تنها دریای روی زمین که هیچ ساحلی ندارد

حمیده کریمی
پنجشنبه، ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
تنها دریای روی زمین که هیچ ساحلی ندارد

دریای سارگاسو دریایی است که به هیچ خشکی و زمینی محدود نمی‌شود و هیچ ساحلی ندارد. این دریا در اقیانوس اطلس شمالی قرار دارد.

دریای سارگاسو (Sargasso Sea) در اقیانوس اطلس شمالی قرار دارد و تنها دریای روی زمین است که هیچ ساحلی ندارد. در واقع این دریا با هیچ خشکی احاطه نشده است. تقریبا دو سوم از وسعت اقیانوس اطلس را در اختیار دارد و این پهنه آبی نه با خشکی که فقط با آب احاطه شده است. دریای سارگاسو تنها دریا در زمین است که چنین شرایطی دارد.

برخلاف سایر دریاهای روی زمین، قلمرو این دریا و مرزهای آن با زمین‌های اطرافش مشخص نشده است بلکه با چهار جریان اقیانوسی احاطه شده است؛ گلف استریم، جریان آتلانتیک شمالی، جریان قناری و جریان استوایی اطلس شمالی.

تنها دریای روی زمین که هیچ ساحلی ندارد

این جریان‌ها در جهت عقربه‌های ساعت به شکل یک حلقه بیضوی در اقیانوس اطلس دور این دریا جریان دارند و مرزهای دائما در حال تغییر دریای سارگاسو را مشخص می‌کنند.

این دریا ۱۶۰۰ کیلومتر عرض و ۴۸۰۰ کیلومتر طول دارد. این پهنه وسیع دریا نامش را از نوعی جلبک دریایی به نام Sargassum گرفته است. این جلبک قهوه‌ای رنگ و معلق ویژگی منحصربه‌فردی دارد؛ به جای اینکه در بستر اقیانوس رشد کند، روی سطح آب شکل می‌گیرد. این جلبک‌ها بر اثر وزش باد و حرکت جریان‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند و زیستگاه‌هایی طبیعی برای گونه‌های مختلف حیات دریایی ایجاد می‌کنند.

این جلبک‌ها میزبان انواع میگو، خرچنگ و ماهی هستند که با این جلبک‌های روان هماهنگ شده‌اند و در اینجا زندگی می‌کنند. علاوه بر این، جلبک‌های روان به محلی برای تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های دریایی تبدیل شده‌اند. گونه‌ای از مارماهی‌های در معرض خطر انقراض هم اینجا تخم‌ریزی می‌کنند.

تنها دریای روی زمین که هیچ ساحلی ندارد

هر سال گونه‌های دریایی بزرگ‌تر مثل نهنگ‌های گوژپشت، کوسه‌ها و انواع پرندگان در طی مهاجرت خود از این دریا عبور می‌کنند. این جلبک‌ها میزبان طعمه‌هایی راحت برای این دسته از حیوانات هستند.

دریای سارگاسو در اقیانوس اطلس شمالی از غرب با جریان گلف استریم، از شمال با جریان اطلس شمالی، از شرق با جریان قناری و از جنوب با جریان استوایی شمالی احاطه شده است.

آیا دوست دارید از این دریای بدون مرز عبور کنید؟

چرخاب زباله اقیانوس اطلس شمالی محل تجمع زباله‌های دریایی است که شبیه به زباله‌دان بزرگ اقیانوس آرام است. این چرخاب زباله که جدیدا کشف شده، در مرکز جریان‌های سارگاسو به دام افتاده است. این چرخاب زباله در هر کیلومتر مربع ۲۰۰ هزار تکه زباله دارد. زباله‌ها غالبا تکه‌های کوچک قطعات پلاستیکی و بیشتر آن‌ها از یک گیره کاعذ، کوچک‌تر هستند. این زباله‌ها از محل‌های دفن زباله به اینجا رسیده‌اند یا حاصل زباله ریختن مردم در دریا هستند.

منبع curiosity

دیدگاه