بهترین حمام های ترک استانبول را در کجا تجربه کنیم؟

مینا رهبری
یکشنبه، ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۸
بهترین حمام های ترک استانبول را در کجا تجربه کنیم؟

تجربه حمام ترک یکی از بهترین کارها و تفریحاتی است که در سفر به استانبول هر گردشگری می‌تواند انجام دهد. اما آیا همه حمام‌های این شهر بهداشتی و مناسب هستند؟ بهترین حمام‌های ترک استانبول را می‌شناسید؟

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۸/۰۵/۰۶ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲ به‌روزرسانی شده است.

با وجود اینکه تجربه حمام ترک در سفر به استانبول یکی از اصلی‌ترین کارهایی است که هر گردشگری باید انجام دهد، اما ممکن است همین کار به کابوس تبدیل شود؛ وضعیت غیر بهداشتی بعضی از حمام‌های استانبول تنها یکی از دلایلی است که ممکن است باعث شود تا آخر عمر حالتان از شنیدن نام حمام ترک بهم بخورد. در سطح این شهر حمام‌های ترک متعددی وجود دارد؛ اما همه آن‌ها شرایط خوب و ایدئالی ندارند؛ پس قبل از اینکه تصمیم بگیرید به حمام ترک بروید، بهتر است بهترین و تمیزترین حمام‌های شهر را بشناسید تا اولین تجربه‌تان از حمام ترک به یکی از بهترین تفریحات شما در استانبول بدل شود. علاوه بر بهترین حمام‌ها، می‌خواهیم بهترین فروشگاه‌هایی که وسایل مورد نیاز برای حمام ترک را می‌فروشند نیز به شما معرفی کنیم که هم برای استفاده خودتان می‌توانید بخرید و هم به‌عنوان سوغاتی برای عزیزان‌تان.

حمام کیلیچ علی پاشا

تخت‌ها و حوضچه حمام کیلیچ علی پاشا استانبول

منبع عکس: وب‌سایت europeanheritageawards

حمام کیلیچ علی پاشا (Kilic Ali Pasa Hamam) یکی از آثار معماری «معمار سینان»، معمار مشهور عثمانی‌ها، بین سال‌های ۱۵۸۳ تا ۱۵۸۷ بنا شد تا نیروهای ارتش نیروی دریایی عثمانی از آن استفاده کنند. برای اینکه ترک‌ها بتوانند این حمام را دوباره افتتاح کنند، به‌مدت ۷ سال به‌صورت فشرده اینجا را مرمت و بازسازی کردند.

زیر یکی از بزرگ‌ترین گنبدهای معمار سینان (۱۴ متر عرض و ۱۷ متر ارتفاع) آجرکاری‌ها و قاب‌های چوبی سبک نور طبیعی خورشید را به داخل حمام سوق می‌دهد و صحنه بسیار زیبایی ایجاد می‌کند. بعد از اینکه یک لیوان شربت خانگی خوردید، یکی از کارکنان شما را به‌سمت حمام مرمر هدایت می‌کند که آنجا دلاک‌ها به مشتریان خدمات‌رسانی می‌کنند. اگر می‌خواهید علاوه بر پکیج‌های اصلی حمام، خدمات بیشتری دریافت کنید، می‌توانید درخواست خدمات ماساژ نیز بدهید. 

حمام خرم سلطان ایا صوفیه  

معماری داخلی مرمرین حمام خرم سلطان ایا صوفیه استانبول

منبع عکس: وب‌سایت luxecityguides

یکی دیگر از شاهکارهای «معمار سینان»، حمام خرم سلطان ایا صوفیه است که به درخواست خرم سلطان، همسر مشهور سلطان سلیمان بزرگ ساخته شده است

یکی دیگر از جاهای دیدنی استانبول و شاهکارهای «معمار سینان»، حمام خرم سلطان ایا صوفیه (The Ayasofya Hurrem Sultan Hamam) است که به درخواست خرم سلطان، همسر مشهور سلطان سلیمان بزرگ ساخته شده است. این حمام بین مسجد کبود و مسجد ایاصوفیه قرار دارد و قبل از اینکه در سال ۲۰۰۸ بازسازی، مرمت و دوباره به روی عموم باز شود، سال‌های زیادی بسته بود.

