چطور در طول سفر از بچه ها مراقبت کنیم؟

حمیده کریمی
یکشنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۰
چطور در طول سفر از بچه ها مراقبت کنیم؟

یکی از بهترین خاطرات زندگی، سفرهای خانوادگی است؛ ولی سفر خانوادگی و همراه با بچه‌ها، همیشه هم بی‌دردسر نیست. با نکاتی که در ادامه مطرح می‌کنیم، سفری امن و راحت با بچه‌ها داشته باشید.

در تابستانی که گذشت، پلیس در فرودگاه بین‌المللی آتلانتا، زنی را که در تلاش بود تا دو کودک را بدزدد، دستگیر کرد. این اتفاق گرچه ختم به خیر شد؛ ولی هشداری بود برای والدینی که همراه با بچه‌ها سفر می‌کنند. پدر و مادرها در طول سفر باید نسبت به امنیت فرزندان خود حساس‌تر باشند.

در سفر، به‌خاطر شرایط ویژه‌ای که خانواده‌ها دارند؛ مثلا عجله برای رسیدن به مقصد خاص، وجود بار و چمدان‌های متعدد، گشتن در نقشه‌ها و کتاب‌های راهنما برای پیدا کردن مسیر و اقامت کردن در مکان‌های ناآشنا، حفظ امنیت و سلامتی بچه‌ها، سخت‌تر می‌شود. علاوه بر این، در بعضی از مقصدهای گردشگری دنیا، کارهای ساده‌ای مثل آب خوردن و غذا خوردن هم ممکن است مشکلات فراوانی را برایتان ایجاد کند، اگر هوشیار و آماده نباشید.

البته احتمال خطرهایی مثل کودک‌ربایی بسیار کم است؛ ولی همواره خطرات زیادی در طول سفر در کمین کودکان است. حتما دوست دارید که همراه با خانواده و کودکان خود سفر کنید؛ ولی شاید به‌خاطر این خطرات، از این کار صرف‌نظر می‌کنید. با کمک نکاتی که در ادامه عنوان می‌کنیم، می‌توانید سفری امن‌تر و بی‌خطرتر همراه با بچه‌ها داشته باشید.

در اماکن عمومی و شلوغ هوشیار باشید

چطور در طول سفر از بچه ها مراقبت کنیم؟

سفر کردن شرایط خاصی دارد که باعث می‌شود گاهی هوشیارترین افراد هم حواس‌پرت شوند و هوشیاری خود را از دست بدهند. این شرایط ممکن است شور و اشتیاق سفر باشد یا حمل کردن چندین چمدان به همراه کودکی که دائم شیطنت می‌کند. در هر صورت در سفر به‌راحتی ممکن است حواستان پرت شود و جانب احتیاط را از دست بدهید. به همین دلیل خانواده‌هایی که با هم سفر می‌کنند، آسیب‌پذیرتر هستند.

در مکان‌های ناآشنا باید حواستان حسابی به اطرافتان باشد. دست کودکان را بگیرید و در مکان‌های شلوغ آن را رها نکنید. با کتاب‌های راهنما و نقشه‌ها سرگرم نشوید. توجه زیاد به این کتاب‌ها و نقشه‌ها باعث می‌شود که حواستان از فرزندتان پرت شود و راه را برای ایجاد خطر باز کنید.

اجازه ندهید بچه‌ها وسایل گران‌قیمتشان را در معرض دید قرار دهند؛ مثلا وسایل الکترونیکی گران‌قیمت که باعث می‌شود هدف دزدها قرار بگیرند. به‌طور خلاصه، همیشه باید مراقب کودک خود باشید؛ ولی وقتی در سفر و در مقصدهای ناشناس هستید باید چندین برابر بیشتر از همیشه از آن‌ها مراقبت کنید.

نزدیک بچه‌ها بمانید

چطور در طول سفر از بچه ها مراقبت کنیم؟

فقط چند ثانیه دور شدن از بچه‌ها کافی است تا حسابی از شما دور شوند؛ به‌خصوص اگر بچه‌های سربه هوایی باشند. در موردی که در فرودگاه بین‌المللی آتلانتا اتفاق افتاد، چیزی نمانده بود که غفلت چند دقیقه‌ای مادر به یک فاجعه منجر شود.

فرقی نمی‌کند که کجا و در چه زمانی سفر می‌کنید. در سفرهای خانوادگی همیشه حواستان به بچه‌ها باشد و هرگز از آن‌ها دور نشوید حتی برای چند دقیقه.

