۱۰ راهکار جهت حفاظت از محیط زیست در سفرهای داخلی

۱۰ راهکار جهت حفاظت از محیط زیست در سفرهای داخلی

نیکی قره گوزلویان
| دوشنبه, ۱۲ فروردین ۹۸ ساعت ۱۶:۰۰

با توجه به حجم بالای بازدید از طبیعت در سفرهای داخلی، مراقبت از طبیعت و حفظ محیط زیست در طول سفر نیز جایگاه‌ ویژه‌ای پیدا کرده است.

بسیاری از ما تمایل داریم تا تعطیلات خود را، هر چند کوتاه و مختصر، در دل طبیعت بگذرانیم و از اقامت در کنار درختان، رودها و مناظر طبیعی بهره‌مند شویم. اما در سال‌های گذشته، بسیار دیده شده است که مسافران و گردشگران، نه تنها به هنگام اسکان موقت در طبیعت، به تخریب یا آلوده کردن آن اقدام کرده‌اند، بلکه در انتها نیز زباله‌های خود را به امید تجزیه شدن طی ۵۰۰ سال آینده، به یادگار می‌گذارند. 

کارشناسان معتقدند که سفر به این روش، نه تنها باعث نابودی زود هنگام محیطی که از آن بهره‌‌ برده‌ایم می‌شود، بلکه در آینده نزدیک، طبیعتی باقی نمی‌ماند که ما بتوانیم در دل آن، از هیاهوی شهرهای شلوغ به دور بمانیم. به همین دلیل، حفظ اصول ساده اما کلیدی جهت حفاظت از محیط زیست در طول سفرهای داخلی، از جمله اقداماتی است که هر فرد می‌تواند در انجام آن نقشی موثر داشته باشد. ما در این مقاله، به معرفی ۱۰ مورد از این راهکارها، جهت داشتن سفری لذت‌بخش توام با حفظ محیط زیست پرداخته‌ایم.

۱. سبک سفر کنید تا سوخت کمتری مصرف شود

همه ما در لحظات پایانی جمع آوری وسایل در چمدان خود، علاقه‌مند هستیم تا تمام وسایل و لباس‌های مورد علاقه‌مان را به همراه خود ببریم؛ اما آیا می‌دانستید هر ۴۵ کیلوگرم بار اضافه در خودرو، میزان سوخت مصرفی شما را تا ۲ درصد افزایش می‌دهد؟

به همین منظور، شما می‌توانید برای کاهش هزینه‌های خود و حفاظت از محیط زیست در طول سفر، تنها وسایل و لباس‌های ضروری را به همراه داشته باشید. جالب است بدانید، افزایش وزن بار در میزان مصرف سوخت هواپیما نیز تاثیرگذار است و به همین دلیل به ازای اضافه بار همراه هر مسافر، هزینه مضاعف دریافت می‌شود.

حفاظت از محیط زیست در سفر

۲. از بطری‌ها، ظروف و کیسه‌های تجزیه پذیر یا چندبار مصرف استفاده کنید

با توجه به این که هر نوع شی از جنس پلاستیک تا ۵۰۰ سال پس از رها شدن در طبیعت تجزیه نمی‌شود، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا برای حفاظت از محیط زیست و سلامت خود و خانوادتان، از بطری‌ها، ظروف و کیسه‌های غیرپلاستیکی، پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر یا پلاستیک‌های چندبار مصرف استفاده کنید. 

حفاظت از محیط زیست در سفر

۳. از مواد غذایی محلی استفاده کنید

استفاده از مواد غذایی محلی نه تنها به جامعه و اقتصاد مکانی که شما از آن بازدید کرده‌اید کمک می‌کند، بلکه برای سلامت شما و خانوادتان نیز سودمند خواهد بود. بدین ترتیب، شما می‌توانید به جای استفاده از غذاهای از پیش طبخ شده یا نیمه آماده، غذاهایی تازه و خوش طعم و همچنین با عطر و طعمی محلی را تجربه کنید.

حفاظت از محیط زیست در سفر

۴. از حیوانات و مناظر طبیعی محافظت کنید

در سفر به مکان‌های مختلف، به خصوص سفر به دل طبیعت، بسیار احتمال دارد که شما با گونه‌های مختلفی از جانداران مواجه شوید. علاوه بر آن که به شما توصیه می‌کنیم تا از مسیرهای تعبیه شده جهت قدم زدن و کمپ زدن استفاده کنید تا از حمله حیوانات وحشی در امان باشید، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا در طول سفر خود، در صورت مشاهده حیوانات و لانه‌های آن‌ها، از شکار، صدمه زدن به زیستتگاه آن‌ها و تخریب محیط طبیعی خودداری کرده، و در صورت نیاز، به آنها کمک کنید. علاوه بر آن، به یاد داشته باشید که از غذا دادن به حیوانات پرهیز کنید و در نظر داشته باشید که وعده‌های غذایی و خوراکی‌های آشنا برای انسان، می‌تواند برای برخی حیوانات خطر آفرین و مضر باشد.

در همین زمینه، به شما توصیه می‌شود تا از تغییر دادن محیط طبیعی به هنگام سفر و به نفع راحتی خود به شدت پرهیز کنید. گاهی هموار کردن سطحی برای اقامت، شکستن درختی برای تهیه هیزم آتش یا اقداماتی نظیر این، نه تنها چهره طبیعت را به مرور زمان و برای همیشه تغییر می‌دهند، بلکه دیگران را نیز ترغیب می‌کند تا از آنچه شما انجام داده‌اید، پیروی کنند.

