بهترین اتوبوس‌ها برای سفرهای بین شهری

بخش تبلیغات
پنجشنبه، ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۰
بهترین اتوبوس‌ها برای سفرهای بین شهری

اتوبوس که نوعی وسیله‌ی نقلیه عمومی محسوب می‌شود، در ایران شروعی شبیه با روند جهانی دارد. از مستندات تاریخی این گونه برمی‌آید که قبل از اتوبوس‌های موتوری، در ایران نیز همانند دیگر نقاط جهان، واگن‌های اسبی رواج داشتند و برای حمل و نقل مسافران استفاده می‌شدند

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی کجارو در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

 اولین اتوبوس در ایران توسط یک تاجر بلژیکی در شهر رشت استفاده شد، اما رفته رفته این وسیله‌ی نقلیه مورد استقبال قرار گرفت و در تهران نیز استفاده شد. اتوبوس‌هایی که در ابتدا مورد استفاده قرار می‌گرفتند به دلیل اینکه از اروپا به کشور وارد می‌شدند اکثراً مستهلک بودند. همین موضوع باعث پایه گذاری صنعت اتومبیل سازی در ایران شد. اتوبوس‌ها بر اساس نوع کاربرد به دو دسته‌ی اصلی اتوبوس‌های درون شهری و اتوبوس‌های بین شهری تقسیم می‌گردند. در این مطلب از وبلاگ مِستر بلیط قصد داریم تا بهترین اتوبوس‌ها برای سفرهای بین شهری را بررسی نماییم.

مستر-بلیط-اتوبوس

قبل از آنکه به سراغ مبحث مورد نظر برویم بد نیست تا نگاه بسیار مختصری به اتوبوس‌های بین شهری قدیمی‌تر داشته باشیم. اولین گروه از اتوبوس‌ها که به طور جدی برای سفرهای بین شهری مورد استفاده قرار گرفتند اتوبوس‌های 302 مرسدس بنز بودند که با اتاق اختصاصی شرکت اتوبوسرانی ایران پیما دیده می‌شدند. البته این اتوبوس‌ها با نام 302 مشهور نبودند، بلکه به عنوان اتوبوس ایران پیما یا سوپر دولوکس شناخته می‌شدند. اتوبوس‌های ایران پیما بسیار کم استهلاک بودند و بیش از ۳۰ سال عهده دار وظیفه‌ی جابجایی مسافران بین شهری در ایران محسوب می‌شدند.

سپس اتوبوس‌های ولوو به بازار آمدند، ولوو B12 و B7. مرسدس بنزهای C457، اسکانیا C12 و برخی از اتوبوس‌های کارخانه‌ی رنو به دنبال ولوو یکی یکی از راه رسیدند و صنعت حمل و نقل کشور را کارآمدتر از گذشته کردند.

برترین اتوبوس‌ها برای سفرهای بین شهری

همانطور که ذکر شد در گذشته تعداد شرکت‌های اتوبوسرانی و ناوگان آن‌ها بسیار محدود بود، اما رفته رفته شرکت‌های مسافربری که دیگر تعدادشان کم نبود و همواره با یکدیگر در رقابت بودند به مدرن کردن ناوگان حمل و نقل خود اقدام نمودند و در نتیجه سفر با اتوبوس به عنوان تجربه ای دلپذیر شناخته شد. می‌توان گفت انقلاب سفر با اتوبوس در ایران با ورود اتوبوس‌های VIP اتفاق افتاد.

اتوبوس‌های VIP

"VIP" مخفف عبارت Very Important Person و به معنی فرد بسیار مهم و یا بهتر است بگوییم ویژه و سفارشی می‌باشد. صندلی‌های VIP همه جا مشاهده می‌شوند، از ورزشگاه‌ها تا سالن‌های سینما و تئاتر و همینطور اتوبوس‌ها. بنابراین در حقیقت VIP شرکت سازنده‌ی اتوبوس نیست، بلکه نوعی از اتوبوس به شمار می‌رود.

