زیباترین ایستگاه های متروی سن پترزبورگ را بشناسید

زیباترین ایستگاه های متروی سن پترزبورگ را بشناسید

مینا رهبری
| شنبه, ۵ مرداد ۹۸ ساعت ۱۲:۰۰

ایستگاه‌های متروی سن پترزبورگ خود به تنهایی یک جاذبه گردشگری محسوب می‌شود و می‌توانید با استفاده از این سیستم حمل و نقل عمومی، با یک تیر دو نشان بزنید؛ هم از مترو که نسبت به تاکسی ارزان‌تر است استفاده کنید و هم به تماشای زیبایی‌های این ایستگاه‌ها بنشینید.

مترو در سن پترزبورگ فقط یک وسیله برای حمل و نقل نیست. ایستگاه‌های متروی این شهر به‌خاطر زیبایی و نوآوری در معماری شهرت دارند. اولین خط متروی سن پترزبورگ در سال ۱۹۵۵ ساخته شد و همه ۸ ایستگاه این خط از لحاظ فرهنگی هم اهمیت ویژه‌ای دارند. از آن زمان به بعد متروی این شهر توسعه یافته و ایستگاه‌های جدید و خلاقانه‌ای به این سیستم اضافه شده است. در ادامه می‌خواهیم زیباترین ایستگاه‌های متروی سن پترزبورگ را که ارزش دیدن دارد، به شما معرفی کنیم تا آن‌ها را در تور روسیه در برنامه سفرتان قرار دهید. 

برای سفر به سن‌ پترزبورگ ما به شما در انتخاب بهترین تور کمک می‌کنیم؛ برای انتخاب انواع تور روسیه و تور سن پترزبورگ، می‌توانید به کمک کجارو تورهای آژانس‌های همکار را مشاهده و قیمت آن‌ها را مقایسه کنید؛ ما این امکان را فراهم کرده‌ایم تا بتوانید به‌راحتی و در کمترین زمان، سفرتان را ارزان‌تر از همه جا برنامه‌ریزی کنید.

ایستگاه Avtovo

ایستگاه متروی Avtovo سن پترزبورگ

ستون‌های بزرگ و سنگ مرمرهایی که در فضای داخلی ایستگاه Avtovo استفاده شده، ممکن است مسافرانی که در این ایستگاه پیاده می‌شوند را به شک وا دارد که در مترو هستند یا وارد کاخ شده‌اند. سقف ایستگاه روی ۴۶ ستون استوار است که ۳۰ تای آن‌ها از سنگ مرمر ساخته شده و ۱۶ تای دیگر با شیشه تزئین شده است.

تم به‌کاررفته در این ایستگاه، دفاع از لنینگراد در طول محاصره جنگ جهانی دوم است. در انتهای ایستگاه یک نقاشی بزرگ دیواری موزائیکی وجود دارد که زنی بچه به بغل را به تصویر کشیده است. این نقاشی دیواری از سال ۱۹۵۵ در این ایستگاه قرار دارد؛ یعنی زمانی که اولین قطار مترو در آن شروع به کار کرد و متروی سن پترزبورگ را به دومین متروی عملیاتی این کشور (بعد از مسکو) تبدیل کرد.

ایستگاه Kirovsky Zavod

ایستگاه متروی Kirovsky Zavod سن پترزبورگ

برجسته‌ کاری‌های روی دیوارهای ایستگاه، صنایع مختلف اتحاد جماهیر شوروی را به تصویر کشیده است

ایستگاه متروی Kirovsky Zavod نام خود را از کارخانه‌ای گرفته است که در حومه سن پترزبورگ قرار دارد. تم کلی این ایستگاه توسعه صنعت سوسیالیستی است. برجسته‌ کاری‌های روی دیوارهای ایستگاه، صنایع مختلف اتحاد جماهیر شوروی را به تصویر کشیده است: برق، نفت، زغال سنگ و تولید فلزات.

این ایستگاه با سنگ‌های مرمر خاکستری تزئین شده است. در ابتدا برای روشن کردن این ایستگاه از سیستم نورپردازی شبیه نور طبیعی استفاده می‌کردند، اما بعدها نور معمولی الکتریکی را جایگزین آن کردند. 

ایستگاه Narvskaya

ایستگاه متروی Narvskaya سن پترزبورگ

ایده اصلی تم این ایستگاه، بزرگداشت حرفه‌های متنوعی است که در دوران اتحاد جماهیر شوروی وجود داشت

ایستگاه متروی Narvskaya بعد از ایستگاه Kirovsky Zavod قرار دارد و تم آن مربوط به دوران شوروی است. ایده اصلی تم این ایستگاه، بزرگداشت حرفه‌های متنوعی است که در دوران اتحاد جماهیر شوروی وجود داشت. روی دیوارها، برجسته‌ کاری‌هایی از تصویر پزشکان، ساختمان سازان، کشاورزان، سربازان و شغل‌های دیگر بسیاری که در آن دوران مورد توجه بودند، کار شده است.

اینجا می‌توانید تصویری از استالین را هم ببینید که در سال ۱۹۶۱ در این ایستگاه نصب شده است. نام ایستگاه، اسم دروازه پیروزی Narva است که به منظور بزرگداشت پیروزی روسیه در برابر ناپلئون در سال ۱۸۱۲ ساخته شده بود.

