سوغاتی هایی که هرگز نباید به خانه بیاورید

عاطفه کماسی
چهار شنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
سوغاتی هایی که هرگز نباید به خانه بیاورید

یکی از هیجان‌انگیزترین بخش‌های سفر، آوردن سوغاتی است. شاید عجیب باشد؛ اما برخی سوغاتی یا تحفه‌ها را نباید هرگز با خود به خانه بیاورید.

این هیجانِ کشفِ چیزهای جدید است که سفر را به جلو سوق می‌دهد؛ اما گاهی کنجکاوی زیاد نتیجه خوبی به همراه نخواهد داشت. در بازار Akodessewa Fetish در لومه، پایتخت توگو، مسافران تعداد بی‌شماری از قسمت‌های بدن حیوانات و پوستشان شامل چیتا و دیگر گربه‌سانان را می‌بینند که همین طور روی هم تلنبار شده‌اند. اگرچه این موارد جنبه سوغاتی ندارند (در اصل این بازار منبع بت‌ها و افسون‌های آیینی است) به‌راحتی می‌توان تماشا کرد که تجارت حیات‌وحش در سراسر جهان در جریان است. سال گذشته، مردی در فرودگاه بین‌المللی لس‌آنجس به‌خاطر حمل تقریبا صد مرغ مگس‌خوار در چمدانش ـ که به‌عنوان طلسم عشق فروخته می‌شوند - دستگیر شد.

مسافران می‌توانند نقش مهمی در حفظ محیط زیست داشته باشند. شاید بدانید که آوردن حیوانات زنده کار خوبی نیست؛ اما درک نکردن این مسئله ضرر بزرگی به حیات‌وحش می‌زند. در فهرست زیر به ۹ سوغاتی مربوط به حیات‌وحش اشاره می‌کنیم که باید از آن‌ها اجتناب کرد. اگر دوست دارید درباره سوغاتی جاهای مختلف ایران و جهان بدانید، کجارو همیشه همراه شما است.

اسب دریایی

اسب آبی

بیش از ۴۰ گونه مختلف اسب دریایی وجود دارد و بسیاری از آن‌ها در خطر یا آسیب‌پذیر هستند. با وجود این، هرساله تقریبا ۱۵۰ میلیون اسب دریایی گرفته و در ساحل قرار داده می‌شوند تا خشک شوند. سپس آن‌ها را برای مصارف پزشکی سنتی استفاده می‌کنند یا به‌عنوان تحفه و سوغات می‌فروشند. صدها اسب دریایی زنده برای تجارت آکواریوم فروخته می‌شوند. البته می‌توانید با اجازه از سرویس‌های مربوطه تعداد محدودی را با خود به خانه بیاورید.

پوست و خز حیوانات

پوست و خز حیوانات

خرید سوغاتی‌هایی که از پوست حیوانات ساخته شده‌اند، به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود؛ چه کیف دستی ساخته از چرم تمساح باشد چه پالتویی مزین به خز ببر. پوست حیوانات بسیاری، از جمله مارمولک، مار، فک، خرس قطبی، سمور، ببر و غیره، می‌تواند شما را به دردسر بی‌اندازد. محصولات ساخته‌شده از چرم خزندگان (چکمه، کمربند، کفش و غیره) معمولا توقیفی هستند و کشورهایی چون آفریقای جنوبی، فیلیپین و چین نیازمند مجوز صادرات هستند. اگر مطمئن نیستید، پس چنین خطری نکنید.

خرید صنایع دستی که محلی‌های آلاسکا از خز خرس قطبی و سمور ساخته‌اند، قانونی است.

ابزار ساخته‌شده از چوب رزوود (rosewood)

رزوود

بیش از ۳۵۰ گونه‌ی چوب رزوود که برای ساخت گیتار، فلوت و کلارینت استفاده می‌شوند، در دنیا نگهداری می‌شوند. تجارت غیرقانونی رزوود در آفریقا و آسیا که تقریبا یک‌سوم محصولات توقیفی حیات‌وحش هستند، این چوب‌ها را به خطر می‌اندازد. از سال گذشته، فروش بین‌المللی رزوود مستلزم داشتن مجوز است.

جادوی مرغ مگس‌خوار

مرغ مگس خوار

مرغ‌های مگس‌خوار مرده که به‌عنوان طلسم‌هایی برای جذب جنس مخالف و وفادار نگه‌داشتنش خرید و فروش می‌شوند، در بازارهای مکزیک کمتر از سه دلار به فروش می‌رسند. در سراسر مرز کالیفرنیای جنوبی و تگزاس نیز فروشندگانی وجود دارند. خرید، فروش و داشتن پرندگان بدون داشتن مدرک جرم است.

کاکتوس

کاکتوس

زمانی که به وطن بازمی‌گردید نباید همراه خود هیچ گیاهی - مانند ارکیده یا ساقه نخل - داشته باشید. این ممنوعیت بدین خاطر است که مبادا گیاهان یا بذرشان حاوی بیماری باشند.

صدف و مرجان

صدف و مرجان

ممکن است برداشتن چندتا صدف خیلی وسوسه‌انگیز باشد؛ اما بسیاری از کشورها صادرات آن‌ها را محدود کرده‌اند. به‌خاطر برداشت بیش از حد، برخی مرجان‌های خاص در فهرست گونه‌های درخطر قرار گرفته‌اند و بیشتر صنعت صدف غیرقانونی است؛ زیرا درون صدف‌هایی که جمع می‌شوند هنوز جانوران زنده زندگی می‌کنند. پیش از خرید حتما درباره قوانین کشور تحقیق کنید.

لاک‌پشت دریایی

لاک پشت دریایی

تمام گونه‌های لاک‌شپت دریایی در خطر هستند و تجارت تخم، گوشت و لاک‌هایشان غیرقانونی است. مراقب تمام محصولاتی باشید که از لاک‌ بدست می‌آید مانند زیورآلات، گیره مو، آلات موسیقی و هر چیزی که از لاک لاک‌پشت ساخته می‌شود. هر جا هم که برای خوردن خوراکی توقف کردید، از خوردن تخم و گوشت لاک‌پشت اجتناب کنید.

شاهتوش

شاهتوش

این شال‌ها که از کرک آهوی تبتی درست می‌شوند و به چیرو نیز معروف‌اند، در آمریکا غیرقانونی هستند؛ زیرا به‌دست آوردن آن کرک یعنی کشتن چندین حیوان درخطر. در سال ۲۰۱۸، مارتا استوارت طی یک مصاحبه اعلام کرد که او هرگز بدون یکی از آن‌ها سفر نمی‌کند. او خیلی سریع توضیح داد که منظورش شاهتوش‌های مصنوعی بوده و در واقع شال او از جنس کشمیر است.

عکس از حیات‌وحش

با اینکه عکس انداختن به‌صورت تکنیکی نه یک سوغاتی است و نه یک جرم؛ اما پشت صحنه‌ی سلفی گرفتن با حیوانات می‌تواند ظالمانه باشد. در جاذبه‌های توریستی حیات‌وحش، حیواناتی چون تنبل و آناکوندا پیش از عکس انداختن، برای مطیع بودن مورد اصابت قرار می‌گیرند. حیوانات را در بچگی می‌گیرند و در شرایط غیرانسانی نگهداری می‌کنند. البته همه سلفی‌ها هم بد نیستند. در اینستاگرام به دنبال جمع کردن لایک‌های عکس‌هایی باشید که طبیعت در آن آسیبی ندیده باشد.

برچسب‌ها حیات وحش سوغات

دیدگاه