اندونزی، پایتخت جدیدش را در برونئو می‌سازد

صدیقه شجاعی
سه شنبه، ۵ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۰
اندونزی، پایتخت جدیدش را در برونئو می‌سازد

جاکارتا، پایتخت اندونزی در حال غرق‌شدن در دریای جاوه است و به همین دلیل مقامات این کشور به‌دنبال تغییر محل پایتخت به جزیره‌ی برونئو هستند.

در میان نگرانی‌ها از پایداری تراکم جاکارتا به‌عنوان یک مرکز سیاسی و وضعیت در حال غرق آن، جوکو ویدودو، رئیس‌جمهور اندونزی اعلام کرد که قرار است منطقه‌ای جنگلی در شرق جزیره‌ی برونئو به پایتخت جدید اندونزی تبدیل شود. پایتخت جدید در نزدیکی شهرهای نسبتاً توسعه‌‌نیافته‌ی بالیک‌پاپان و ساماریندا قرار گرفته و فاصله‌ی زیادی با جاکارتای پرجمعیت دارد که از سال ۱۹۴۹ به‌عنوان قطب مالی اندونزی فعالیت می‌کند. رئیس‌جمهور اذعان کرده است که انتقال پایتخت به برونئو، اقدامی بسیار بزرگ و پرهزینه خواهد بود.

گسترش سریع جاکارتا در سال‌های اخیر باعث بروز نگرانی‌های بی‌شمار زیست‌محیطی، اقتصادی و ایمنی شده و دولت چاره‌ای نداشته است، جز اینکه به دنبال محل دیگری برای پایتخت بگردد تا به این ترتیب از بار فشار بر این کلان‌شهر بزرگ کاسته شود. جوکو ویدودو می‌گوید:

به‌عنوان یک ملت بزرگ که برای ۷۴ سال استقلال داشته‌ایم، مردم اندونزی هیچ‌گاه پایتخت خود را انتخاب نکرده‌اند. جارکارتا در حال حاضر، قطب کسب‌وکار، مالی، تجاری، خدمات و سازمان‌های دولتی کشور است و به همین دلیل فشار بسیار زیادی را تحمل می‌کند.

اندونزی

پروژه‌ی جاه‌طلبانه‌ی انتقال پایتخت از جاکارتا به برونئو احتمالاً ۳۴ میلیارد دلار هزینه برمی‌دارد و طبق اعلام مقامات کشور اندونزی، این عملیات حدود ۱۰ سال طول خواهد کشید. با توجه به اینکه در حال حاضر بیش از ۱۰ میلیون نفر در جاکارتا زندگی می‌کنند و تخمین زده می‌شود که ۳۰ میلیون نفر در منطقه‌ی کلان‌شهر جاکارتا ساکن هستند، جاکارتا به یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق شهری دنیا تبدیل شده است.

بر اساس اعلام مجمع جهانی اقتصاد، جاکارتا از جمله شهرهایی در دنیا است که غرق‌شدن آن بیشترین سرعت را دارد و فرورفتن در دریای جاوه با چنین سرعتی، به‌خاطر استخراج بیش از حد آب‌های زیرزمینی بوده است. این شهر روی زمینی باتلاقی قرار دارد و از سمت شمال به دریا مشرف است، به همین دلیل امکان وقوع سیل در آن افزایش یافته است. علاوه بر این، بحران فزاینده‌ی آلودگی هوا که به‌خاطر حجم ترافیک سنگین همیشگی در جاده‌ها، تشدید شده بود، برخی ساکنان شهر را بر آن داشت تا در ماه ژوئیه از دولت اندونزی شکایت کنند.

اندونزی

هنوز هیچ اسم جدیدی برای منطقه‌ی جدید پایتخت مطرح نشده، اما دولت در ابتدا اعلام کرده بود که برنامه‌ی انتقال پایتخت در ماه آوریل کلید خواهد خورد؛ هرچند این اقدام باید با تأیید پارلمان صورت بگیرد. برونئو، سومین جزیره‌ی بزرگ دنیا است که بخش زیادی از آن به اندونزی تعلق دارد، در حالی که مالزی و برونئی بخش‌هایی از شمال این منطقه را در اختیار دارند. جنگل‌های وسیعی در این جزیره به چشم می‌خورد که متأسفانه طی چند سال اخیر گرفتار موج گسترده‌ی جنگل‌زدایی شده است.

اگر برای سفر به اندونزی برنامه‌ریزی می‌کنید، می‌توانید تور اندونزی را در کجارو جستجو کرده و بهترین آفر تور را از میان آژانس‌های معتبر مسافرتی با پایین‌ترین قیمت خریداری کنید. همچنین برای داشتن برنامه‌ریزی دقیق‌تر برای سفر خود، کجارو فهرست کاملی از جاهای دیدنی اندونزی را در اختیار شما قرار داده است که ضمن کسب اطلاعات لازم درباره آن‌ها، سفر راحت‌تر و بهتری داشته باشید.

منبع cnn

دیدگاه