چگونه با روغن های گیاهی مانند آرگان پوست جوان و لطیف داشته باشیم؟

بخش تبلیغات
سه شنبه، ۱۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۰
چگونه با روغن های گیاهی مانند آرگان پوست جوان و لطیف داشته باشیم؟

داشتن پوستی لطیف و جوان آرزوی هر فردی هست. چگونه می‌توان با استفاده از برخی روغن‌های غیر مضر به همچین پوستی رسید؟

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی کجارو در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

قبل از معرفی روغن های گیاهی مانند آرگان باید گفت که همه افراد (خانم و آقا) در هر سنی که باشند و معمولا بین سن ۱۵ تا ۵۰ سالگی همواره به پوست، مو و زیبایی خود اهمیت میدهند که این یک امر کاملا طبیعی است، در این میان بسیاری از عوامل تاثیرگذار وجود دارند که باعث تاثیرات منفی روی پوست و مو می‌شوند که نمونه آن آلودگی های هوا، سموم غذایی یا ویژگی های ژنتیکی بدن و... است.

برخی از فراورده های گیاهی از دیرباز و حتی طب سنتی توسط انسان استفاده میشده است، و برخی دیگر نیز ترکیبی از مواد شیمیایی است که در سالهای اخیر گاها استفاده می‌شود و به‌وفور عوارض بیشتری را روی پوست ایجاد می‌کند، در نتیجه استفاده از طب سنتی و فراورده های گیاهی مانند روغن آرگان به دلیل تاثیرات مثبت آن و نداشتن آثار منفی گزارش شده در سالهای اخیر توانسته است طرفداران بیشتری را پیدا کند.

لایه های سطحی پوست از روزنه هایی تشکیل شده است که همواره به‌طور مرتب سموم داخل و زیرین پوست را از خود خارج میکنند، این روزنه ها گاها به دلایل مختلف دچار گرفتگی شده و بسته می‌شود، اولین خاصیت روغن آرگان این بوده که این روزنه ها را پاکسازی کرده و به بازسازی سطح پوست کمک می‌کند در نتیجه اولین عامل لطافت و شادابی پوست تحت تاثیر آرگان که یک فراورده گیاهی است به‌راحتی شکل میگیرد. جدای از پوست، موهای سر یا حتی ریش و سبیل آقایان نیز گاها دارای فرم خاصی نبوده و برای آن‌ها اگر عصاره گیاهی مناسب استفاده شود فرم و شکل وز آن‌ها از بین رفته و به‌راحتی حالت پذیر میگردد.

موی سر بعضی از خانم ها یا به‌طور محدود در آقایان به دلیل استفاده از انواع رنگ موهای غیراستاندارد یا سشوار کشیدن زیاد دچار حالت خوردگی، شکنندگی، نازکی و کم رشدی می‌شود. روغنی که از گیاه ارقان تهیه می‌شود سرشار از ویتامین های مغذی برای مو است که بهترین آن‌ها امگا3 است و استفاده از آن باعث می‌شود این مشکلات مربوط به مو از بین برود.

نکته: روغن هسته آرگان را باید به‌طور متناوب و هفتگی یک تا دوبار استفاده کرد تا تاثیرگذاری آن قطعی گردد.

ساختار پوست صورت و بدن انسان:

پوست بدن از لایه های مختلفی تشکیل شده است که لایه سطحی آن بیشترین آسیب را در اثر عوامل مختلف روی خود نشان می دهد، همچنین این لایه در معرض انواع آلودگی هایی که در هوا وجود دارد و دیگر موادی که به پوست انسان برخورد می‌کند است که موادیکه موجود در برخی مواد آرایشی است کاملا شیمیایی بوده و تاثیرات زیان باری روی سطح پوست می گذارد.

روغن گیاهی

ساختار موی سر و صورت:

تفاوتی در ساختار موهای بدن انسان (سر، صورت یا بدن و حتی موهای داخل بینی و دماغ) وجود ندارد و همگی آن‌ها دارای ساختار و آناتومی یکسان است. از نظر علمی مو زائده ای باریک است که از پوست بدن در قسمت های مختلف سطح پوست خارج می‌شود. این تارها یا رشته ها جزو زائدات بدن انسان نیستند بلکه کار آن‌ها محافظت از بدن است. در موها تارهای عصبی وجود ندارند به همین دلیل فاقد حس هستند. تارهای مو از دو قسمت ساقه و ریشه ساخته شده است، قسمت ساقه بیرون پوست و زیر آن ریشه قرار دارد که در زیر سطح پوست است.

پوست و مو دو عنصر وابسته و مرتبط با هم هستند و مو در لایه رویی پوست اپیدرم فرو رفته و تا لایه های زیرین هم ریشه آن وجود دارد.

موهایی که روی سر می رویند کار آن‌ها حفاظت از جمجمه در برابر عوامل بیرونی مانند تابش نور آفتاب، سرما و حتی گرمای زیاد و تا حدودی ضربه است. موهای ابرو جلوی عرق پیشانی را به داخل چشم ها میگیرد و مژه ها که از مو تشکیل شده است چشم ها را در برابر گرد و غبار و نور خورشید در امان نگه میدارد.