برای مواقع اضطراری، برنامه‌ریزی کنید

چطور در طول سفر از بچه ها مراقبت کنیم؟

باید برای زمانی که بچه‌ها گم می‌شوند، برنامه داشته باشید. قبل از اینکه اتفاقی بی‌افتد با فرزندان خود در مورد شرایطی که ممکن است ایجاد شود، صحبت کنید. برای اینکه بچه‌ها در این شرایط بتوانند تصمیم درستی بگیرند و کار درست را انجام دهند و دوباره بتوانید همدیگر را پیدا کنید، از قبل برنامه‌ریزی کنید و به بچه‌ها آموزش دهید.

اگر فرزندان شما به اندازه‌ای بزرگ شده‌اند که می‌توانند شماره‌ها را حفظ کنند، شماره تلفن خود را به آن‌ها یاد بدهید و بخواهید که به خاطر بسپارند یا اگر نمی‌توانند حفظ کنند، شماره و اطلاعات خود را روی کاغذی بنویسید و در جیب آن‌ها بگذارید یا جایی به لباس‌شان وصل کنید.

البته محصولات مختلفی هم برای این کار به بازار عرضه شده است؛ مثلا تاتوهای موقت یا دستبندهای شناسایی که می‌توانند همین کار را برایتان انجام دهند.

در مکان‌های جدید به بچه‌ها یاد بدهید که در زمانی که گم می‌شوند، به چه افرادی می‌توانند اطمینان کنند؛ مثلا می‌توانید به ماموران پلیس، کارکنان هواپیمایی‌ها، مسئولان بخش‌های مختلف پارک‌های موضوعی، کارکنان پارک‌ها و... اشاره کنید. 

اگر فرزندان خیلی کوچکی دارید که اتفاقا پرجنب‌وجوش هستند و قرار است جایی بروید که ممکن است به‌راحتی از هم جدا بی‌افتید، حتما بچه‌ها را با کریر (حمل کننده‌های نوزاد) یا کالسکه با خودتان ببرید. مثلا در پارک‌های موضوعی شلوغ یا در وسایل حمل و نقل عمومی احتمال گم شدن بچه‌ها بسیار زیاد است.

با صندلی‌های ماشین مخصوص کودکان سفر کنید

چطور در طول سفر از بچه ها مراقبت کنیم؟

تصادف یکی از مهم‌ترین دلایل مرگ در سنین کودکی است. برای حفظ امنیت کودکان خود، حتما در طول سفر از صندلی کودک مخصوص خودرو استفاده کنید. البته در بسیاری از شرایط سفر، گفتن این حرف از انجام آن ساده‌تر است. چراکه همیشه امکان استفاده از صندلی کودک وجود ندارد. مثلا در مواقعی که ماشین شخصی همراه نمی‌برید و باید از وسایل حمل و نقل عمومی یا تاکسی استفاده کنید. یا زمانی که چند کودک همراه دارید و مطمئنا برای همه آن‌ها نمی‌توانید صندلی مخصوص‌شان را با خود به سفر ببرید، یا شاید به کشوری سفر می‌کنید که ماشین‌ها کمربند ایمنی برای نگه‌ داشتن صندلی مخصوص کودک ندارند.

در چنین شرایطی همیشه دنبال امن‌ترین وسیله حمل و نقل بگردید.

پیدا کردن آب و غذای سالم در سفر

چطور در طول سفر از بچه ها مراقبت کنیم؟

در بعضی از مقصدهای گردشگری دنیا، یکی از مهم‌ترین خطرات سفر، بیمار شدن به‌خاطر خوردن آب آلوده یا غذای نامناسب است. کودکان معمولا مقاومت بدنی کمتری نسبت به بزرگسالان دارند در نتیجه در طول سفر به دلایل مختلف ممکن است سریع‌تر از بزرگ‌ترها بیمار شوند. بیماری‌های مرتبط با دستگاه گوارش، برای کودکان بسیار خطرناک‌تر است چون به‌سرعت باعث از دست رفتن آب بدن و پیامدهای خطرناک بعدی آن خواهد شد.

هنگام سفر به کشورهایی که مصرف آب و غذای آن ممکن است خطراتی به‌دنبال داشته باشد، باید دقیق‌تر باشید. در مورد امنیت غذا و آب، قبل از سفر در مورد مقصد مورد نظرتان به‌خوبی تحقیق کنید. همیشه بطری آب معدنی همراه داشته باشید، حتی برای مسواک زدن و شستن میوه و سبزی از آب بطری استفاده کنید.

همیشه جاهایی را برای غذا خوردن پیدا کنید که مشتریان بیشتری دارند؛ حتی اگر مجبور باشید از غذای خوشمزه یک فروشنده خیابانی بگذرید. معمولا در رستوران هتل‌ها می‌توانید غذای سالم و قابل اطمینان بخورید.

