چطور برای سفر پول پس انداز کنیم؟

حمیده کریمی
چهار شنبه، ۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۰
چطور برای سفر پول پس انداز کنیم؟

سفر یکی از لذت بخش‌ترین کارهایی است که می‌توانیم در زندگی انجام دهیم ولی این روزها، سفر کردن هزینه‌های بالایی به دنبال دارد. با چند روش می‌توانید برای سفر بعدی خود، پول پس‌انداز کنید.

همه آرزو دارند که یک روز به دور دنیا سفر کنند ولی معمولا پس انداز کردن مقداری پول برای پرداخت هزینه‌های سفر راحت نیست. اگر دوست دارید برای سفر رویایی خود یا برای سفر در تعطیلات پیش رو، پول پس‌انداز کنید، باید پس انداز کردن را همین الان شروع کنید. با کم کردن برخی از هزینه‌ها و برنامه‌ریزی برای پول خود و همچنین انتخاب مقصدهای گردشگری و اقامتگاه‌های ارزان‌تر، می‌توانید مبلغ قابل توجهی برای سفر در نظر بگیرید.

از روش‌های زیر برای کاهش هزینه‌ها و پس‌انداز پول برای سفر استفاده کنید.

روش اول

پس‌انداز سریع پول

پس انداز پول برای سفر

۱. به طور اتوماتیک از هر حقوق خود مقداری را در حساب پس‌انداز ذخیره کنید.

ابتدا تصمیم بگیرید که چقدر برای پس انداز هر ماه توانایی مالی دارید. مثلا این مبلغ می‌تواند بین ۵ تا ۱۰ درصد درآمد شما باشد. وقتی حقوق‌تان را دریافت کردید، آن پول را از حساب حقوق خود به حسابی منتقل کنید که نتوانید آن را به راحتی خرج کنید.

حتما هر ماه آن مبلغ و حتی بیشتر از آن را اگر ممکن است، برای تامین هزینه‌های سفر، کنار بگذارید.

اگر برایتان مقدور باشد می‌توانید با کارفرما صحبت کنید تا هر ماه این مبلغ از حقوق شما را مستقیما به حساب پس اندازتان واریز کند تا شما خودتان مجبور نباشید که این انتقال پول را انجام دهید.

۲. هزینه‌های غیرضروری را حذف کنید تا مقدار پس‌انداز خود را افزایش دهید.

سعی کنید مبلغی که برای هزینه‌های غیرضروری می‌پردازید، کاهش دهید. مثلا هزینه‌هایی که برای تفریحات، غذا خوردن در رستوران یا خریدهای کلی می‌پردازید. سعی کنید فقط هر آنچه واقعا نیاز دارید بخرید.

تا زمانی که پول کافی برای سفر خود پس‌انداز نکرده‌اید، تفریحاتی مثل سینما و کافه رفتن را کم کنید یا حذف کنید. مثلا لازم نیست هزینه بیشتر برای دیدن فیلم سه‌بعدی بپردازید یا لازم نیست برای خوردن یک غذای خاص در رستوران لوکس، هزینه کنید.

در انتهای هر ماه، پولی که خرج نشده و باقی مانده است به حساب پس انداز خود منتقل کنید.

رایج‌ترین دلایل خرج‌های اضافه و بیهوده

غذا خوردن در رستوران: سعی کنید خودتان در خانه آشپزی کنید. حداقل پنج شب در هفته را خودتان آشپزی کنید تا از این طریق مقدار قابل توجهی پول پس‌انداز کنید.

حق عضویت: اگر از عضویت و اشتراک خود استفاده نمی‌کنید آن را لغو کنید. مثلا اشتراک اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های پخش موسیقی یا روزنامه و مجلات. هر ماه مبلغ زیادی بابت چیزی که استفاده نمی‌کنید می‌پردازید.