بخشی از مو زنده است که به پیاز مو مشهور است و شبیه برخی پیازها در گیاهان تقسیم شده و پیاز جدیدی را می سازند با این تفاوت که سرعت تقسیم آن‌ها بسیار زیاد بوده و هر 24 تا 73 ساعت یک پیاز جدید تولید میکنند.

موهای بدن هم در انسان و هم در حیوان دارای یک عظله هستند که لایه فیبری چسبیده و با انقباض باعث ایستادگی مو می‌شود که باعث ترشح چربی از غده سبابه می‌شود. معمولا در هوای سرد و حتی گاهی در اثر ترس و استرس موهای انسان به حالت ایستاده می‌شود. عده سبابه چربی مورد نیاز برای پوست و مو را تامین کرده که باعث نرمی پوست هم خواهد شد، این چربی بعد از بلوغ بیشتر می‌شود اما با بالا رفتن سن میزان چربی کاهش خواهد یافت. به همین دلیل برخی برای حالت دهی به موهای خود از روغن های مختلف حیوانی یا گیاهی استفاده میکنند که رایج‌ترین آن‌ها روغن آرگان است.

به‌طور کلی مو از سه لایه ساخته شده است که درونی ترین لایه آن به مغز مو مشهور است، این لایه در تمام موها نیست بلکه بیشتر در موهای ضخیم وجود دارد و نقش آن در راست ایستادن و حتی اتحکام مو است، به همین دلیل موهای کرکی این لایه را ندارند. یکی دیگر از لایه های مو پوسته مو است، این پوسته به نام کورتکس خوانده می‌شود و قابلیت کشسانی در مو را ایجاد می‌کند و رنگدانه ها در این لایه قرار گرفته اند.

و اما آخرین لایه مو به پوشش مو مشهور است مثل پولک روی یکدیگر قرار دارند و کار آن‌ها حفاظت از مو است، با سشوار کشیدن اولین لایه ای که از بین میرود همین لایه است به همین دلیل پیشنهاد می‌شود از زیاد سشوار کشیدن موها پرهیز کنید، یا حتی مواد آرایشی مانند برخی رنگ موها میتواند به این لایه و سپس لایه های زیرین مو آسیب بزند.

مو از سلول ها یا عناصر مختلفی تشکیل شده است که شامل عناوین زیر است:

  • پروتئین کراتین
  • گلیکوژن
  • چربی ها
  • اسید اوریک
  • رنگدانه ها
  • اسید آمینه

حتما به رشد موهای خود تاکنون زیاد دقت کرده اید، موی افرادیکه دارای پوست چرب هستند روزانه حدود 2 تا 3 میلی متر رشد میکنند، اما در افرادیکه پوست آن‌ها کمتر چرب است این رشد کاهش می یابد. رنگ مو در افراد کاملا مختلف است و دلیل تفاوت رنگ موها تفاوت در رنگدانه های ملانین است و این تفاوت به خاطر شرایط ژنتیکی است که در نژادهای مختلف افراد وجود دارد.

همچنین قطر و ضخامت تار مو علاوه بر اینکه در قسمت های مختلف بدن متفاوت است، در افراد و نژادهای مختلف نیز فرق دارد که موهای ضخیم تا حدودی ضمخت می باشند که به‌راحتی حالت پذیر نیستد، اما موهای نازک لطیف بوده و به‌راحتی میتوان به آن‌ها حالت داد.

هر تار مو دارای الگوی ظاهری خاصی است که در یک فرد تقریبا همه تارهای مو به یک شکل رشد میکنند. این شکل ظاهری مو به چند حالت مختلف از قبیل موی فر دار، موی مواج و موی صاف تقسیم می‌شود و این مورد هم مانند موارد قبلی به ویژگی های ژنتیکی و نژادی ارتباط دارد.

تعداد موهایی که روی سر هر شخص وجود دارد در افراد معمولی حدود 100 هزار عدد است و افرادیکه موی آن‌ها پرپشت است تا 150 هزار تار مو هم روی سر آن‌ها رشد می‌کند. در خانم ها تراکم مو روی سر بیشتر از آقایان است.

رشد موها:

رویش و رشد مو همیشگی و دائمی نیست و معمولا هر تار مو بعد از مدتی رشد آن متوقف شده، ریشه آن خشک شده و موی جدیدی به‌جای آن می روید که ناشی از همان تقسیمات پیاز مو است. ریزش روزانه حدود 60 تا 90 تار مو در هر فرد کاملا طبیعی است ولی اگر بیشتر از این تعداد باشد بعد از مدتی سطح پوست سر نمایان خواهد شد. اگر شما از گیره هایی که برای کوچک کردن بینی استفاده می‌شوند، مانند گیره کوچک کننده بینی تاثیری بر موهای درون آن نخواهد داشت حتی اگر از روغن های مختلفی روی پوست صورت خود استفاده کنید.