داخل حمام ترکیب زیبایی از چوب تیره رنگ و مرمر را مشاهده خواهید کرد؛ علاوه بر این اشیای تاریخی مثل حوضچه‌های مرمری که شیرهای آب طلایی دارند نیز در حمام خرم سلطان ایا صوفیه وجود دارد و با آمدن به اینجا با یک تیر دو نشان می‌زنید؛ هم حمام ترک را تجربه می‌کنید و هم از یک بنای تاریخی بازدید می‌کنید.

در این حمام ۴ پکیج به مشتریان عرضه می‌شود که می‌توانید از بین آن‌ها یکی را انتخاب کنید؛ از پکیج اولیه تا ماساژدرمانی و ماسک خاک رس و... بعد از حمام هم می‌توانید دیسی از میوه‌های تازه را سفارش دهید که در سینی‌های سنتی عثمانی سرو می‌شود.

از کجا وسایل لازم برای حمام ترک را بخریم؟

حمام جنیفر 

کیسه های حمام جنیفر (Jennifer’s Hamam) استانبول

هر چیزی که از اینجا بخرید، فروشندگاه کیفیتش را تضمین می‌کنند

حمام جنیفر (Jennifer’s Hamam) با کمک ۷ خانواده بافنده ترک که در حومه شهر زندگی می‌کنند، اداره می‌شود و در آن می‌توانید حوله‌های زیبا، روسری، رومیزی، حوله‌های نازک ترکی و رخت‌های حمامی که کار دست و حاصل نساجی سنتی از پنبه ارگانیک، کتان یا ابریشم هستند، پیدا کنید. هر چیزی که از اینجا بخرید، فروشندگاه کیفیتش را تضمین می‌کنند، اما شاید انتخاب از بین اجناس رنگ به رنگ زیبا کار دشواری باشد.

محصولات طبیعی عبدالله

حوله فروشی محصولات طبیعی عبدالله استانبول

در فروشگاه محصولات طبیعی عبدالله می‌توانید بهترین صابون‌های طبیعی، حوله‌های ۱۰۰ درصد پنبه‌ای، شال‌های دست‌دوز و لوازم مورد نیاز برای حمام سنتی را پیدا کنید. اگر در بازار بزرگ برای پیدا کردن محصولات طبیعی عبدالله گم شدید، از مغازه‌دارها بپرسید ببینید خیابان فرش فروش‌‌ها کجا است. اگر این خیابان را پیدا کردید، به‌راحتی می‌توانید این فروشگاه را نیز بیابید. 

Kirk Ambar

Kirk Ambarمحصولات سنتی و گیاهی  استانبول

منبع عکس: وب‌سایت yelp

یکی دیگر از بهترین مغازه‌هایی که همه محصولاتش طبیعی و سالم است، Kirk Ambar است که می‌توان از آنجا صابون‌های طبیعی، روفن‌های طبیعی و لیف خرید. برای درمان و التیام ناراحتی‌های داخلی بدن، می‌توانید چای‌ها و گیاهان دارویی Kirk Ambar را نیز امتحان کنید. 

Peche de Malle

Peche de Malle حوله فروشی استانبول

منبع عکس: وب‌سایت atdaa

پشتمال (Pestemal که نوعی حوله نازک حمام سنتی است) در این فروشگاه با هر رنگ، بافت و ضخامت قابل تصوری به فروش می‌رسد. حتما شما هم وسوسه می‌شوید که چند تا از این حوله‌ها بخرید تا در منزل‌تان هم از آن‌ها استفاده کنید. اینجا همچنین می‌توانید صابون‌های طبیعی روغن زیتون و رخت‌های زیبای حمام پیدا کنید. تجربیات و نظرهای خود را در خصوص استفاده از حمام‌های ترک استانبول با ما و سایر کاربران کجارو در میان بگذارید.

دیدگاه