تفریحات: از تفریحات عادی می‌توانید صرف نظر کنید مثلا سینما رفتن یا سر زدن به کافه با دوستان. به جای این کار، پولی که باقی می‌ماند را برای سفر خود پس انداز کنید.

۳. اگر اوقات فراغت و زمان کافی دارید، یک شغل پاره‌وقت پیدا کنید.

اگر زمان اضافه دارید و نمی توانید به اهدافی که برای پس انداز پول در نظر گرفته‌اید، دست پیدا کنید می‌توانید یک کار پاره‌وقت پیدا کنید تا درآمد خود را افزایش دهید. مثلا می توانید کار در فروشگاه‌ها یا رستوران را امتحان کنید. یا شغلی به صورت دورکاری را انتخاب کنید. این شغل‌ها معمولا برنامه زمانی منعطفی دارند. با درآمدی که از این شغل پاره‌وقت کسب می‌کنید می‌توانید زودتر به هدف خود برسید.

۴. لباس‌، وسایل و کتاب های دست دوم را بفروشید.

سری به وسایل خود بزنید تا ببینید کدام وسیله‌ است که مدت‌ها از آن استفاده نکرده‌اید و دیگر به آن نیاز ندارید. سری به فروشگاه‌های دست دوم بزنید تا بتوانید لباس، کتاب و وسایل دست دوم خود را بفروشید. از اپلیکیشن‌های مختلف هم می‌توانید برای فروش لوازم خود استفاده کنید.  

اطمینان حاصل کنید که وسایلی که قصد فروش آنها را دارید، در شرایط خوبی هستند و آسیب ندیده‌اند.

۵. در مصرف آب، گاز و برق صرفه‌جویی کنید.

پرس و جو کنید تا متوجه شوید که از چه روش‌هایی می‌توانید هزینه‌های مصرف آب و برق و گاز را کاهش دهید. با این کار، علاوه بر استفاده صحیح از منابع، مبلغی پول پس‌انداز می‌کنید. برق‌های اضافه را خاموش کنید، زمان حمام کردن خود را کوتاه‌تر کنید و سیستم گرمایشی و سرمایشی خانه را روی دمای مناسب تنظیم کنید.

برای انتخاب بسته‌های اینترنت و استفاده از تلفن همراه سعی کنید مطابق نیاز خود عمل کنید تا هزینه اضافی برای چیزی که از آن استفاده نمی‌کنید پرداخت نکنید.

۶. برای کاهش هزینه‌های مرتبط با رانندگی، از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید یا پیاده‌روی کنید.

اگر معمولا خودتان رانندگی می‌کنید، زمان حرکت اتوبوس و مترو برای رسیدن به محل کار خود را بررسی کنید. با خرید بلیت‌های وسایل حمل و نقل عمومی، می‌توانید با هزینه کمتری از این امکانات استفاده کنید. برای مقصدهای نزدیک می‌توانید از دوچرخه استفاده کنید یا پیاده بروید.

با انجام این روش‌ها می‌توانید هزینه‌هایی که برای پارکینگ و سوخت و تعمیرات می‌پردازید، کمتر کنید. مقدار پولی که می‌توانید از این طریق پس‌انداز کنید به محل زندگی شما و وسایل حمل و نقل عمومی در دسترس‌تان بستگی دارد.

بلیت‌هایی برای وسایل حمل و نقل عمومی ارائه می‌شود که اعتبار چند روزه، ماهانه و حتی سالانه دارند. با خرید این بلیت‌ها می توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

اگر دانشجو باشید ممکن است بتوانید از برخی از این سرویس‌ها با تخفیف ویژه استفاده کنید.

روش دوم

برنامه‌ریزی مالی برای سفر

پس انداز پول برای سفر

۱. یک ماه هزینه‌های خود را بررسی کنید تا ببینید بیشتر پول شما صرف چه مواردی می‌شود.