هرچند ریزش شدید موها بیماری به حساب نمی آید، اما انسانها همیشه به دنبال داروهایی برای جلوگیری از ریزش مو بدنه اند و برخی از بعد از ریزش قسمت وسیعی اقدام به کاشت مو میکنند.

معمولا در سنین 26 سالگی حدود 25 درصد و در محدوده ۵۰ سالگی ۵۰ درصد آقایان بیشتر موهای سر خود را از دست داده اند. الگوی ریزش مو در خانم ها و آقایان متفاوت است، در آقایان ریزش مو از تاج و شقیقه ها شروع می‌شود اما در خانم ها ریزش مو به‌صورت کاملا پراکنده و با تاخیر چندساله آغاز می‌شود.

برخی فکر میکنند ریزش مو با پوشیدن کلاه و روسری در ارتباط است در حالیکه این‌گونه نیست، همچنین آلودگی هوا با اینکه تاثیر مستقیم روی ساقه مو دارند اما روی ریزش آن تاثیری ندارد. فرآورده های آرایشی اغلب باعث صدمه به ساقه مو می‌شود و تاثیری روی ریشه مو ندارد در نتیجه نمی‌توانند تاثیری روی رشد آن‌ها هم داشته باشند.

 

پوست بدن و ساختار پوست بدن انسان

پوست بدن انسان به‌عنوان عضوی از بدن به حساب آمده و در واقع میتوان گفت بزرگ‌ترین عضو بدن انسان است که سطح آن حدود 200 سانتی متر است. پوست به‌عنوان مرز بین محیط و عضلات انسان است که اندام های درونی و رگ ها را احاطه کرده است. مو همان طور که گفته شد روی سطح پوست می روید و ریشه آن در لابه لایه لایه های پوستی تغذیه می‌شود.

ظاهر پوست بدن انسان علاوه بر اینکه از دوران کوچکی تا سن پیری تغییر می‌کند، گاها در اثر بیماری ها و عوامل محیطی هم دچار تغییر می‌شود.

سلولهای پوست انسان مانند مو و ناخن رشد کرده وپوسیده خواهد شد که پوست جدید جایگزین آن می‌شود در یک دوره زندگی 60 تا 70 ساله حدود 48 کیلوگرم پوست از بدن انسان دور ریخته می‌شود که پوست نو جدید جایگزین آن میگیرد. وقتیکه پوست در اثر عوامل مختلف آسیب میبیند، سلولهای جدید جایگزین آن می‌شود و پوست مرده از بدن به‌تدریج جدا میگردد. در زمان برخی آسیب ها اگر شدت آن زیاد باشد رگ های خون میان پوست آسیب میبیند و با خون ریزی همراه است.

اگر سطح پوست در اثر عوامل محیطی مانند آلودگی های هوا یا محیط کار خشک شده باشد یا به‌طور ژنتیکی دچار خشکی گردد میتوان از روغن های نرم کننده مانند آرگان روی آن به‌صورت مالش سطحی استفاده کرد تا مقاومت آن را بالا برده و به بازسازی آن کمک کند.

تاثیر روغن آرگان ها روی پوست و مو:

همان طور که گفته شد مو و پست دو عضو بدن انسان است که بیشترین تاثیر را از عوامل محیطی مانند آلودگی ها، بیماری ها، ویژگی ها و شرایط زندگی میپذیرند. بدین ترتیب روی پوست هایی که دچار این‌گونه تاثیرات منفی شده‌اند و حتی روی پوست و موهای سالم بهتر است از روغن های گیاهی استفاده شود تا در برابر این‌گونه شرایط مقاوم گردد.

روغن آرگان نیز که یک روغن کاملا گیاهی است تاثیرات زیادی روی مو و پوست دارد که به دلیل اسیدهای چرب حیاتی و سرشار از ویتامین E یا F است.

تاثیر اصلی آرگان مرطوب کنندگی آن برای پوست بدن و موها است که علاوه بر آن با وجود مواد مغذی فراوان یک مرطوب کننده عالی است. آرگان موها را صاف و براق کرده و باعث جلوگیری از ترک های پوستی می‌شود و حتی به لایه های زیرین پوست هم نفوذ می‌کند و از پیری زودرس جلوگیری می نماید. می‌توانید آرگان را از خرازی های سراسر کشور مانند تهران تخفیف تهیه کنید و از آن برای پوست و موی خود استفاده کنید.

بعد از تهیه آرگان بهتر است ماهیانه حداقل سه الی چهار بار از آن استفاده کنید، برخی از خانم ها که برای موهای خود از آرگان استفاده میکنند آن را به‌طور دائمی بعد از هربار حمام کردن به موهای خود مالیده و ماساژ میدهند تا همه قسمت های مو به آن آغشته گردد.

منبع tehrantakhfif
برچسب‌ها تبلیغات

دیدگاه