زیباترین ایستگاه های متروی سن پترزبورگ را بشناسید

مینا رهبری
سه شنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۴
زیباترین ایستگاه های متروی سن پترزبورگ را بشناسید

ایستگاه‌های متروی سن پترزبورگ خود به‌تنهایی یک جاذبه گردشگری محسوب می‌شود و می‌توانید با استفاده از این سیستم حمل و نقل عمومی به ارزانی تردد کنید و به تماشای زیبایی‌های این ایستگاه‌ها بنشینید.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۸/۰۵/۰۵ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۱۴ توسط پوریا محمدی پیوند به‌روزرسانی شده است.

مترو در سن پترزبورگ فقط یک وسیله برای حمل و نقل نیست. ایستگاه‌های متروی این شهر به‌خاطر زیبایی و نوآوری در معماری شهرت دارند. اولین خط متروی سن پترزبورگ در سال ۱۹۵۵ ساخته شد و همه هشت ایستگاه این خط از لحاظ فرهنگی هم اهمیت ویژه‌ای دارند. از آن زمان به بعد متروی این شهر توسعه یافته و ایستگاه‌های جدید و خلاقانه‌ای به این سیستم اضافه شده است. در ادامه می‌خواهیم زیباترین ایستگاه‌های متروی سن پترزبورگ را که ارزش دیدن دارد، به شما معرفی کنیم.

ایستگاه آووتو (Avtovo)

لوستر ها و تزیینات ایستگاه متروی Avtovo سن پترزبورگ

ستون‌های بزرگ و سنگ مرمرهایی که در فضای داخلی ایستگاه آووتو استفاده شده، ممکن است مسافرانی که در این ایستگاه پیاده می‌شوند را به شک وا دارد که در مترو هستند یا وارد کاخ شده‌اند. سقف ایستگاه روی ۴۶ ستون استوار است که ۳۰ تای آن‌ها از سنگ مرمر ساخته شده و ۱۶ تای دیگر با شیشه تزئین شده است.

تم به‌کار رفته در این ایستگاه، دفاع از لنینگراد در طول محاصره جنگ جهانی دوم است. در انتهای ایستگاه یک نقاشی بزرگ دیواری موزائیکی وجود دارد که زنی بچه به بغل را به تصویر کشیده است. این نقاشی دیواری از سال ۱۹۵۵ در این ایستگاه قرار دارد؛ یعنی زمانی که اولین قطار مترو در آن شروع به کار کرد و متروی سن پترزبورگ را به دومین متروی عملیاتی این کشور (بعد از مسکو) تبدیل کرد.

ایستگاه کیروفسکی زاوود (Kirovsky Zavod)

دیوارها و ستون های مرمرین ایستگاه متروی Kirovsky Zavod سن پترزبورگ


ایستگاه کیروفسکی زاوود با سنگ‌های مرمر خاکستری تزئین شده است و از جاهای دیدنی سن پترزبورگ محسوب می‌شود. در ابتدا برای روشن کردن این ایستگاه از سیستم نورپردازی شبیه نور طبیعی استفاده می‌کردند؛ اما بعدها نور معمولی الکتریکی را جایگزین آن کردند. ایستگاه متروی Kirovsky Zavod نام خود را از کارخانه‌ای گرفته است که در حومه سن پترزبورگ قرار دارد. تم کلی این ایستگاه توسعه صنعت سوسیالیستی است. برجسته‌ کاری‌های روی دیوارهای ایستگاه، صنایع مختلف اتحاد جماهیر شوروی را به تصویر کشیده است: برق، نفت، زغال‌سنگ و تولید فلزات.

ایستگاه ناروسکایا (Narvskaya)

 نورپردازی و تزیینات ایستگاه متروی Narvskaya سن پترزبورگ

ایده اصلی تم این ایستگاه، بزرگداشت حرفه‌های متنوعی است که در دوران اتحاد جماهیر شوروی وجود داشت

ایستگاه متروی ناروسکایا بعد از ایستگاه Kirovsky Zavod قرار دارد و تم آن مربوط به دوران شوروی است. ایده اصلی تم این ایستگاه، بزرگداشت حرفه‌های متنوعی است که در دوران اتحاد جماهیر شوروی وجود داشت. روی دیوارها، برجسته‌ کاری‌هایی از تصویر پزشکان، ساختمان سازان، کشاورزان، سربازان و شغل‌های دیگر بسیاری که در آن دوران مورد توجه بودند، کار شده است.

اینجا می‌توانید تصویری از استالین را هم ببینید که در سال ۱۹۶۱ در این ایستگاه نصب شده است. نام ایستگاه، اسم دروازه پیروزی Narva است که به‌منظور بزرگداشت پیروزی روسیه در برابر ناپلئون در سال ۱۸۱۲ ساخته شده بود.

