عوارض خروج از کشور هم گران شد

زهره زرشکیان
یکشنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۰
عوارض خروج از کشور هم گران شد

بر اساس لایحه بودجه سال ۹۹، عوارض خروج از کشور برای سفر اول هر ایرانی در سال، ۲۶۴ هزار تومان تعیین شد. برای سفر دوم این مبلغ ۵۰ درصد و برای سفر سوم، صد درصد افزایش پیدا کرد.

در تبصره ۱۱ لایحه بودجه ۹۹ کل کشور که رئیس‌جمهور آن را به مجلس تقدیم کرد آمده است:

در سال ١٣٩٩، عوارض خروج از کشور موضوع ماده (۴۵) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۸۷/۲/۱۷ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن برای زائران عتبات و مرزنشینان برای یکبار در طول سال بر اساس قانون بودجه سال ١٣٩۶ کل کشور مصوب ۹۵/۱۲/۲۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن أخذ می شود.

افراد مرزنشین موضوع این بند به کسانی اطلاق می‌شود که ساکن در روستاها و شهرهای مرزی هستند؛ بررسی و تأیید این موضوع بر اساس سامانه بانک اطلاعات مرزنشینان وزارت کشور مبتنی بر شماره ملی و کد پستی افراد مذکور خواهد بود.

همچنین زائران اربعین که از تاریخ چهاردهم شهریور ماه سال ١٣٩٩ تا دوم آبان‌ماه سال ١٣٩٩ از مرزهای زمینی به مقصد کشور عراق از کشور خارج می‌شوند از پرداخت عوارض خروج معاف هستند.

عوارض خروج از کشور

طبق جدول بالا، عوارض خروج از کشور برای هر نفر، ۲۶۴ هزار تومان تعیین شده است. برای زائران حج تمتع و حج عمره، این رقم معادل ۱۳۲ هزار تومان است. زائران عتبات عالیات هنگام خروج از مرزهای هوایی، ۴۵ هزار تومان و هنگام خروج از مرزهای زمینی باید ۱۵ هزار تومان عوارض خروج از کشور بپردازند.

بر اساس همین لایحه، این مبالغ برای سفر دوم مسافران و زائران در سال به میزان ۵۰ درصد و در سفرهای سوم و بیشتر، صد درصد افزایش خواهد داشت.

مبلغ ۸۰ هزار تومان (در جدول چهارصد هزار ریال ذکر شده است) از عوارض خروج به توسعه زیرساخت‌ها و تاسیسات گردشگری و حمایت از میراث فرهنگی و صنایع دستی اختصاص خواهد یافت.

عوارض خروج از کشور

سال پیش نرخ عوارض خروج از کشور ۲۲۰ هزار تومان در سفر اول در نظر گرفته شده بود. برای توسعه زیرساخت‌ها و تاسیسات گردشگری نیز ۴۰ هزار تومان از محل عوارض در نظر گرفته شده بود.

منبع ghatreh

دیدگاه