۱۰ راهکار جهت حفاظت از محیط زیست در سفرهای داخلی

نیکی قره گوزلویان
شنبه، ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۶
۱۰ راهکار جهت حفاظت از محیط زیست در سفرهای داخلی

با توجه به حجم بالای بازدید از طبیعت در سفرهای داخلی، مراقبت از طبیعت و حفظ محیط زیست در طول سفر نیز جایگاه‌ ویژه‌ای پیدا کرده است.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۷/۱ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۱۵ به‌روزرسانی شده است.

بسیاری از ما تمایل داریم تا تعطیلات خود را، هر چند کوتاه و مختصر، در دل طبیعت بگذرانیم و از اقامت در کنار درختان، رودها و مناظر طبیعی بهره‌مند شویم. اما در سال‌های گذشته، بسیار دیده شده است که مسافران و گردشگران، نه‌تنها به هنگام اسکان موقت در طبیعت، به تخریب یا آلوده کردن آن اقدام کرده‌اند، بلکه در انتها نیز زباله‌های خود را به امید تجزیه شدن طی ۵۰۰ سال آینده، به یادگار می‌گذارند. 

کارشناسان معتقدند که سفر به این روش، نه‌تنها باعث نابودی زود هنگام محیطی که از آن بهره‌‌ برده‌ایم می‌شود، بلکه در آینده نزدیک، طبیعتی باقی نمی‌ماند که ما بتوانیم در دل آن، از هیاهوی شهرهای شلوغ به دور بمانیم. به همین دلیل، حفظ اصول ساده اما کلیدی جهت حفاظت از محیط زیست در طول سفرهای داخلی، از جمله اقداماتی است که هر فرد می‌تواند در انجام آن نقشی موثر داشته باشد. ما در این مقاله، به معرفی ۱۰ مورد از این راهکارها، جهت داشتن سفری لذت‌بخش توام با حفظ محیط زیست پرداخته‌ایم.

۱. سبک سفر کنید تا سوخت کمتری مصرف شود

بستن چمدان برای حفاظت از محیط زیست در سفر

عکس‌ از وب‌سایت تبیان

همه ما در لحظات پایانی جمع آوری وسایل در چمدان خود، علاقه‌مند هستیم تا تمام وسایل و لباس‌های موردعلاقه‌مان را به‌همراه خود ببریم؛ اما آیا می‌دانستید هر ۴۵ کیلوگرم بار اضافه در خودرو، میزان سوخت مصرفی شما را تا ۲ درصد افزایش می‌دهد؟

به همین منظور، شما می‌توانید برای کاهش هزینه‌های خود و حفاظت از محیط زیست در طول سفر، تنها وسایل و لباس‌های ضروری را به‌همراه داشته باشید. جالب است بدانید، افزایش وزن بار در میزان مصرف سوخت هواپیما نیز تاثیرگذار است و به همین دلیل به‌ازای اضافه بار همراه هر مسافر، هزینه مضاعف دریافت می‌شود.

۲. از بطری‌ها، ظروف و کیسه‌های تجزیه پذیر یا چندبار مصرف استفاده کنید

با توجه به اینکه هر نوع شی از جنس پلاستیک تا ۵۰۰ سال پس از رها شدن در طبیعت تجزیه نمی‌شود، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا برای حفاظت از محیط زیست و سلامت خود و خانوادتان، از بطری‌ها، ظروف و کیسه‌های غیرپلاستیکی، پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر یا پلاستیک‌های چندبار مصرف استفاده کنید. 

عدم استفاده از وسایل پلاستیکی حفاظت از محیط زیست در سفر

عکس‌ از وب‌سایت قدی آنلاین

۳. از مواد غذایی محلی استفاده کنید

استفاده از مواد غذایی محلی نه‌تنها به جامعه و اقتصاد مکانی که شما از آن بازدید کرده‌اید کمک می‌کند، بلکه برای سلامت شما و خانوادتان نیز سودمند خواهد بود. بدین ترتیب، شما می‌توانید به‌جای استفاده از غذاهای از پیش طبخ شده یا نیمه آماده، غذاهایی تازه و خوش طعم و همچنین با عطر و طعمی محلی را تجربه کنید.

استفاده از مواد غذایی مخلی حفاظت از محیط زیست در سفر

عکس‌ از خبرگزاری ایلنا

۴. از حیوانات و مناظر طبیعی محافظت کنید

در سفر به مکان‌های مختلف، به‌خصوص سفر به دل طبیعت، بسیار احتمال دارد که شما با گونه‌های مختلفی از جانداران مواجه شوید. علاوه بر آن که به شما توصیه می‌کنیم تا از مسیرهای تعبیه شده جهت قدم زدن و کمپ زدن استفاده کنید تا از حمله حیوانات وحشی در امان باشید، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا در طول سفر خود، در صورت مشاهده حیوانات و لانه‌های آن‌ها، از شکار، صدمه زدن به زیستتگاه آن‌ها و تخریب محیط طبیعی خودداری کرده، و در صورت نیاز، به آن‌ها کمک کنید. علاوه بر آن، به یاد داشته باشید که از غذا دادن به حیوانات پرهیز کنید و در نظر داشته باشید که وعده‌های غذایی و خوراکی‌های آشنا برای انسان، می‌تواند برای برخی حیوانات خطر آفرین و مضر باشد.

در همین زمینه، به شما توصیه می‌شود تا از تغییر دادن محیط طبیعی به هنگام سفر و به نفع راحتی خود به‌شدت پرهیز کنید. گاهی هموار کردن سطحی برای اقامت، شکستن درختی برای تهیه هیزم آتش یا اقداماتی نظیر این، نه‌تنها چهره طبیعت را به مرور زمان و برای همیشه تغییر می‌دهند، بلکه دیگران را نیز ترغیب می‌کند تا از آنچه شما انجام داده‌اید، پیروی کنند.

