چه زمانی برای غذا خوردن در سفر مناسب‌ است؟

حمیده کریمی
دوشنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۲
چه زمانی برای غذا خوردن در سفر مناسب‌ است؟

برنامه غذایی شما در طول سفر، به‌خصوص در حین پرواز، به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۸/۲۱ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۱۸ به‌روزرسانی شده است.

فرقی نمی‌کند که سفر شما سفر تفریحی باشد یا یک سفر کاری. در هر صورت در طول مسیر به غذا نیاز دارید. به‌محض اینکه وارد فرودگاه می‌شوید، با تعداد زیادی پیشنهادها غذایی مواجه می‌شوید. شاید فکر کنید که باید قبل از سوار شدن به هواپیما کلی غذا بخورید تا در طول مسیر گرسنه نشوید.

این مسئله شاید برای بسیاری از افراد مشکلی در طول سفر ایجاد نکند؛ ولی گاهی برای بسیاری از گردشگران، حفظ رژیم غذایی سالم و پایبندی به اهداف سلامتی و کاهش وزن و… در طول سفر سخته می‌شود؛ یا اینکه ممکن است در طول سفر بخواهید از طریق رژیم غذایی با جت لگ مقابله کنید یا تا جایی که ممکن است غذای سالم بخورید. به همین دلیل غذاخوردن در طول سفر، به‌خصوص وقتی پرواز دارید، بسیار اهمیت پیدا می‌کند. نه‌تنها خود غذا خوردن بلکه ساعت و زمان غذا خوردن هم اهمیت دارد. در ادامه شما را راهنمایی می‌کنیم تا متوجه شوید که هنگامی که در سفر هستید چه زمانی برای غذا خوردن مناسب‌تر است.

قبل از سوار شدن به هواپیما غذا بخورید

بشقابی برای غذا خوردن در سفر

عکس‌ از وب‌سایت thepointsguy

افرادی که قصد دارند با هواپیما سفر کنند، معمولا دو ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر می‌شوند. بهترین زمان برای غذا خوردن، قبل از اینکه سوار هواپیما شویم، همین زمان است. غذاهایی که در هواپیما سرو می‌شود و معمولاً به‌خوبی غذاهایی نیست که می‌توانید در فرودگاه تهیه کنید. در فرودگاه بهتر می‌توانید غذای سالم و با‌کیفیت پیدا کنید و قبل از اینکه سوار شوید کمی غذا بخورید.

این نکته را به‌عنوان یک قانون کلی در نظر داشته باشید. اگر پرواز شما کمتر از سه ساعت طول می‌کشد در فرودگاه غذا بخورید نه در طول پرواز. این وعده غذایی می‌تواند یک وعده غذای سالم مثل سالاد مرغ به‌همراه کمی دسر باشد.

برنامه غذایی خود را متناسب با برنامه پروازها تنظیم کنید

برای سلامتی عمومی بدن شما، خوب است که تقریبا هر ۴ تا ۵ ساعت یک بار غذا بخورید؛ نه اینکه هروقت فرصت شد یک غذای سبک و سریع میل کنید. در طول سفر نباید کاری کنید که سوخت و ساز طبیعی بدن شما با مشکل مواجه شود. وقتی قرار است با هواپیما سفر کنید، بهتر است که برنامه زمانی غذا خوردن خود را متناسب با پرواز در نظر بگیرید؛ مثل الگوی زیر:

  •  برای پروازهایی که کمتر از سه ساعت طول می‌کشند وقتی وارد فرودگاه می‌شوید غذا بخورید.
  •  برای پروازهایی که کمتر از ۵ ساعت هستند یک وعده غذا در فرودگاه بخورید و یک غذای حاضری و ساده در هواپیما.
  •  برای پروازهایی که بیشتر از ۵ ساعت طول می‌کشد یک وعده غذا و یک میان وعده در هواپیما بخورید.
  •  برای پروازهایی که بیش از ۸ ساعت طول می‌کشند دو وعده غذا در هواپیما بخورید.

جهت سفر را در نظر بگیرید

غذا خوردن در سفر در فرودگاه

عکس‌ از وب‌سایت thepointsguy

می‌توانید برنامه غذایی خود را با ریتم شبانه‌روزی هماهنگ کنید. الگوی غذا خوردن شما با توجه به اینکه به‌سمت شرق پرواز می‌کنید یا به‌سمت غرب، تغییر می‌کند. مطابق الگوی زیر رفتار کنید:

پرواز کردن به‌سمت غرب

با پرواز به‌سمت غرب شما در زمان عقب می‌روید و غالباً برای ناهار یا شام به مقصد می‌رسید. ایده اصلی در این روش این است که حتماً سه وعده در روز غذا بخورید؛ مثلا اگر برای شام به لس آنجلس می‌رسید باید قبل از پیاده شدن، صبحانه، ناهار و میان وعده خورده باشید.

پرواز به‌سمت شرق

پروانه به‌سمت شرق باعث می‌شود که در زمان جلو بروید. در چنین پروازهایی معمولا صبح یا بعد از ظهر روز بعد به مقصد می‌رسید، در نتیجه با توجه به این نکته باید غذا بخورید. اگر پرواز شما در طول شب است، می‌توانید از وعده شام صرف‌نظر کنید و فقط صبحانه بخورید. اگر بعد از ظهر پرواز می‌کنید در طول پرواز یک شام سبک و یک صبحانه خواهید خورد.