اتوبوس‌های VIP در دو مدل تخت خواب شو و نیمه تخت خواب شو وجود دارند. در مدل تخت خواب شو که برای سفر در طول شب بسیار مناسب است، صندلی‌ها در ردیف‌های سه تایی قرار گرفته اند و اتوبوس حداکثر دارای ۲۵ عدد صندلی است. همین تعدا کم باعث می‌شود که مسافر بتواند پشتی صندلی را تا ۱۴۵ درجه خم کرده و به راحتی استراحت کند. در بخش زیرین صندلی قسمتی تعبیه شده که مسافر می‌تواند پاهای خود را روی آن قرار دهد.

اتوبوس‌های نیمه تخت خواب شو، تفاوت چندانی با گروه دیگر ندارند، در حقیقت تنها تفاوت آن‌ها میزان خم شدن پشتی صندلی‌هاست. اتوبوس‌های VIP نیمه تخت خواب شو دارای ۲۶ تا ۳۶ صندلی هستند. بر اساس فضای کمی که بین صندلی‌ها وجود دارد شاید بتوان گفت این گروه از اتوبوس‌ها برای مسافت‌های کوتاه‌تر و سفر در طول روز گزینه‌ی بهتری محسوب می‌شوند.

به طور کلی اتوبوس‌های VIP از صندلی‌های بسیار راحت و عریضی برخوردار هستند. شاید بارزترین ویژگی آن‌ها همین صندلی‌ها باشد. به دلیل اینکه برای صندلی‌ها فضای بیشتری در نظر گرفته شده، ظرفیت این اتوبوس‌ها کمتر از اتوبوس‌های عادی است. لازم به ذکر است زمانی که شما بلیط اتوبوس VIP را خریداری می‌کنید، در واقع نوع اتوبوس را مشخص کرده اید نه کمپانی سازنده‌ی آن‌را.

به غیر از تفاوت در نوع صندلی‌ها، اتوبوس‌های VIP از سیستم تهویه‌ی مطبوع هوا و همینطور سیستم گرمایشی و سرمایشی استاندارد بهره مند هستند. لازم به ذکر است صندلی‌های این اتوبوس‌ها مجهز به مانیتور شخصی می‌باشند و مسافر در طول سفر می‌تواند به تماشای فیلم، سریال و کارتون بپردازد، از موسیقی لذت ببرد و یا حتی به انجام برخی از بازی‌های کامپیوتری بپردازد. همچنین غالب اتوبوس‌های VIP مجهز به وای فای هستند. یکی دیگر از خصوصیات مهم اتوبوس‌های VIP فاصله‌ی ۶۰ سانتی متری بین چرخ‌های اتوبوس تا کف آن است که باعث می‌شود در طول مسیر و به هنگام ترمز و یا عبور از دست انداز، مسافر هیچ ضربه ای را حس نکند. به خاطر داشته باشید این فاصله برای تمامی صندلی‌ها یکسان است، بنابراین تفاوت خاصی بین صندلی‌های اول و آخر اتوبوس وجود ندارد. طبیعتاً قیمت بلیط اتوبوس VIP نسبت به اتوبوس‌های معمولی بیشتر است، چرا که مسافر از راحتی و امکانات بیشتری برخوردار خواهد بود.

اتوبوس VIP

از اتوبوس‌های VIP نه تنها در مسیرهای بین شهری داخل کشور استفاده می‌شود، بلکه به دلیل امکانات و ایمنی این گروه از اتوبوس‌ها در مسافرت‌های خارجی نیز گزینه‌ی مناسبی به شمار می‌روند. در سفرهای خارجی با اتوبوس‌های VIP به غیر از خدمات رایج، پذیرایی کامل‌تری به صورت وعده‌های غذایی انجام می‌گیرد. سرعت نیز یکی دیگر از موارد بسیار مهمی است که غالباً برای مسافران مطرح می‌گردد. اگرچه تمامی وسایل نقلیه می‌بایست سرعت مجاز را رعایت کنند، اما اتوبوس‌های مدرن نسبت به مدل‌های قدیمی‌تر از سرعت بالاتری برخوردارند. جالب است بدانید اخیراً در طی مراسمی در هلند، سریعترین اتوبوس جهان معرفی شد. این اتوبوس ووبو اوکلز نام دارد و حداکثر سرعت آن به ۲۵۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