ایستگاه Pushkinskaya

ایستگاه Pushkinskaya سن پترزبورگ

در انتهای این ایستگاه مترو در سن پترزبورگ، مجسمه‌ای از پوشکین وجود دارد

در روسیه شاعر شهور، الکساندر پوشکین، نیازی به معرفی ندارد؛ بنابراین تعجبی ندارد که هم مسکو و هم سن پترزبورگ، ایستگاه‌های مترویی به نام این شاعر داشته باشند. در انتهای این ایستگاه مترو در سن پترزبورگ مجسمه‌ای از پوشکین وجود دارد و مردم بومی به احترام این شاعر به‌طور مرتب زیر آن گل می‌گذارند.

پشت سر آن تصویری از Tsarskoe Selo قرار داده است، جایی در حومه سن پترزبورگ که پوشکین جوانی خود را آنجا سپری کرده و در آن منطقه تحصیل کرده است.

ایستگاه Ploshchad Vosstaniya

ایستگاه Ploshchad Vosstaniya سن پترزبورگ

طراحی ایستگاه Ploshchad Vosstaniya به یک موضوع خاص اختصاص دارد؛ یعنی انقلاب اکتبر ۱۹۱۷

Ploshchad Vosstaniya در زبان روسی به معنی «میدان انقلاب» است؛ جایی که این ایستگاه مترو در آن قرار دارد. طراحی ایستگاه Ploshchad Vosstaniya به یک موضوع خاص اختصاص دارد؛ یعنی انقلاب اکتبر ۱۹۱۷.

این اولین ایستگاهی است که دو درب خروجی دارد. در خروجی‌ای که به ایستگاه راه‌آهن Moskovsky منتهی می‌شود، ۴ حجاری و نقوش برجسته وجود دارد. یکی از آن‌ها تصویر لنین است که پس از سال‌ها تبعید، زمانی که به سن پترزبورگ رسید، سخنرانی می‌کند و دیگری تصویر وی در کلبه‌اش است. سومی هم سخنرانی لنین در کاخ Tauride را به تصویر کشیده و آخری هم یکی از تصویر ناو اورورا (Cruiser Aurora) است.

ایستگاه Sportivnaya

ایستگاه Sportivnaya سن پترزبورگ

چراغ‌های Sportivnaya شبیه شعله‌های المپیک است

ایستگاه Sportivnaya در نزدیکی استادیوم قدیمی سن پترزبورگ قرار دارد و تم اصلی دکور آن، ورزش است. نقاشی‌های دیواری این ایستگاه تصاویری از ورزشکاران المپیکی و خدایان یونانی را شامل می‌شود. چراغ‌های Sportivnaya شبیه شعله‌های المپیک است. این ایستگاه دو طبقه دارد؛ در طبقه بالایی متن شعر قصیده‌ای برای ورزش (Ode to Sport) از Pierre de Coubertin روی دیوارها نوشته شده است. دکوراسیون داخلی این فضا به‌طور کلی مردم را به انتخاب سبک زندگی سالم تشویق می‌کند.

ایستگاه Mezhdunarodnaya

ایستگاه Mezhdunarodnaya سن پترزبورگ

موضوع طراحی و دکوراسیون این ایستگاه تولد ملت‌ها است

این ایستگاه «بین المللی» نام دارد و نزدیک خیابان‌هایی از سن پترزبورگ واقع شده است که بر اساس شهر‌های آزاد‌شده در جریان جنگ جهانی دوم و همین طور کشور‌های عضو توافق ورشو نام‌گذاری شده‌اند.

موضوع طراحی و دکوراسیون این ایستگاه تولد ملت‌ها است. برای به تصویر کشیدن این موضوع، نقاشی‌های دیواری از آتلانتیس که جهان را در دست دارد، در انتهای ایستگاه نصب شده است. ایستگاه Mezhdunarodnaya در حال حاضر آخرین ایستگاه این خط است، اما در آینده‌ای نزدیک قرار است ایستگاه‌های دیگری پس از آن هم ساخته شود.

ایستگاه Admiralteyskaya

ایستگاه Admiralteyskaya سن پترزبورگ

این ایستگاه یکی از ایستگاه‌های تازه تاسیس محسوب می‌شود که عمیق‌ترین ایستگاه شهر لقب گرفته است

وقتی به ایستگاه Admiralteyskaya می‌رسید، به جای اینکه به گذشته سفر کنید، انگار به آینده منتقل شده‌اید. این ایستگاه یکی از ایستگاه‌های تازه تاسیس محسوب می‌شود که عمیق‌ترین ایستگاه شهر لقب گرفته است. برای رسیدن به ایستگاه Admiralteyskaya باید سوار ۲ آسانسور شوید و ۸۶ متر به زیر زمین بروید.

از آنجایی که این ایستگاه در نزدیکی اداره نیروی دریایی (Admiralty) قرار دارد، این اسم را برایش انتخاب کرده‌اند و موضوع کلی دکوراسیون آن، سفر دریایی و کشتیرانی است. طراحی ایستگاه Admiralteyskaya به ناوگان دریایی روسیه و افسران نیروی دریایی اختصاص یافته و تصاویری از آن‌ها روی دیوارها نصب شده است.

اگر می‌خواهید روزی به این شهر سفر کنید و قبل از سفر تمامی جاذبه‌های آن را بشناسید و برای سفرتان برنامه‌ریزی کنید، می‌توانید فهرست کاملی از جاهای دیدنی سن پترزبورگ را در کجارو مشاهده کنید و به اطلاعاتی مثل موقعیت مکان روی نقشه، آدرس دقیق، تصاویر و همچنین جاذبه‌های رایگان این کشور دسترسی داشته باشید.

دیدگاه  

    تبلیغات