خطرات طبیعی را جدی بگیرید

چطور در طول سفر از بچه ها مراقبت کنیم؟

بسیاری از خانواده‌ها به مقصدهای گردشگری امن و کنترل‌شده سفر می‌کنند. اطمینان خاطر آن‌ها به امن بودن مقصد سفر باعث می‌شود که از خطرات طبیعی موجود در اطراف خود غافل شوند. مثلا در یک پارک موضوعی، همه موارد ایمنی و امنیت بازدیدکنندگان رعایت می‌شود. حفاظ‌هایی برای پیشگیری از خطر در نظر گرفته شده است؛ ولی در پارک‌های ملی و جنگلی، معمولا فضا کاملا بکر و دست‌نخورده است. سالانه افراد زیادی در پارک‌های ملی مثلا گرند کنیون، جان خود را از دست می‌دهند.

وقتی قرار است گشت و گذاری در طبیعت داشته باشید، حتما خودتان و فرزندان‌تان را آماده کنید. با بچه‌ها صحبت کنید و به آن‌ها یاد بدهید که نزدیک حیوانات نشوند و خطرات طبیعی را بشناسند. کفش‌های مناسب پیاده‌روی بپوشید؛ به علائم راهنما و علامت‌های هشدار نصب شده توجه کنید و به قوانین احترام بگذارید. این قوانین برای حفظ امنیت و سلامتی ما وضع می‌شوند. با نشان دادن رفتار درست و صحیح، الگوی خوبی برای فرزندان‌تان باشید.

در اطراف آب‌ها بیشتر دقت کنید؛ به‌خصوص آبی که در جریان باشد. در بیشتر مقصدها حتی در هتل‌های خانوادگی و ریزورت‌هایی که استخر دارند، جلیقه نجات وجود ندارد. اگر در شنا تبحر کافی ندارید، می‌توانید همراه خودتان جلیقه نجات ببرید.

اقامتگاه‌هایی که برای کودکان امن است، رزرو کنید

چطور در طول سفر از بچه ها مراقبت کنیم؟

وقتی همراه با بچه‌های کوچک‌تر سفر می‌‌کنید، تعدادی از بزرگ‌ترین خطراتی که ممکن است برای امنیت و سلامتی آن‌ها وجود داشته باشد، درست در محل اقامت شما یا در هتل یا در هر اقامتگاهی که رزرو می‌کنید، قرار دارد؛ مثلا پلکانی که نرده محافظ ندارد یا درب‌هایی که همیشه باز است. اگر فکر می‌کنید جایی که رزرو کرده‌اید ممکن است امنیت لازم را برای بچه‌های کوچک نداشته باشد، خودتان وسایلی که فکر می‌کنید لازم است، بردارید.

در هتل‌های لوکس معمولا به این موارد توجه می‌شود. فقط کافی است تا موقع رزرو کردن هتل، امکانات آن را چک کنید یا اینکه ذکر کنید که کودک همراه دارید.

البته بهترین کار این است که قبل از رزرو هر جایی، امکانات و شرایط آن را به‌خوبی بررسی کنید؛ مثلا استخر ممکن است امکاناتی عالی برای اتاق به نظر برسد؛ ولی اگر حفاظ مناسب نداشته باشد، می‌تواند برای بچه‌هایی که بیش از اندازه فعال و پرجنب‌وجوش هستند، خطرآفرین باشد.

واکسن‌های مورد نیاز را قبل از سفر بزنید

چطور در طول سفر از بچه ها مراقبت کنیم؟

این مورد آخرین موردی است که به آن اشاره می‌کنیم؛ ولی بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که خودتان و فرزندان‌تان حتما واکسیناسیون لازم برای ورود به مقصد گردشگری مورد نظرتان را قبل از سفر انجام داده باشید.

در بعضی از مقصدهای گردشگری دنیا بیمار‌هایی رایج است که شما ممکن است در کشور محل زندگی خودتان، واکسن مناسب آن را دریافت نکرده باشید. حتما از این واکسن‌ها اطلاع پیدا کنید و آن‌ها را در تاریخ مناسب دریافت کنید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که بچه‌های کوچک در برابر بسیاری از بیماری‌ها، به‌طور کامل ایمن نمی‌شوند. پس، مقصد سفرتان را با دقت انتخاب کنید؛ به‌خصوص وقتی با نوزادان، کودکان و بچه‌هایی که قبل از سن مدرسه هستند، سفر می‌کنید.

منبع thepointsguy

دیدگاه