چطور در طول سفر از خطر جیب برها در امان بمانیم؟

حمیده کریمی
سه شنبه، ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۰
چطور در طول سفر از خطر جیب برها در امان بمانیم؟

دزدی یکی از جرایم رایج در مقصدهای گردشگری دنیا است. هر جایی که جمعیت بیشتری باشد، احتمال دزدی بیشتر است. با این نکته‌ها از شر دزدها و جیب‌برها در امان بمانید.

برای اینکه در طول سفر هدف دزدها قرار نگیرید، همیشه این چند نکته ضروری را به خاطر داشته باشید. پاسپورت خود را در هتل بگذارید. اشیای ارزشمند خود را در مقابل چشمان‌تان حمل کنید و در شلوغی‌ها و ازدحام، مراقب حواس‌پرتی‌ها باشید.

از دست دادن کیف پول، گوشی، کیف دستی و پاسپورت آن هم در سفر خارجی می‌تواند به کلی، لذت سفرتان را از بین ببرد و شما را با خاطره‌ای تلخ به خانه بفرستد.

البته در مورد احتمال قرار گرفتن در معرض خطر حمله دزدها نباید آنقدر استرس داشته باشید که لذت سفر را از دست بدهید؛ ولی این اقدامات احتیاطی را جدی بگیرید. متعلقات شخصی خود، به‌خصوص اشیای ارزشمند را تا جای ممکن از چشم دیگران مخفی کنید تا هدف دزدها قرار نگیرید.

با در نظر گرفتن این نکات و رعایت کردن آن‌ها، می‌توانید مراقب وسایل شخصی خود باشید و سفری امن و راحت داشته باشید.

روش‌هایی برای کاهش احتمال قرار گرفتن در معرض جیب‌بری

تحقیق و نوشتن شماره‌های ضروری

چطور در طول سفر از خطر جیب برها در امان بمانیم؟

در مورد مقصد سفر خود تحقیق کنید و شماره‌های اضطراری آن را جست‌وجو کنید. بیشتر شهرهای اروپایی امن هستند؛ ولی جیب بری یکی از جرایم رایج در بعضی از مقصدهای گردشگری دنیا است. پس همیشه و همه جا مراقب باشید و نکاتی که مطرح می‌کنیم، رعایت کنید.

قبل از سفر در مورد مقصد سفر خود مطالعه کنید و شماره‌های اضطراری آن را جایی یادداست کنید. آدرس نزدیک‌ترین سفارت را هم داشته باشید. اگر خوش‌شانس باشید معمولا به این شماره‌ها نیاز پیدا نمی‌کنید؛ ولی بهتر است که این اطلاعات را همراه داشته باشید تا در صورت گم شدن یا دزدیده شدن گوشی و وقتی به گوگل دسترسی ندارید، بتوانید از آن استفاده کنید.

هر جایی احتمال جیب‌بری وجود دارد؛ ولی در برخی شهرها این جرم رایج‌تر است. به نقل از تریپ ادوایزر، در این شهرها احتمال جیب‌بری زیاد است:

۱. بارسلون، اسپانیا

۲. رم، ایتالیا

۳. پراگ، جمهوری چک

۴. مادرید، اسپانیا

۵. پاریس، فرانسه

۶. فلورانس، ایتالیا

۷. بوئنوس آیرس، آرژانتین

۸. آمستردام، هلند

۹. آتن، یونان

۱۰. هانوی، ویتنام

پخش کردن وسایل و پول

چطور در طول سفر از خطر جیب برها در امان بمانیم؟

پول را در جای خالی رژلب، کیف عینک آفتابی و چیزهایی از این دست مخفی کنید

وسایل و پول خود را پخش کنید؛ یعنی همه آن‌ها را یک جا نگه ندارید. وسایل ارزشمندی که با خود حمل می‌کنید، در یک نقطه نگذارید و همه پول‌های نقد و کارت‌های اعتباری خود را در یک کیف نگذارید.

داشتن پول نقد در کیف، در جیب یا در گاوصندوق هتل می‌تواند در صورتی که قربانی دزدی شوید، زندگی شما را نجات دهد. به این ترتیب، حتی با وجود دزدی، باز هم پول و کارت دارید. اگر دوست دارید یک مرحله فراتر روید، پول را در جای خالی رژلب، کیف عینک آفتابی و چیزهایی از این دست مخفی کنید. می‌توانید از کیف‌های کمری مخصوص که زیر لباس پنهان می‌شوند برای حمل پول و پاسپورت خود استفاده کنید.

همیشه یک کیف کوچک‌تر با مقدار مورد نیاز پول نقد همراه ببرید و کارت‌های اصلی، بیشتر پول خود و پاسپورت و مدارک خود را در گاوصندوق هتل بگذارید. در این صورت، حتی اگر مورد حمله دزدها واقع شوید، فقط بخش کوچکی از متعلقات و پول خود را از دست می‌دهید.

حمل کردن اشیا در مقابل خودتان

همیشه وسایل خود را جلوی بدنتان نگه دارید. مثلا تلفن همراه یا کیف پول را در جیب پشتی شلوار قرار ندهید؛ به‌خصوص وقتی قرار است در جاهای شلوغ رفت و آمد کنید. اگر کوله پشتی دارید، گوشی و کیف پول خود را در جایی قرار دهید که به‌راحتی قابل دسترس نباشد.