هر زمانی که قصد سفر به مناطق طبیعی و جاذبه‌های بکر ایران را دارید، می‌توانید از کجارو کمک بگیرید. ما فهرستی از انواع تور ایرانگردی از آژانس‌های مسافرتی مختلف را تهیه کرده‌ایم تا بتوانید سفر خود را ارزان‌تر از همه جا برنامه‌ریزی کنید.

حیوانات وحشی و حفاظت از محیط زیست در سفر

عکس‌ از وب‌سایت صدای میراث

۵. زباله‌های خود را تفکیک کنید

در اولین برخورد، به نظر می‌رسد که تفکیک زباله در سفر کاری زمان‌بر و دور از تفریح است؛ اما به یاد داشته باشید که اگر برای زباله‌های خشک و تر خود، کیسه‌هایی جداگانه در نظر گرفته باشید، نه‌تنها تفکیک زباله زمان زیادی از شما نمی‌گیرد، بلکه به شما در حفاظت از محیط زیست نیز کمک خواهد کرد.

۶. محیط زیست را پاکیزه‌تر از زمان ورودتان ترک کنید

شاید شما هم به هنگام ورود به منظره‌ای طبیعی و بکر، از حجم زیاد زباله‌هایی که مسافران قبلی از خود به جا گذاشته‌اند، متاثر شده و در نهایت مکان مورد نظرتان را ترک کرده باشید. اما به یاد داشته باشید، شما نیز می‌توانید در بهبود و گسترش مناظری که از دیدن آن‌ها لذت می‌برید، نقش داشته باشید. سعی کنید تا در سفر به طبیعت، تا حد امکان و توان خود، جهت حفاظت از محیط زیست زباله‌های موجود در محل را پاکسازی کنید. هر چند وقت‌گیر به نظر می‌رسد، اما در صورتی که این کار را به‌صورت گروهی انجام دهید، می‌تواند به تفریحی دسته‌جمعی نیز تبدیل شود.

جمع آوری زباله برای حفاظت از محیط زیست در سفر

عکس از علی غیور

۷. از اصراف پرهیز کنید

در صورتی که از منابع غذایی و دیگر منابع تجدید پذیر و تجدید ناپذیری که در اختیار شما قرار دارد به میزان مورد نیاز خود مصرف کنید، نه‌تنها به حفاظت از محیط زیست کمک کرده‌اید، بلکه به دیگران نیز این امکان را می‌دهید تا در صورت نیاز، به منابع نام‌برده دسترسی داشته باشند. به‌عنوان مثال، پرهیز از دور ریز غذاهای مصرفی در سفر و جلوگیری از هدر رفتن منابع آبی، برقی و گازی، می‌تواند گامی موثر در حفاظت از محیط زیست به هنگام سفر باشد.

اسراف مواد غذایی و حفاظت از محیط زیست در سفر

عکس از ابوالفضل عرب جوادی

۸. از آلوده کردن منابع طبیعی پرهیز کنید

محیط زیست و منابع طبیعی به طرق مختلفی به‌وسیله انسان آلوده می‌شود. شاید یک شخص به هنگام شستشوی خود با شامپوی صنعتی در آب رودخانه یا در کنار آبشار، تصور می‌کند که میزان اندک شامپو در میزان بسیار زیاد آب حل شده و تاثیر خود را از دست می‌دهد، اما واقعیت آن است که آلوده کردن محیط طبیعی به هر میزان و روش، تاثیر مضر و مخربی را بر محیط زیست گذاشته، و عمر بهره‌وری از محیط زیست را کاهش خواهد داد.

شستن ظروف در چشمه مانع حفاظت از محیط زیست در سفر

عکس‌ از باشگاه خبرنگاران جوان

۹. تنها عکس‌هایتان را به‌عنوان یادگاری به‌همراه آورید

همیشه به یاد داشته باشید، اگر هر فرد برای بازدید خود از طبیعت بخشی از آن را به یادگار یا جهت مصرف بردارد، دیگر چیزی از طبیعت باقی  نخواهد ماند. به همین دلیل، همیشه سعی بر آن داشته باشید تا تنها عکس‌هایتان را با خود به یادگار بیاورید. بدین ترتیب، نه‌تنها به حفاظت از محیط زیست کمک کرده‌اید، بلکه به دیگران نیز این امکان را می‌دهید تا از آنچه شما بهره‌ برده‌اید، بهره‌مند شوند.

جمع آوری هیزم مانعی برای حفاظت از محیط زیست در سفر

عکس‌ از خبرگزاری تسنیم

۱۰. به‌صورت دسته‌جمعی سفر کنید

سفرهای دسته‌جمعی، همیشه گزینه مناسب‌تری برای داشتن اوقاتی خوش هستند. در سفر های دسته‌جمعی، شما نه‌تنها از مزیت تقسیم وظایف، تقسیم هزینه‌های سفر، داشتن امنیت بیشتر و تجربه لحظه‌های شادتر بهره‌مند می‌شوید، بلکه می‌توانید در حفاظت از محیط زیست نیز اقدامات موثرتری انجام دهید. 

اگر برنامه‌ریزی شما بر مبنای تجربه سفری دسته‌جمعی است، همواره می‌توانید حفاظت از محیط زیست را به‌صورت تفریحی گروهی تجربه کنید، و به همسفران خود این امکان را دهید تا علاوه بر داشتن اوقاتی خوش، در حفظ منابع طبیعی برای سفرهای بعد نیز تلاش کنند.

عکس‌کاور از عرفان کوچاری

مطالب مرتبط:

    دیدگاه