برای این کار می توانید از یک اپلیکیشن استفاده کنید. همه خریدها و مخارج خود را در اپلیکیشن ثبت کنید یا جایی بنویسید. همه چیز را تحت نظر بگیرید و هر رسیدی که دریافت می‌کنید، نگه دارید. به این ترتیب می‌توانید دسته بندی کنید که پول شما بیشتر در چه مواردی هزینه می‌شود.

اگر نمی‌توانید یک ماه صبر کنید، صورت‌حساب بانکی ماه گذشته خود را دریافت کنید و ببینید که چقدر از پولتان باقی مانده است.

۲. تصمیم بگیرید که قصد دارید چقدر پول برای سفر خود هزینه کنید.

ابتدا در مورد هزینه‌های مورد انتظار سفر خود تحقیق کنید. مثلا هزینه سفر هوایی، غذا، تفریحات، حمل و نقل عمومی در مقصد سفر و اقامتگاه را در نظر بگیرید.

برای هر هفته هزینه‌های خود در طول سفر، مبلغی را در نظر بگیرید. سپس هزینه‌های حمل و نقل عمومی و اقامت را به آن اضافه کنید. مثلا فرض کنید که هزینه‌های شما در یک هفته ۵۰۰ هزار تومان می‌شود. در این صورت اگر قصد دارید سفری یک ماهه به جایی داشته باشید حداقل به ۲ میلیون تومان پول نیاز دارید. این هزینه را به هزینه‌هایی که باید بابت هتل و رفت و آمد بپردازید، اضافه کنید.

اگر در طول سفر هم بتوانید هزینه‌های خود را کاهش دهید، مقداری از این پول باقی می‌ماند و می‌توانید آن را برای سفرهای بعدی نگه دارید.

۳. یک برنامه‌ریزی جزیی و دقیق برای هزینه‌ها داشته باشید  که شامل صرفه‌جویی در هزینه‌ها برای مخارج سفر باشد.

اطلاعات لازم در مورد هزینه‌های خود را که با بررسی ماهانه به دست آورده‌اید، جمع‌آوری کنید و هزینه‌های مختلف را دسته بندی کنید. مبلغی برای هزینه‌های ثابت در نظر بگیرید مثلا هزینه اجاره منزل، قسط وام، رفت و آمد، اینترنت، امکانات منزل، پس‌انداز، بیمه و...

سپس یک دسته‌بندی برای هزینه‌هایی ایجاد کنید که ثابت نیستند و در طول ماه تغییر می‌کنند مثلا خرید، تفریحات و غذا خوردن در رستوران.

فراموش نکنید که پس‌انداز پول باید در دسته‌بندی هزینه‌های ثابت قرار بگیرد. هر ماه حتما باید مبلغ ثابتی را برای سفرتان کنار بگذارید.

روش سوم

خرج کردن کمتر در طول سفر

پس انداز پول برای سفر

۱. در فصل‌های خلوت سال سفر کنید تا هزینه کمتری بابت اقامت و پرواز بپردازید.

بیشتر مقصدهای گردشگری در فصل‌های خاصی که به آن های‌سیزن می‌گویند، بسیار شلوغ هستند مثلا در تعطیلات تابستانی و تعطیلات مدارس. سعی کنید در ماه‌هایی از سال سفر کنید که در مقصد مورد نظرتان سفرها کم می‌شود و اصطلاحا آف سیزن است. این فصل به مقصد سفرتان بستگی دارد و برای هر جایی ممکن است متفاوت باشد.

قبل از اینکه پرواز خود را رزرو کنید، حتما بررسی کنید که در مقصد مورد نظر شما، فصل آف سیزن چه زمانی است و سعی کنید در آن فصل سفر کنید.

اگر می‌خواهید به مقصدهای فصلی سفر کنید مثلا به مناطقی که برای اسکی هستند، سعی کنید سفر خود را در ابتدای آن فصل یا در انتهای آن برنامه‌ریزی کنید تا از بهترین نرخ‌ها بهره‌مند شوید.