در کنار تمامی فاکتورهایی که ذکر شد مواردی وجود دارند که رعایت آن‌ها در طول سفر علی الخصوص سفرهای طولانی به مسافر در جهت تجربه ای لذت بخش و دلپذیر کمک فراوانی می‌کند. به طور مثال همراه داشتن یک سرگرمی مانند جدول و یا مطالعه‌ی کتاب در طول سفر ایده‌ی خوبی محسوب می‌شود. همینطور داشتن برخی از تجهیزات در سفر با اتوبوس گاهاً ضروری به شمار می‌رود. نکات لازم در مورد سفر با اتوبوس را می‌توانید با کلیک بر روی لینک بیشتر مطالعه کنید.

هر دو گروه اتوبوس‌های معمولی و اتوبوس‌های VIP توسط شرکت‌های زیادی ساخته می‌شوند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ولوو، اسکانیا و مان اشاره کرد که در بین مسافران بسیار محبوب هستند. ولی دو برند ولوو و اسکانیا به دلیل اینکه خط تولید منحصر بفرد خود را در کشور دارا هستند بیشتر به چشم می‌خورند.

مان از جدیدترین اتوبوس‌های وارد شده به سیستم حمل و نقل کشور است. بر اساس نظرسنجی که از مسافران انجام گرفته است اتوبوس‌های مان راحت ترین و نرم‌ترین اتوبوس‌های بین شهری موجود در کشور هستند. مان در اصل شرکت مهندسی و صنایع سنگین آلمانی و یکی از شرکت‌های تابعه‌ی گروه فولکس واگن است.

اسکانیا که یکی از معروف‌ترین و معتبرترین شرکت‌های سازنده‌ی خودروهای سنگین و مسافربری در دنیاست با نمایندگانی نظیر شرکت‌های ماموت و عقاب افشان در ایران فعالیت می‌کند. در ایران اتوبوس‌های اسکانیا که بسیار پرطرفدار نیز هستند غالباً با دو نام مارال و درسا شناخته می‌شوند.

ولوو در زمینه‌ی ساخت خودروهای سنگین فعال است. در ایران شرکت رانیران اتوبوس‌های ولوو را مونتاژ می‌کند. در بین همه‌ی مدل‌های ولوو، در ایران تنها مدل BR9 اتوبوس VIP محسوب می‌شود.

امروزه خریدهای آنلاین نقش بزرگی در صرفه جویی در زمان و هزینه ایفا می‌کنند. گردشگری و سفر نیز از این قافله عقب نمانده اند. اکثر افراد سفرهای خود را از طریق خرید اینترنتی بلیط قطار، اتوبوس و هواپیما انجام می‌دهند، چرا که دیگر محبور به صرف زمان برای رفتن به آژانس‌های گردشگری و یا نمایندگی‌های فروش نیستند، بنابراین سریع‌تر خرید خود را انجام می‌دهند و از طرف دیگر در خریدهای آنلاین امکان مقایسه‌ی قیمت‌ها و حتی مدل وسایل نقلیه نیز وجود دارد. اما برای خرید آنلاین به وب‌سایتی معتبر نیاز است. مِستر بلیط که یکی از قدیمی‌ترین و مطمئن‌ترین سامانه‌های آنلاین فروش بلیط اتوبوس، قطار و هواپیما است، در کمترین زمان لیست کاملی از بلیط‌های اتوبوس به مقصد مورد نظرتان را از تمامی شرکت‌های مسافربری و با ارزان‌ترین قیمت‌ها ارائه می‌دهد. در ایران شرکت‌های مسافربری رویال سفر، همسفر، سیر و سفر و ایران پیما نسبت به دیگر شرکت‌ها شناخته شده تر هستند و اغلب آن‌ها قبل از خرید بلیط توسط مسافر، وی را از مدل اتوبوس آگاه می‌سازند. در مستر بلیط در کمترین زمان مبدأ، مقصد و تاریخ سفر خود را جستجو کنید و لیست کاملی از سفرها را مشاهده نمایید. در نهایت پس از انتخاب و پرداختی بسیار آسان فایل بلیط خود را دریافت کنید.

دیدگاه