می‌توانید یک کیف پول را در یک کیف دستی کوچک و زیپ‌دار بگذارید و آن را در کوله قرار دهید. به این ترتیب، دسترسی به آن برای دزدها سخت می‌شود و از آن صرف‌نظر می‌کنند. اگر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنید، کوله پشتی را جلوی بدن خود بیاندازید تا به آن تسلط داشته باشید، یا اینکه وقتی می‌نشینید، به جای اینکه آن را روی زمین قرار دهید، روی پاهای خود بگذارید.

مخفی کردن پول نقد

با پوشیدن لباس‌های گران و همراه داشتن زیورآلات گران قیمت یا شمردن پول نقد جلوی چشم دیگران، خودتان را در معرض دید دزدها و هدف دزدی آن‌ها قرار می‌دهید. اگر می‌خواهید پولتان را تبدیل کنید، اسکناس‌های کم‌ارزش‌تر بگیرید تا موقع خرید در بازارها، دیگران متوجه وجود مقدار زیادی پول در کیف‌تان نشوند.

قرار ندادن گوشی روی میز

چطور در طول سفر از خطر جیب برها در امان بمانیم؟

گوشی همراه خود را هرگز روی میز رها نکنید. یکی از رایج‌ترین کلک‌های دزدها در اروپا، کش رفتن گوشی همراه از روی میز رستوران‌ها است. گوشی را دور از دسترس قرار هید. اگر کسی به میز شما نزدیک شد و چیزی مثل نقشه یا هر چیزی غیر از بشقاب غذا را روی میزتان گذاشت، مراقب باشید که موقع رفتن، وسایل شما و کیف‌تان را با بقیه چیزها نبرد.

قرار دادن کیف دستی در جای مناسب

کیف دستی خود را به صندلی آویزان نکنید یا روی زمین قرار ندهید. وقتی در رستورانی غذا می‌خورید، به‌خصوص اگر یک رستوران فضای باز باشد، کیف خود را پشت صندلی آویزان نکنید یا روی میز نگذارید. کیف‌تان را روی پاهایتان بگذارید. البته ممکن است آزاردهنده باشد؛ ولی این کار، وسایل‌تان را از دست دزدها در امان نگه می دارد.

گذاشتن پاسپورت در گاوصندوق هتل

پاسپورت خود را در گاوصندوق هتل بگذارید. مگر اینکه واقعا به آن نیاز داشته باشید. در غیر این صورت وقتی می‌خواهید بیرون قدم بزنید و از جاذبه‌ها دیدن کنید آن را در هتل بگذارید. این اسناد مهم را در گاوصندوق هتل قفل کنید و فقط زمانی که نیاز دارید یا قصد ترک کردن هتل را دارید، اسناد و مدارک خود را بردارید.

اگر نیاز بود که پاسپورت را همراه خود جایی ببرید، حتما یک کپی یا عکس از آن را در جای امنی آپلود کنید. اگر بعدا مجبور شوید که پاسپورت را جایگزین کنید، این کپی از مدارک در سفارت، باعث می‌شود که کارتان سریع‌تر انجام شود.

پنهان کردن وسایل در ساحل

وسایل خود را در ساحل رها نکنید. اگر قصد دارید به مناطق ساحلی سفر کنید و شنا کنید، گوشی همراه خود را در یک کیف ضدآب بگذارید. مطمئن شوید که وسایلتان را روی حوله در ساحل رها نکرده‌اید. اگر می‌توانید از آب همیشه مراقب وسایل خود باشید. بهتر است که وسایل را در یک کیف زیپ‌دار بگذارید و آن را زیر حوله پنهان کنید. البته این کار ساده لوحانه به نظر می‌رسد، ولی بهتر از این است که وسایل‌تان در ساحل در معرض دید همه باشد.

توجه به حواس‌پرتی‌ها

بسیاری از دزدها و جیب‌برها گروهی کار می‌کنند. یک نفر سرتان را گرم و حواستان را پرت می‌کند و دیگری وسایل‌تان را می‌دزدد. همیشه به‌خصوص در مکان‌های شلوغ مراقب باشید و به این حواس‌پرتی‌ها که برایتان ایجاد می‌کنند توجه کنید. مثلا ممکن است کسی از شما آدرس بپرسد یا اینکه پیشنهاد کند که برای حمل وسایل‌تان به شما کمک کند.

البته همه در حال توطئه‌چینی برای دزدیدن وسایل شما نیستند؛ ولی در هر صورت باید مراقب هر رفتار مشکوکی باشید.

حفظ هوشیاری در شلوغی‌ها

چطور در طول سفر از خطر جیب برها در امان بمانیم؟

در مکان‌هایی که شلوغ‌تر است، بیشتر از همیشه مراقب باشید. اگر در یک مکان شلوغ مثلا در صف‌ها یا در مترو کسی بیش از اندازه به شما نزدیک شد، حواستان را جمع کنید. همیشه دقیق و هوشیار باشید. دزدها در کمین آدم‌های حواس‌پرت هستند.

دیدگاه