روزه متناوب

غذا نخوردن در طول پرواز می‌تواند به شما کمک کند تا زودتر ریکاوری بعد از پرواز را انجام دهید و احتمال ابتلا به جت لگ را کاهش دهید. فرایند روزه متناوب برای بازسازی سلولی، کاهش وزن و مدیریت سطح قند خون و انسولین در بدن مفید است و همین طور باعث افزایش هورمون رشد می‌شود.

با توجه به اهداف سلامتی خود غذا بخورید

  خوردن غذای سالم در سفر

عکس‌ از وب‌سایت thepointsguy

ممکن است توصیه‌های مختلفی را در مورد حفظ سلامتی شنیده باشید یا جایی خوانده باشید؛ ولی این نکته هم مهم است که همه چیز را متناسب با نیازهای بدن خودتان در طول سفر هماهنگ کنید. در واقع کاری را انجام دهید که برای بدنتان بهتر است.

اگر قصد دارید وزن خود را کاهش دهید 

قانون طلایی در این مورد این است که فقط زمانی که واقعا احساس گرسنگی می‌کنید غذا بخورید؛ نه زمانی که فکر می‌کنید گرسنه هستید. در طول ۲۴ ساعت تعداد وعده‌های غذایی را به سه وعده محدود کنید و در بین وعده‌های غذایی هر زمان که نیاز بود میان وعده و غذای سبک بخورید.

اگر قصد دارید وزن خود را افزایش دهید

این مورد تقریبا غیرمعمول و نادر است و بیشتر برای کسانی است که می‌خواهند عضله‌سازی کنند. سفر با هواپیما در حالت کلی تداخلی با برنامه‌های تناسب اندام شما ندارد؛ ولی ممکن است نیاز پیدا کنید که غذای خود را در هواپیما همراه داشته باشید؛ چون ممکن است غذایی که در هواپیما داده می‌شود، برای رژیم غذایی شما مناسب باشد یا برایتان کافی نباشد.

برای افزایش حجم عضلات و افزایش وزن، در فرودگاه غذا بخورید و هر وعده‌ای که در طول پرواز سر می‌شود باز هم غذا بخورید. البته یک مقاله کامل می‌توان درباره رژیم غذایی ورزشکاران در پرواز نوشت؛ ولی نکته اصلی این است که در روز به مقدار کافی پروتئین و کربوهیدرات مصرف کنید و در واقع پروتئین و کربوهیدرات مورد نیاز روزانه را حتما دریافت کنید.

با همه این حرف‌ها در نظر داشته باشید که یک روز سفر کردن و رها کردن رژیم غذایی مشکلی برای شما و برنامه‌های تناسب اندام‌تان ایجاد نمی‌کند؛ مگر اینکه قهرمان ورزش حرفه‌ای باشید و بخواهید در رقابتی شرکت کنید.

نفخ شکم یکی از شایع‌ترین عوارض سفرهای هوایی است

اگر قصد دارید نفخ شکم را کاهش دهید

نفخ شکم یکی از عوارض جانبی سفرهای هوایی است و معمولاً به‌خاطر وجود فشار در کابین ایجاد می‌شود. زمان‌بندی وعده‌های غذایی چندان تاثیری در ایجاد نفخ شکم ندارد. هر کسی ممکن است دچار شود و فرقی نمی‌کند که چیزی خورده باشد یا نخورده باشد و اینکه چه ساعتی غذا خورده باشد.

مهم‌ترین کاری که در این زمینه می‌توانید انجام دهید، این است که مقدار غذا خوردن خود را در هواپیما کاهش دهید. همچنین می‌توانید در روزی که پرواز دارید، از محصولات پروبیوتیک استفاده کنید یا آنزیم‌های گوارشی مصرف کنید. این آنزیم‌ها را همراه با خوردن غذا قبل از پرواز یا طول پرواز مصرف کنید.

اگر با رعایت این موارد هنوز هم علائم نفخ شکم دارید، می‌توانید از خدمه هواپیما بخواهید برای شما چای نعناع فلفلی تهیه کنند که می‌تواند کمک‌کننده باشد.

اگر قصد دارید انرژی خود را افزایش دهید

افزایش انرژی یک موضوع پیچیده است؛ چون عوامل مختلفی در آن تاثیر می گذارد. این عوامل عبارت‌اند از نحوه غذا خوردن، زمان غذا خوردن و نوع غذایی که می‌خورید. عوامل دیگری از جمله سبک زندگی، استرس، خواب، تمرین‌های ورزشی و غیره نیز می‌تواند برای افزیش انرژی تاثیرگذار باشد.

در طول سفر برای اینکه انرژی خود را افزایش دهید، بهترین کار این است که مطابق با منطقه زمانی که در آن حضور دارید، غذا بخورید. روزی که قصد پرواز دارید ساعت خود را مطابق با ساعت رسمی مقصدتان تنظیم کنید و غذا خوردن را متناسب با ساعت مقصد برنامه‌ریزی کنید.

علاوه بر این، باید به غذایی که می‌خورید هم دقت کنید. مقدار مصرف زیاد شکر، کاری برای سطح انرژی شما نمی‌کند؛ در عوض، غذاهای سرشار از پروتئین بخورید. همراه با خودتان غذاهای پروتئینی داشته باشید و مقدار کربوهیدرات مصرفی را کاهش دهید.

اگر به‌دنبال خرید بلیط هواپیما هستید، می‌توانید از طریق موتور جستجوی پرواز کجارو، بلیط ارزان هواپیما به مقصد مورد نظر خود را یافته و از فروشنده‌های معتبر خریداری کنید.

منبع thepointsguy

دیدگاه