چرا باید با کودکان خود سفر کنید، حتی اگر بعدا آن را به خاطر نیاورند؟

حمیده کریمی
یکشنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۰
چرا باید با کودکان خود سفر کنید، حتی اگر بعدا آن را به خاطر نیاورند؟

سفر کردن با کودکان تجربه لذت‌بخشی است که بسیاری از افراد از آن صرف‌نظر می‌کنند. چرا باید با کودکان سفر کرد حتی اگر بعدا به خاطر نیاورند؟

سفر خانوادگی با کودکان در کنار دردسرهایی که دارد، تجربه‌ای لذت بخش است که درس‌های فراوانی به والدین و به خود بچه‌ها می‌آموزد. چرا باید با کودکان خود سفر کنید حتی اگر بعدا آن را به خاطر نیاورند؟ پاسخ این سوال را از زبان نویسنده سایت thepointsguy بخوانید.

دخترم چند ماه پیش وقتی به اروپا سفر کردیم، فقط ۱۶ ماهه بود. مطمئنا او بعدها به خاطر نمی‌آورد که اولین کاروسل زندگی‌اش را در اروپا سوار شده است؛ در حالی که منظره‌ای از اقیانوس زیبا در برابر چشمانش گسترده شده است که زیباترین چشم‌انداز دنیا برای یک چرخ‌وفلک است.

سفر خانوادگی با کودکان

برای دخترم و برادرش، این خاطرات قبل از اینکه بتوانند آن را حفظ و ثبت کنند، از ذهن‌شان پاک می‌شود. با وجود اینکه آن‌ها ممکن است هرگز این سفرشان را به خاطر نیاورند، آیا چرخ و فلک سواری در خانه هم به همین اندازه خوب بود؟ خیر.

دانستن این نکته که بچه‌های من هیچ کدام از جزییات و خاطرات سفرها و ماجراجویی‌هایی که قبل از سه سالگی داشته‌اند بعدها در بزرگسالی به خاطر نمی‌آورند، دلیلی بر این نمی‌شود که خانه بمانیم. در ادامه چند دلیل عنوان می‌کنم که به خاطر این دلایل، ارزش دارد که همراه با کودکان خود سفر کنید؛ حتی اگر آن قدر کوچک باشند که خاطرات آن را به یاد نیاورند.

سفر کردن به شما یاد می‌دهد که روال همیشگی زندگی، ثابت نیست

در خانه برای اینکه بچه‌ها طبق برنامه پیش بروند و روال زندگی را رعایت کنند، حرف‌های زیادی برای گفتن وجود دارد؛ ولی وقتی در سفر هستید باید خودتان را با شرایط وفق بدهید. باید به کودکان خود بیاموزید که از همان بچگی، یاد بگیرند که انعطاف‌پذیر بودن یک ویژگی خوب است.

به خاطر می‌آورم که زمانی به همراه دوستم به فرانسه سفر کرده بودیم و او همراه فرزندش آمده بود و من هنوز بچه نداشتم. ما یک مهمانی را کنسل کردیم چون دوستم قصد داشت درست مثل کاری که در خانه انجام می‌دهد، فرزندش را ساعت ۷ به تخت‌خواب بفرستد.

سفر خانوادگی با کودکان

ولی شب‌های تابستانی در فرانسه تا پاسی از شب ادامه دارد و علاوه بر این، فرزند دوستم اصلا خواب‌آلود نبود. وقتی دوستم دید که فرزندان فرانسوی‌ها تا ساعت ۱۰ شب و حتی دیرتر بیدار هستند و تفریح می‌کنند، تصمیم گرفت که اجازه دهد پسرش بیدار بماند و بازی کند.

ما از اینکه بچه‌ها چقدر می‌توانند در برابر تغییرات انعطاف‌پذیر باشند، شگفت‌زده می‌شویم. وقتی با تغییرات در محیط‌های مختلف به‌خصوص در سال‌های اولیه زندگی مواجه می‌شوند.