هر زمانی که قصد سفر به مناطق طبیعی و جاذبه‌های بکر ایران را دارید، می‌توانید از کجارو کمک بگیرید. ما فهرستی از انواع تور ایرانگردی از آژانس‌های مسافرتی مختلف را تهیه کرده‌ایم تا بتوانید سفر خود را ارزان‌تر از همه جا برنامه‌ریزی کنید.

حفاظت از محیط زیست در سفر

۵. زباله‌های خود را تفکیک کنید

در اولین برخورد، به نظر می‌رسد که تفکیک زباله در سفر کاری زمان‌بر و دور از تفریح است؛ اما به یاد داشته باشید که اگر برای زباله‌های خشک و تر خود، کیسه‌هایی جداگانه در نظر گرفته باشید، نه تنها تفکیک زباله زمان زیادی از شما نمی‌گیرد، بلکه به شما در حفاظت از محیط زیست نیز کمک خواهد کرد.

حفاظت از محیط زیست در سفر

۶. محیط زیست را پاکیزه‌تر از زمان ورودتان ترک کنید

شاید شما هم به هنگام ورود به منظره‌ای طبیعی و بکر، از حجم زیاد زباله‌هایی که مسافران قبلی از خود به جا گذاشته‌اند، متاثر شده و در نهایت مکان مورد نظرتان را ترک کرده باشید. اما به یاد داشته باشید، شما نیز می‌توانید در بهبود و گسترش مناظری که از دیدن آنها لذت می‌برید، نقش داشته باشید. سعی کنید تا در سفر به طبیعت، تا حد امکان و توان خود، جهت حفاظت از محیط زیست زباله‌های موجود در محل را پاکسازی کنید. هر چند وقت‌گیر به نظر می‌رسد، اما در صورتی که این کار را به صورت گروهی انجام دهید، می‌تواند به تفریحی دسته جمعی نیز تبدیل شود.

حفاظت از محیط زیست در سفر

عکس از علی غیور

۷. از اصراف پرهیز کنید

در صورتی که از منابع غذایی و دیگر منابع تجدید پذیر و تجدید ناپذیری که در اختیار شما قرار دارد به میزان مورد نیاز خود مصرف کنید، نه تنها به حفاظت از محیط زیست کمک کرده‌اید، بلکه به دیگران نیز این امکان را می‌دهید تا در صورت نیاز، به منابع نام‌برده دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال، پرهیز از دور ریز غذاهای مصرفی در سفر و جلوگیری از هدر رفتن منابع آبی، برقی و گازی، می‌تواند گامی موثر در حفاظت از محیط زیست به هنگام سفر باشد.

حفاظت از محیط زیست در سفر

عکس از ابوالفضل عرب جوادی

۸. از آلوده کردن منابع طبیعی پرهیز کنید

محیط زیست و منابع طبیعی به طرق مختلفی به وسیله انسان آلوده می‌شود. شاید یک شخص به هنگام شستشوی خود با شامپوی صنعتی در آب رودخانه یا در کنار آبشار، تصور می‌کند که میزان اندک شامپو در میزان بسیار زیاد آب حل شده و تاثیر خود را از دست می‌دهد، اما واقعیت آن است که آلوده کردن محیط طبیعی به هر میزان و روش، تاثیر مضر و مخربی را بر محیط زیست گذاشته، و عمر بهره‌وری از محیط زیست را کاهش خواهد داد.

حفاظت از محیط زیست در سفر

۹. تنها عکس‌هایتان را به عنوان یادگاری به همراه آورید

همیشه به یاد داشته باشید، اگر هر فرد برای بازدید خود از طبیعت بخشی از آن را به یادگار یا جهت مصرف بردارد، دیگر چیزی از طبیعت باقی  نخواهد ماند. به همین دلیل، همیشه سعی بر آن داشته باشید تا تنها عکس‌هایتان را با خود به یادگار بیاورید. بدین ترتیب، نه تنها به حفاظت از محیط زیست کمک کرده‌اید، بلکه به دیگران نیز این امکان را می‌دهید تا از آنچه شما بهره‌ برده‌اید، بهره‌مند شوند.

حفاظت از محیط زیست در سفر

۱۰. به صورت دسته جمعی سفر کنید

سفرهای دسته جمعی، همیشه گزینه مناسب‌تری برای داشتن اوقاتی خوش هستند. در سفر های دسته جمعی، شما نه تنها از مزیت تقسیم وظایف، تقسیم هزینه‌های سفر، داشتن امنیت بیشتر و تجربه لحظه‌های شادتر بهره‌مند می‌شوید، بلکه می‌توانید در حفاظت از محیط زیست نیز اقدامات موثرتری انجام دهید. 

اگر برنامه‌ریزی شما بر مبنای تجربه سفری دسته جمعی است، همواره می‌توانید حفاظت از محیط زیست را به صورت تفریحی گروهی تجربه کنید، و به همسفران خود این امکان را دهید تا علاوه بر داشتن اوقاتی خوش، در حفظ منابع طبیعی برای سفرهای بعد نیز تلاش کنند.

حفاظت از محیط زیست در سفر

منابع عکس: تبیان، قدی آنلاین، ایلنا، صدای میراث، باشگاه خبرنگاران جوان، خبر آنلاین، خبرگزاری مهر، تابناک با تو، شعار سال، رکنا، خبرگزاری تسنیم

عکس کاور از عرفان کوچاری

دیدگاه  

    تبلیغات