انتقال مسجد ۶۰۹ ساله در ترکیه به مکانی جدید

زهره زرشکیان
چهار شنبه، ۲۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۰
انتقال مسجد ۶۰۹ ساله در ترکیه به مکانی جدید

یک مسجد تاریخی ۶۰۹ ساله در شهر باستانی حصن کیف در ترکیه به مکان دیگری منتقل شد تا از خطر سیل در امان بماند.

مسجد تاریخی الریز (Er-Rizk Mosque) در شهر حصن کیف که ۶۰۹ سال قدمت دارد، به پارک فرهنگی جدید «حصن کیف» در فاصله دو و نیم مایلی این شهر منتقل شد.

طبق پیش‌بینی‌ها، بعداز ساخت سد ایسیلو و بالا رفتن سطح آب رود دجله، ۸۰ درصد شهر حصن کیف در ترکیه و بخش زیادی از روستاهای اطراف آن غرق می‌شوند. در نتیجه بیش از ۳۰۰ مکان تاریخی اطراف این شهر از بین می‌روند و اکوسیستم اطراف رود دجله نابود خواهد شد.

مسجد ۶۰۹ ساله الریز، بزرگ‌ترین مسجد حصن کیف است؛ ۱۷۰۰ تن وزن دارد و با استفاده از وسیله‌ای روان در امتداد دجله از شهر خارج شده است.

این مسجد تنها بنایی نیست که از این شهر باستانی جابه‌جا شده است. مناره مسجد به‌صورت جداگانه از شهر خارج شده و پیش از این نیز به دلیل ساخت سد جدید، ۶ ساختمان این شهر به مکان مناسب منتقل شده‌اند.

حصن کیف از قدیمی‌ترین مکان‌های تاریخی جهان و تمدن انسان به شمار می‌آید. غارهای آبی زیادی اطراف این ارگ قرار دارند و بسیاری از آن‌ها از منابع آبی زیرزمینی مختلف تامین می‌شوند. کلیساها و مساجد متعددی هم در صخره‌های اطراف ارگ ساخته شده‌اند. اما تمام این آثار به‌زودی نابود می‌شوند.

پروژه ساخت سد ایسیلو روی رود دجله، نه تنها حیات ارگ ۱۲ هزار ساله شهر حصن کیف را با چالش مواجه کرده، بلکه باعث شده هزاران غار قدیمی دست‌ساز در صخره‌های اطراف بقایای ارگ باستانی از بین برود و اکوسیستم منطقه نیز دچار آسیب خواهد شد.

دانلود ویدیو

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها

    دیدگاه