وجود سه توپ جنگ تاریخی خلیج فارس در موزه زنگبار

وجود سه توپ جنگ تاریخی خلیج فارس در موزه زنگبار

سعیده خلیلی‌صفا
| سه شنبه, ۱۰ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۱۱:۴۵

عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از وجود سه توپ جنگی با کتیبه فارسی در موزه زنگبار متعلق به جنگ تاریخی خلیج فارس و اخراج ارتش پرتغال خبر داد.

مرتضی رضوانفر، عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، گفت:

در ماموریتی که برای شناسایی، مستندنگاری و تهیه شناسنامه از آثار ایرانی به شرق آفریقا داشتم، موارد بسیار جذاب و با ارزشی شناسایی و فهرست شد که قدمت و گستردگی اقوام ایرانی و تاثیر آن‌ها بر منطقه را نشان می‌دهد.

طبق گفته رضوانفر حدود ۱۵۰ بنای تاریخی متعلق به گروه‌های شیرازی، بلوچی، کازرونی و شوشتری در طول بیش از یک هزار سال از جمله آثار این منطقه است.

وی در ادامه سخنانش به وجود توپ‌های جنگی مربوط به جنگ تاریخی خلیج فارس اشاره کرد و افزود:

جدای از این بناهای تاریخی می توان به سه توپ جنگی غنیمت گرفته شده از ارتش امپراتوری پرتغال اشاره کرد که دارای کتیبه فارسی است و بیانگر اخراج پرتغالی‌ها از خلیج فارس توسط امام قلی خان حاکم منطقه فارس، لار، کهگیلویه و بحرین است.

رضوانفر در توضیح این کتیبه اضافه کرد:

ارتش پرتغال نزدیک به ۱۱۷ سال در خلیج فارس حضور استعماری داشته و طبق تاریخ ذکر شده در کتیبه، در سال ۱۰۳۱ هجری قمری (۱۶۲۲ میلادی) و در زمان شاه عباس اول، پس از یک شکست بزرگ ابتدا از خلیج فارس و سپس تا آفریقا عقب نشینی کرده است، لذا شکست ارتش پرتغال در خلیج فارس و در اقیانوس هند را سرآغاز اضمحلال امپراتوری پرتغال قلمداد کرده‌اند.

او اضافه کرد:

امامقلی خان و پسرش الله وردی خان، جدای از فرماندهی بسیاری از نبردهای ایران، بانی تاسیس آثار تاریخی بسیاری در جنوب کشور مانند چندین پل، کاروانسرا، مدرسه و مسجد ارزشمند هستند که در روز خلیج فارس جا دارد نقش این شخصیت تاریخی از طریق رسانه‌ها بیشتر به مردم معرفی شود.

برچسب‌ها میراث فرهنگی خبر

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تبلیغات