ایستگاه پوشکین (Pushkinskaya)

مجسمه های تزیینی ایستگاه Pushkinskaya سن پترزبورگ


پشت سر آن تصویری از Tsarskoe Selo قرار داده است، جایی در حومه سن پترزبورگ که پوشکین جوانی خود را آنجا سپری کرده و در آن منطقه تحصیل کرده است.در روسیه شاعر شهور، الکساندر پوشکین، نیازی به معرفی ندارد؛ بنابراین تعجبی ندارد که هم مسکو و هم سن پترزبورگ، ایستگاه‌های مترویی به نام این شاعر داشته باشند. در انتهای این ایستگاه مترو در سن پترزبورگ مجسمه‌ای از پوشکین وجود دارد و مردم بومی به احترام این شاعر به‌طور مرتب زیر آن گل می‌گذارند.

ایستگاه پلوشاد واستانیا (Ploshchad Vosstaniya)

 مسافران در حال تردد در ایستگاه Ploshchad Vosstaniya سن پترزبورگ

طراحی ایستگاه Ploshchad Vosstaniya به یک موضوع خاص اختصاص دارد؛ یعنی انقلاب اکتبر ۱۹۱۷

Ploshchad Vosstaniya در زبان روسی به معنی «میدان انقلاب» است؛ جایی که این ایستگاه مترو در آن قرار دارد. طراحی ایستگاه Ploshchad Vosstaniya به یک موضوع خاص اختصاص دارد؛ یعنی انقلاب اکتبر ۱۹۱۷.

این اولین ایستگاهی است که دو درب خروجی دارد.  آن در خروجی‌ که به ایستگاه راه‌آهن Moskovsky منتهی می‌شود، چهار حجاری و نقوش برجسته وجود دارد. یکی از آن‌ها تصویر لنین است که پس از سال‌ها تبعید، زمانی که به سن پترزبورگ رسید، سخنرانی می‌کند و دیگری تصویر وی در کلبه‌اش است. سومی هم سخنرانی لنین در کاخ Tauride را به تصویر کشیده و آخری هم یکی از تصویر ناو اورورا (Cruiser Aurora) است.

ایستگاه اسپورتیونایا (Sportivnaya)

 نور های مخفی سقف در ایستگاه Sportivnaya سن پترزبورگ


ایستگاه اسپورتیونایا در نزدیکی استادیوم قدیمی سن پترزبورگ قرار دارد و تم اصلی دکور آن، ورزش است. نقاشی‌های دیواری این ایستگاه تصاویری از ورزشکاران المپیکی و خدایان یونانی را شامل می‌شود. چراغ‌های Sportivnaya شبیه شعله‌های المپیک است. این ایستگاه دو طبقه دارد؛ در طبقه بالایی متن شعر قصیده‌ای برای ورزش (Ode to Sport) از Pierre de Coubertin روی دیوارها نوشته شده است. دکوراسیون داخلی این فضا به‌طور کلی مردم را به انتخاب سبک زندگی سالم تشویق می‌کند.

ایستگاه مژدونارودنایا (Mezhdunarodnaya)

ستون های طلایی ایستگاه Mezhdunarodnaya سن پترزبورگ

موضوع طراحی و دکوراسیون این ایستگاه تولد ملت‌ها است

این ایستگاه «بین المللی» نام دارد و نزدیک خیابان‌هایی از سن پترزبورگ واقع شده است که بر اساس شهر‌های آزاد‌شده در جریان جنگ جهانی دوم و همین طور کشور‌های عضو توافق ورشو نام‌گذاری شده‌اند.

موضوع طراحی و دکوراسیون این ایستگاه تولد ملت‌ها است. برای به تصویر کشیدن این موضوع، نقاشی‌های دیواری از آتلانتیس که جهان را در دست دارد، در انتهای ایستگاه نصب شده است. ایستگاه Mezhdunarodnaya در حال حاضر آخرین ایستگاه این خط است؛ اما در آینده‌ای نزدیک قرار است ایستگاه‌های دیگری پس از آن هم ساخته شود.

ایستگاه ادمیرالتیسکایا (Admiralteyskaya)

 سالن های پاکیزه ایستگاه Admiralteyskaya سن پترزبورگ


از آنجایی که این ایستگاه در نزدیکی اداره نیروی دریایی (Admiralty) قرار دارد، این اسم را برایش انتخاب کرده‌اند و موضوع کلی دکوراسیون آن، سفر دریایی و کشتیرانی است. طراحی ایستگاه Admiralteyskaya به ناوگان دریایی روسیه و افسران نیروی دریایی اختصاص یافته و تصاویری از آن‌ها روی دیوارها نصب شده است.وقتی به ایستگاه Admiralteyskaya می‌رسید، به‌جای اینکه به گذشته سفر کنید، انگار به آینده منتقل شده‌اید. این ایستگاه یکی از ایستگاه‌های تازه تاسیس محسوب می‌شود که عمیق‌ترین ایستگاه شهر لقب گرفته است. برای رسیدن به ایستگاه Admiralteyskaya باید سوار دو آسانسور شوید و ۸۶ متر به زیر زمین بروید. نظرات و تجربیات خود را در خصوص بازدید از ایستگاه‌های متروی سن پترزبورگ با ما و سایر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

دیدگاه