط دو میلیون و دویست هزار تومان است. همچنین، نرخ بلیط پروازهای تهران - نجف - تهران و تهران - بغداد - تهران دو میلیون و دویست هزار تومان و نرخ بلیط مشهد - نجف - مشهد و مشهد - بغداد - مشهد دو میلیون و هشتصد هزار تومان تعیین شده است.

در این راستا، مدیرکل فرودگاه‌های استان آذربایجان شرقی نیز از برقراری پروازهای فوق‌العاده به مناسبت ایام اربعین حسینی خبر داد. آذری، در این رابطه تصریح کرد:

با توجه به فرارسیدن ایام اربعین و در پی درخواست‌های مکرر مردم شریف استان آذربایجان شرقی و لزوم افزایش پروازهای تبریز – نجف و برعکس، پروازهای فوق‌العاده روزهای دوشنبه و سه‌شنبه (۲۲ و ۲۳ مهرماه) ساعت ۱۰ صبح و روزهای یکشنبه و دوشنبه (۲۸ و ۲۹ مهرماه) به ترتیب ساعت ۲۳:۵۰ و ۱۰ صبح در این مسیر برقرار ‌شده‌اند.

همچنین، طبق اعلام دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در مورخه ۹۸/۰۷/۰۶، با توجه به برخی سوء‌استفاده‌های صورت گرفته از سوی برخی سایت‌های گمنام فروش بلیط هواپیما، تصمیم بر آن شده است تا بلیط هواپیما برای سفرهای اربعین از سوی آژانس‌های مسافرتی به‌صورت اینترنتی فروخته نشود و تنها ایرلاین‌ها از طریق وب‌سایت رسمی خود این کار را انجام دهند.

فرودگاه

به‌روزرسانی ۱۰ مهر ۹۸

سازمان هواپیمایی کشوری، به‌منظور ساماندهی و جلوگیری از اختلال در فروش بلیط پروازهای ایام اربعین، فهرست ۱۷ نماینده رسمی فروش بلیط پرواز‌های ایام اربعین را با ذکر آدرس و شماره تلفن‌های آن مراکز منتشر کرد. متقاضیان برای اطلاع از فهرست نمایندگان مجاز فروش بلیط هواپیما اربعین می‌توانند به نشانی www.cao.ir مراجعه کنند. 

همچنین، فروش بلیط پروازهای اربعین از دهم مهرماه توسط نمایندگان مجاز آغاز شده و ضروری است مسافران از خرید بلیط از مراکز غیرمجاز یا خارج از نرخ مصوب خودداری کنند.

به‌روزرسانی ۱۳ مهر ۹۸

رضا جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری، درباره وضعیت پروازهای اربعین با توجه به برخی اعتراضات و ناآرامی‌های اخیر در عراق گفت:

هیچ مشکلی برای پروازهای اربعین در فرودگاه‌های عراق مانند نجف وجود ندارد و تاکنون گزارشی مبنی بر تأخیر یا تعویق پروازها در این راستا نداشته‌ایم.

جعفرزاده در ادامه افزود:

اعلام کرد که به دلیل فروش بلیط جعلی اربعین، مجوز یکی از شرکت‌های خدمات هوایی در اصفهان را لغو کردیم و به دیگر دفاتر خدماتی هشدار می‌دهیم که در صورت بروز تخلف و گرانفروشی در این ایام، سرنوشتی مشابه خواهند داشت.

فرودگاه

به‌روزرسانی ۱۴ مهر ۹۸

عباس جمشیدی، معاون بازرگانی و عملیات شعب ایران ایر، از برقراری پرواز رفت و برگشت ایلام - نجف و کرمانشاه - نجف با قیمت ۱.۵ میلیون تومانی خبر داد. طبق گفته جمشیدی دو مسیر جدید از ایلام و کرمانشاه به نجف طبق دستور وزیر راه و شهرسازی راه‌اندازی شده است. معاون بازرگانی و عملیات شعب ایران ایر افزود:

فروش بلیط این پروازها آغاز شده و با ۱۰ فروند هواپیمای ATR انجام خواهند شد.

داروهای ممنوعه زائران اربعین

سرتیپ پاسدار محسن فتحی زاده، جانشین معاون هماهنگ کننده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، درباره ممنوعیت همراه داشتن برخی داروها برای زائران اربعین خبر داد و در این رابطه گفت:

طبق قوانین دولت عراق، حمل قرص‌های کودئین و مخدردار ممنوع است و با حاملان آن به‌شدت برخورد می‌کنند، لذا از هموطنان درخواست داریم تا نکات لازمه را در دستور کار خود قرار دهند تا با آرامش خاطر بیشتر به راهپیمایی اربعین بروند.

اربعین

تعهدات بیمه‌گر برای زائران اربعین

طبق اعلام صحبت‌الله رحمانی، مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت عتبات سازمان حج، خدمات بیمه‌ای راهپیمایی اربعین ۹۸ فقط به زائرانی اختصاص دارد که در سامانه سماح ثبت‌نام کرده و با گذرنامه معتبر از مرزهای قانونی کشور به عراق عزیمت می‌کنند و به کشور باز می‌گردند. طبق اظهارات این مقام مسئول معیار محاسبه مدت پوشش بیمه‌ای، مهر ورود و خروج اداره گذرنامه نیروی انتظامی کشور در مبادی خروجی و ورودی است. همچنین، میزان پوشش بیمه زائران به شرح زیر خواهد بود:

