مجسمه‌های معروف ایرانی در یک نگاه

صدیقه شجاعی
شنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۰
مجسمه‌های معروف ایرانی در یک نگاه

مجسمه‌ها و تندیس‌های منحصربه‌فرد از شخصیت‌ها و مشاهیر ایرانی نظیر تندیس سیمرغ یا پیکره‌ی عمر خیام، سهم بزرگی در حافظه و خاطرات دیداری مردم ایران داشته است.

اخیراً به‌منظور زیباسازی شهرهای بزرگی نظیر تهران و مشهد، مجسمه‌هایی از هنرمندان و دانشجویان جوان ایرانی در سطح شهر نصب شده است که در میان آن‌ها از مجسمه‌های تاریخی تا مدرن به‌چشم می‌خورد. در این مقاله می‌خواهیم تعدادی از باارزش‌ترین مجسمه‌ها و تندیس‌های ایران را به شما معرفی کنیم تا در سفر به شهرهای مختلف از آن‌ها دیدن کنید.

فراموش نکنید که کجارو علاوه بر معرفی جاذبه‌های گردشگری مقاصد داخلی و خارجی و معرفی رستوران‌ها و راهنمای سفر، به معرفی برترین تورهای مسافرتی نیز پرداخته است. اگر تمایل دارید که سفری برنامه‌ریزی شده و راحت داشته باشید، می‌توانید از میان فهرست تورهای ده‌ها آژانس معتبر، بهترین تورها را مشاهده و قیمت آن‌ها را مقایسه و در نهایت ارزان‌ترین تور ایرانگردی را انتخاب کنید.

سیمرغ

مجسمه های ایران

عکاس: Pontia Fallahi

مجسمه‌ی ۲۵ متری سیمرغ در شهر نیشابور قرار دارد و زیر نور خورشید می‌درخشد، شهری که زادگاه دوتن از شعرای نامی و بزرگ ایران، عطار و خیام، است. این مجسمه را پدروپسری بنام‌های رضا و میثم هادیانی ساخته‌ و نمای بسیار زیبایی از پرنده افسانه‌ای شعرهای حماسی شاهنامه را به نمایش گذاشته‌اند.

طبق داستان‌های شاهنامه‌ی فردوسی، زال توسط پدر و مادرش طرد و به کمک سیمرغ بزرگ می‌شود. چندین سال بعد که پدر درصدد جستجوی پسرش برمی‌آید، سیمرغ تعدادی از پرهایش را به زال می‌بخشد و از وی می‌خواهد هنگام رویارویی با مشکلات، یکی از آن‌ها را آتش بزند تا سیمرغ به‌شکل دودی سیاه ظاهر شود. زال بعدها ازدواج می‌کند؛ اما همسرش رودابه، هنگام زایمان به وضعیت وخیمی دچار می‌شود. به‌این‌ترتیب، زال یکی از پرها را آتش می‌زند و سیمرغ نمایان می‌شود و به زال می‌گوید برای به دنیا آمدن طفل، باید شکم همسرش را پاره کند. زال همین کار را انجام می‌دهد و رودابه از مرگ رهایی می‌یابد و قهرمان افسانه‌ای ایران، رستم، به‌دنیا می‌آید. سیمرغ همچنین در کتاب «منطق‌الطیر» عطار نیز نقش بسزایی داشته است.

اگر به نیشابور سفر می‌کنید، کجارو فهرست کاملی از جاهای دیدنی نیشابور را نیز در اختیار شما قرار داده است تا بتوانید اطلاعات لازم درباره هر جاذبه گردشگری را از جمله آدرس، موقعیت مکانی روی نقشه، ساعات بازدید و... به‌دست آورده و سفر خود را بهتر برنامه‌ریزی کنید.

کوهنورد دربند

مجسمه های ایران

منطقه‌ی دربند در شمال تهران در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و یکی از نقاط معروف و پرطرفدار برای کوهنوردانی است که قصد رفتن به بخش مرکزی کوه‌های البرز را دارند. مجسمه‌ی کوهنورد واقع در میدان سربند، تناسب زیادی با این مکان دارد و درحقیقت وعده‌گاه افرادی است که برای کوهنوردی و گردش صبحگاهی گردهم‌آمده‌اند و در عینِ حال می‌خواهند از میوه‌ها و کباب‌های لذیذ موجود در مسیر نیز لذت ببرند.

برای سفری برنامه‌ریزی‌شده و بازدید از تک‌تک جاهای دیدنی تهران می‌توانید از میان فهرست تورهای ده‌ها آژانس معتبر، بهترین تورها را مشاهده و قیمت آن‌ها را مقایسه و در نهایت ارزان‌ترین تور تهران را انتخاب کنید.

پوتین‌های رضاشاه و تندیس آرش کمانگیر

مجسمه های ایران

پس از سقوط رژیم شاهنشاهی و پیروزی جمهوری اسلامی در سال ۱۳۵۷، مجسمه‌ی رضاشاه تخریب شد، به‌گونه‌ای که تنها پوتین‌هایش باقی ماند. این اثر اکنون در مجموعه‌ی تاریخی - فرهنگی کاخ سعادت‌آباد نگه‌داری می‌شود. علاوه بر این، مجسمه‌ی تقریباً سالم آرش کمانگیر، از قهرمانان اسطوره‌ای شاهنامه، نیز درست در مجاورت آن به‌چشم می‌خورد.

موزه هنرهای معاصر در تهران

مجسمه های ایران

در موزه‌ی هنرهای معاصر تهران علاوه بر آثار نقاشان ایرانی، آثاری از هنرمندان غربی نظیر کلود مونه، اندی وارهول، جکسون پولاک، پابلو پیکاسو و ونسان ون‌گوگ نیز وجود دارد. اما این همه‌ی ماجرا نیست و در حیاط موزه نمونه‌هایی از مجسمه‌های مشهور جهان به‌چشم می‌خورد، نظیر درمانگر اثر رنه ماگریت و مجسمه‌ی زن ایستاده و مرد در حال قدم‌زدن اثر آلبرتو جاکومتی که جزو بهترین تندیس‌های این موزه هستند.

پارک لاله؛ ابوریحان بیرونی و عمر خیام

مجسمه های ایران

پارک لاله‌ی تهران تندیس‌های بسیاری از شخصیت‌های برجسته‌ی در تاریخ ایران را در خود جای داده است، اما شاید برجسته‌ترین آن‌ها را بتوان پیکره‌ی ابوریحان بیرونی و عمر خیام دانست. ابوریحان یکی از برترین دانشمندان ایرانی در قرن چهارم بود که او را به‌دلیل فعالیت‌هایش در زمینه‌ی نجوم، ریاضیات، فیزیک و تاریخ می‌شناسند. پیکره‌ی خیام یکی دیگر از شاهکارهای ابوالحسن صدیقی است.

شاپور اول
مجسمه شاپور در غار شاپور

شاپور اول، دومین پادشاه امپراتوری ساسانی بود که پیکره‌ی او اکنون در غار شاپور، واقع در رشته‌کوه زاگرس قرار دارد. گفته می‌شود مجسمه‌سازی ناشناس، این پیکره را با تراشیدن سنگ استالاگمیت خلق کرده است. این تندیس بر اثر زلزله روی زمین افتاد و بخش اعظمی از دست‌هایش نابود شد؛ اما بعدها آن را روی پایه‌ای بتنی و محکم قرار دادند و با اینکه پاهای آن سالم است، اما دست ندارد.

عکس کاور: درفش کاویانی

منبع theculturetrip

دیدگاه