سلفی از حیات‌وحش چطور بر نرخ زادوولد حیوانات اثر می‌گذارد؟

صدیقه شجاعی
یکشنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۰
سلفی از حیات‌وحش چطور بر نرخ زادوولد حیوانات اثر می‌گذارد؟

طبق پژوهش‌های علمی، سلفی‌گرفتن با حیوانات باعث استرس و ناراحتی آن‌ها می‌شود و متعاقب آن می‌تواند بر نرخ زادوولدشان تأثیر بگذارد.

با اینکه برخی گردشگران، سلفی‌های خود از حیات‌ وحش را لحظات جالبی از سفرشان می‌دانند، متخصصان هشدار می‌دهند که این رفتار می‌تواند پیامدهای جبران‌ناپذیری برای حیوانات داشته باشد و حتی بر میزان زادوولد آن‌ها اثر بگذارد. باغ‌وحش درایتون مانور در استافوردشایر انگلیس اوایل ماه جاری به باد انتقاد گرفته شد؛ زیرا به بازدیدکنندگان اجازه‌ی گرفتن سلفی با حیواناتی نظیر پانداهای سرخ و تایپر را داده بود و با این کار، ترند اینستاگرامی اشتراک سلفی‌ از حیات‌وحش را به موضوعی عادی تبدیل کرد.

سلفی با حیوانات

طبق گزارش جامعه‌ی جهانی پشتیبانی از جانوران، در فاصله‌ی سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷، تعداد سلفی‌های حیات‌وحش که در اینستاگرام پست شده‌اند با افزایش ۲۹۲ درصدی همراه بوده است که حداقل ۴۰ درصد آن‌ها غیراخلاقی بوده‌اند.

پروفسور فیلیپ سدون، مدیر برنامه‌ی مدیریت حیات‌وحش در دانشگاه اوتاگو نیوزیلند، می‌گوید که این‌گونه سلفی‌ها اغلب برای حیوانات آزاردهنده هستند و انسان‌ها، رفتار حیوانات ساکن در حیات‌وحش را درک نمی‌کنند. این معضل به‌خصوص باعث آزار پنگوئن‌ها می‌شود و حتی می‌تواند به کاهش نرخ زادوولد آن‌ها بی‌انجامد. فیلیپ سدون ادامه می‌دهد:

ظاهر یک پنگوئن خوشحال هیچ تفاوتی با یک پنگوئن تحت استرس ندارد؛ اما پژوهش‌ها نشان می‌دهد که نزدیکی انسان و لمس پنگوئن باعث افزایش چشمگیر ضربان قلب پنگوئن‌ها و همین طور افزایش هورمون‌های استرس می‌شود. استرس مداوم در پنگوئن‌ها، درست مثل انسان‌ها می‌تواند منجر به بیماری شود و بیماری جسمی در پرندگان به‌منزله‌ی عدم‌باروری است. در رسانه‌های اجتماعی شاهد حجم زیادی از عکس‌های بدون توضیح هستیم که در آن انسان‌ها، پنگوئن‌ها را نگه داشته‌اند و بیننده نمی‌تواند بگوید که آیا این پرنده‌‌ها برای تماس با انسان آموزش دیده‌‌اند یا وحشی هستند یا دچار استرس شده‌اند. به این ترتیب، یک انتظار عمومی شکل می‌گیرد که نگه‌داشتن پنگوئن و گرفتن عکس از او بلامانع است؛ در صورتی که عکس سلفی با پنگوئن‌های وحشی نه‌تنها باعث استرس آن‌ها می‌شود، بلکه می‌تواند فعالیت‌های تولیدمثل‌شان را مختل کند و پرندگان و تخم‌ها و جوجه‌هایشان را در معرض خطر شکارشدن قرار ‌دهد.

سلفی با حیوانات

پژوهشی در سال ۲۰۱۷ روی کانگوروهایی انجام شد که در معرض تورهای حیات‌وحش قرار داشتند و مشخص شد که هر دو نوع کانگوروهای وحشی و در قفس ممکن است با نزدیک‌شدن انسان به آن‌ها دچار استرس شوند. این موضوع مخصوصاً وقتی که انسان‌ها برای گرفتن عکس به کانگوروها نزدیک می‌شوند نیز صدق می‌کند. حضور گردشگران می‌تواند آن‌ها را از مناطق چرا و تولیدمثل دور کند و متعاقب آن حتی ممکن است نرخ زادوولدشان نیز تحت‌تأثیر قرار بگیرد. مقامات دریاچه‌ی مک کوایر در نیو ساوت ولز که زیستگاه تعداد زیادی کانگورو است، در تلاش هستند به مسافران آموزش دهند که مزاحم کانگوروها نشوند، به‌ آن‌ها غذا ندهند و از گرفتن سلفی بپرهیزند. جولی کاپیلو، مدیر کارزار حیات‌وحش در جامعه‌ی جهانی پشتیبانی از جانوران می‌گوید، استرسی که حیوانات تجربه می‌کنند، می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در میزان زادوولدشان نظیر تولد جنین مرده یا تولد بچه‌هایی با نرخ بقای پایین شود. او ادامه می‌دهد:

بسیاری از حیواناتی که برای گرفتن عکس یا سلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در قفس‌های کوچک نگه‌داری می‌شوند که محیطی استرس‌زا برای آن‌ها به وجود می‌آورد و امکان انجام رفتارهای طبیعی‌ را به آن‌ها نمی‌دهد. به این ترتیب، حتی اگر به نظر می‌رسد که رفتار خوبی با حیوانات می‌شود، اما استفاده از آن‌ها برای گرفتن عکس و سلفی، بی‌رحمانه است.

سلفی با حیوانات

جامعه‌ی جهانی پشتیبانی از جانوران در سال ۲۰۱۷، دستورالعملی برای گرفتن سلفی در حیات‌وحش منتشر کرد که به مردم آموزش می‌داد فقط در صورتی اقدام به گرفتن عکس کنند که فاصله‌ی ایمن و مناسب را از حیوانات رعایت کنند، حیوانات بتوانند آزادانه حرکت کنند و در زیستگاه طبیعی خود باشند. پس از آنکه ۲۵۰ هزار نفر این دستورالعمل را امضا کردند، اینستاگرام صفحه‌ای تحت‌عنوان «هشدار حیات‌وحش» به راه انداخت. زمانی که کاربران اینستاگرام، هشتگ‌های سلفی کوآلا یا فیل‌سواری را جست‌وجو می‌کنند، پیامی ظاهر می‌شود که راجع به رنج و استرس حیوانات این عکس‌ها، اطلاع‌رسانی می‌کند. پروفسور سدون می‌گوید:

با اینکه عکس‌های حیوانات وحشی نظیر پنگوئن‌ها می‌تواند به میزان چشمگیری حمایت عموم مردم از حفاظت از آن‌ها را در بر داشته باشد؛ اما عکس‌هایی که در آن انسان‌ها به لمس‌کردن یا نگه‌داشتن حیوانات می‌پردازند، می‌تواند حاوی پیام اشتباه برای دنیا باشد و به‌عنوان مثال نشان دهد که این حیوانات وحشی در این مکان هستند تا ما برای سرگرمی خود آن‌ها را آزار دهیم، در دست‌هایمان نگه داریم و عکس بگیرم.

منبع lonelyplanet

دیدگاه