  • پرداخت هزینه‌های درمانی، بستری، بیمارستانی، اعمال جراحی به‌علت بیماری یا حادثه برای هر یک از بیمه‌شدگان تا سقف ۲۷۵ میلیون ریال معادل ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.
  • پرداخت هزینه‌های درمانی سرپایی و پاراکلینیکی هر یک از بیمه‌شدگان نیز تا سقف ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال معادل دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان تعیین شده است.
  • پرداخت غرامت ناشی از فوت بر اثر حوادث نیز به میزان مبلغ دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال معادل ۲۴۰ میلیون تومان انجام می‌گیرد.
  • پرداخت غرامت نقص عضو یا از کارافتادگی دائم کلی یا جزئی در اثر حوادث برای هر یک از بیمه‌شدگان نیز تا سقف دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال معادل ۲۴۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

به‌روزرسانی ۲۱ مهر ۹۸

طبق گفته حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی، مدیرکل عتبات سازمان حج، زائرانی که موفق نشده‌اند در پیاده‌روی اربعین شرکت کنند یا بنا به شرایطی از انجام این سفر انصراف داده‌اند، در صورتی‌که مُهر خروج از کشور در گذرنامه آن‌ها ثبت نشده باشد، می‌توانند با مراجعه به سامانه سماح و انتخاب گزینه «انصراف»، هزینه پرداخت شده را بازگیرند؛ این پول به حساب آن‌ها برگردانده خواهد شد.

مدیرکل عتبات سازمان حج درباره زائرانی که گفته می‌شود روی گذرنامه‌شان مُهر خروج ثبت شده اما به‌خاطر کمبود وسایل حمل‌و‌نقل در مرز از ادامه سفر منصرف شده و به کشور بازگشته‌اند، گفت:‌

امکان بازگشت هزینه ثبت‌نام به این دسته از زائران وجود ندارد، چرا که طبق توافق‌نامه بیمه اگر برای این زائران هنگام گذر از مرز مشکلی پیش می‌آمد، بیمه مکلف بود حدود ۳۰۰ میلیون تومان به آن‌ها دیه پرداخت کند. مورد تصادفی بوده که در نزدیکی مرز عراق و در خاک کشورمان، رخ داد که به مرگ سه تن از زائران منجر شد و بیمه براساس تعهدات خود، دیه آن‌ها را کامل پرداخت.

طیق گفته مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امور عتبات عالیات،  با توجه به تعهدات و توافق‌های بیمه، امکان بازگرداندن هزینه بیمه یا ثبت‌نام به زائرانی که در گذرنامه‌شان مُهر خروج ثبت شده است، وجود ندارد.

اربعین

عکس: همشهری آنلاین

توصیه‌ها

زائران ایرانی از سفر به شهرهای «سامرا» و «کاظمین» خودداری کنند یا سفر خود را به عراق چند روز به تأخیر اندازند

به‌دنبال بروز ناآرامی‌های روز پنج‌شنبه ۱۱ مهرماه ۱۳۹۸، در برخی شهرهای عراق که هم‌زمان با آغاز حرکت زائران ایرانی به سمت این کشور برای شرکت در مراسم پیاده‌روی اربعین رخ داده است، وزارت امور خارجه در اطلاعیه‌ای از عموم مردم درخواست کرد تا سفر خود را به عراق تا آرام شدن شرایط در آن کشور به تأخیر انداخته و به هشدارهای مسؤولان سیاسی و امنیتی اربعین توجه کامل داشته باشند.

در این رابطه، سامانه «سماح» (سامانه ثبت‌نام اربعین وابسته به سازمان حج و زیارت) با ارسال پیامکی خطاب به زائران اربعین، اعلام کرد:

با توجه به عدم استقرار موکب‌ها و ایستگاه‌های خدماتی در مسیرهای راهپیمایی زائران اربعین حسینی و نیز اغتشاشات اخیر در بعضی شهرهای عراق، توصیه می‌شود نسبت به حرکت به سمت مرزها تعجیل نکنید.

حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت، نیز به زائرانی که وارد خاک عراق شده‌اند یا قصد سفر به این کشور را دارند، با توجه به شرایط عراق توصیه کرد تا از سفر به شهرهای «سامرا» و «کاظمین» خودداری کنند یا سفر خود را به عراق چند روز به تأخیر اندازند.

همچنین، مدیرکل عتبات سازمان حج از توقف سفرهای کاروانی به عراق از چهاردهم مهرماه تا اربعین خبر داد. وی درباره علت توقف اعزام‌های کاروانی به عراق گفت:

شرایط پیاده‌روی اربعین طوری است که نمی‌توان خدمات کاملی را به زائران ارائه کرد. خدمات معمولا ناقص است و زائران آن را نمی‌پذیرند، از طرفی حرکت کاروان‌ها در مسیرهای پیاده‌روی دشوار است، برای همین سال‌ها است هم‌زمان با آغاز این مراسم، سفرهای کاروانی متوقف می‌شود.

اربعین

منبع خبرگزاری مهر عصر ایران خبرگزاری میزان خبرگزاری مهر ایسنا عصر ایران ایرنا دنیای اقتصاد خبرگزاری صدا و سیما مشرق نیوز اعتماد آنلاین خبرگزاری تسنیم ایسنا خبرگزاری صدا و سیما خبرگزاری مهر ایسنا عصر ایران اعتماد آنلاین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران باشگاه خبرنگران جوان ایسنا روزنامه رسالت سازمان هواپیمایی کشوری خبرگزاری صدا و سیما خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی (آنا) خبرگزاری تسنیم تین نیوز ایسنا خبرگزاری مهر khabar-fouri خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی باشگاه خبرنگاران جوان ایرنا ایرنا ایرنا ایسنا ایسنا ایسنا کجارو

دیدگاه