۲. در مورد تاریخ سفرتان انعاف‌پذیر باشید تا بتوانید بهترین تخفیف را در خرید بلیط هواپیما بگیرید.

وقتی در جست و جوی پرواز به مقصد سفر خود هستید، حتما گزینه‌هایی که برای تاریخ‌های منعطف وجود دارد در نظر بگیرید. این مورد یعنی شما هر زمان که فرصت مناسب و پرواز ارزان و مناسب پیدا شود، امکان سفر کردن دارید. در برخی از سایت‌های رزرو بلیت، این امکان وجود دارد.

اگر لازم است که در تاریخ مشخصی محل زندگی خود را ترک کنید و به مقصدی وارد شوید، سعی کنید سایر جنبه‌های سفرتان را انعطاف‌پذیرتر کنید تا بتوانید هزینه‌های سفر را کاهش دهید.

۳. به جای اینکه در هتل اقامت کنید، هاستل را برای اقامت انتخاب کنید و از این طریق در هزینه‌های اقامت خود صرفه‌جویی کنید.

اگر به مقصدهای گردشگری پرطرفدار سفر می‌کنید، سعی کنید دنبال اقامتگاه‌های ارزان و هاستل‌ها بگردید. هاستل‌ها دارای امکانات مشترک هستند. اگر سخت‌تان نیست تا با یک غریبه هم‌اتاق شوید و با یک غریبه از یک حمام استفاده کنید، این گزینه، گزینه خوبی برای کاهش هزینه‌های سفر است.

قبل از رزرو کردن هاستل و محل اقامت، حتما نقدها و نظرات آن را در اینترنت بخوانید به خصوص اگر قرار است تنها سفر کنید. اگر مهمانان قبلی در این هاستل احساس ناامنی داشته‌اند یا چیزی از وسایل‌شان دزدیده شده است، دنبال یک گزینه دیگر بگردید.

از طریق وب‌سایت‌های AirBnb و Couchsurfing.com هم می‌توانید اقامتگاه‌های ارزانی پیدا کنید. البته در صورتی که بتوانید محل اقامت خود را با کسی شریک شوید یا در خانه یکی از اهالی مقصد مورد نظرتان چند روز را سر کنید.

۴. از جاذبه‌ها و رویدادهایی بازدید کنید که هزینه ورودی ندارند.

اگر در یک شهر جدید به سر می‌برید، از جاهایی مثل موزه‌ها و نمایشگاه‌های عمومی بازدید کنید که هزینه ورودی ندارند. برخی از جاذبه‌ها هم در روزهای خاصی از هفته یا ماه، رایگان هستند. اگر مطمئن نیستید که این جاذبه‌ها را باید از کجا پیدا کنید، قبل از سفر در مورد آنها در اینترنت تحقیق کنید.

مثلا موزه‌های شهر نیویورک یک روز در ماه رایگان هستند. البته طبیعتا در این روزها بسیار شلوغ می‌شوند. ولی این روش، فرصت خوبی برای دیدن آثار هنری، فرهنگی و تاریخی است بدون اینکه هیچ هزینه‌ای پرداخت کنید.

۵. قبل از خرید بلیط جاذبه‌ها و رویدادها، در اینترنت دنبال تخفیف بگردید.

اگر قصد دارید از مقصدهای گردشگری محبوب بازدید کنید، نام جاذبه مورد نظر را با کلماتی مثل تخفیف در اینترنت جست و جو کنید. ممکن است بتوانید کوپن‌های تخفیفی یا طرح‌های تخفیفی مختلفی برای جاذبه مورد نظرتان پیدا کنید.

همچنین با استفاده از برخی کارت‌های بانکی، ممکن است برای استفاده از امکانات مختلف، تخفیف شامل حالتان بشود.

منبع wikihow

دیدگاه