درس‌هایی در مورد خوردن غذای پیشنهادی و امتحان کردن چیزهای جدید

در بسیاری از کشورهای اروپایی، منوی مخصوص کودکان با غذاهایی مثل ساندویچ پنیر گریل شده، پاستا و مرغ سوخاری و... وجود ندارد در بسیاری از کشورهای دنیا هم به همین شکل است. به همین دلیل این فرصت، فرصت خوبی برای این است که به بچه‌ها امکان دهید که غذاهای متنوع‌تر و جدیدتر را امتحان کنند.

سفر خانوادگی با کودکان

در آخرین سفرم همراه با دو فرزندم در شمال اسپانیا، ما از خوردن غذاهای منوی روزانه رستوران‌های جاده‌ای بسیار لذت بردیم. این غذاها نفری حدود ۱۱ تا ۱۵ یورو قیمت داشتند. من و همسرم پیش غذا، غذای اصلی و دسر سفارش دادیم که نوشیدنی هم سرو شد. این غذا نه تنها قیمت‌های بسیار مناسبی داشت؛ بلکه فرصتی ایجاد شد تا غذاهای جدید را برای کودکان خود امتحان کنیم. غذای ما نوعی خوراک لوبیا به نام فابادا بود که من ترغیب شدم تا در خانه هم آن را امتحان کنم و نوعی غذای دریایی تهیه شده از ساردین.

گذراندن اوقات خوش در کنار یکدیگر در سال‌هایی که مثل برق می‌گذرد

هیچ شکی نیست که ماندن در خانه بسیار راحت‌تر است وقتی در نزدیکی وسایل تعویض پوشک کودکتان هستید، صندلی مناسب برای بچه‌ها دارید و... کارهایی که در مسیر سفر بسیار سخت می‌شود؛ ولی فراموش نکنید که سال‌های اولیه زندگی کودکان شما، تجربیات و خاطراتی است که هرگز برنمی‌گردد. عبارت کلیشه‌ای که در مورد بچه‌دار شدن و بزرگ کردن کودکان همیشه عنوان می‌شود این است که بچه‌ها خیلی زود بزرگ می‌شوند؛ حتی اگر در طول زمان، آن را عمیقا تجربه نکنید. سفر کردن با کودکان می‌تواند روند گذر عمر را گاهی آهسته‌تر کند و لحظات خوبی که در کنار هم می‌گذرانید، دنیایی از خاطره به‌یادماندنی برایتان به همراه داشته باشد.

سفر خانوادگی با کودکان

وقتی به آخرین سفرم نگاه می‌کنم، با وجود سر و صدایی که کودک شش ماهه‌ام در هواپیما ایجاد کرده بود و کلافه شده بود، به این پی می‌برم که چقدر خوش‌شانسم که توانستم بخشی از زمان خودم را با کودکانم بگذرانم. در تمام مدت این ماجراجویی، ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته، من و خانواده‌ام کنار هم بودیم؛ بدون اینکه تعهدات کاری یا کارهای خانه، توجه ما را از یکدیگر به چیز دیگری معطوف کند. در کنار همسرم، این تجربه جدید باعث شد که بیشتر وارد زندگی و دنیای فرزندان‌مان شویم.

سفر کردن به کودکان اعتماد به نفس بیشتری می‌دهد

سفر خانوادگی با کودکان

در بعضی از فرهنگ‌ها در گوشه و کنار دنیا والدین نسبت به رفتار با فرزندان خود و دیگران و نشان دادن علاقه و احساس‌شان، برونگراتر هستند. مثلا اگر تا به حال به ترکیه سفر کرده باشید متوجه می‌شوید که منظورم چیست. اگر با این قضیه مشکل دارید که پیش‌خدمت در رستوران کودک شما را بغل کند و دور رستوران بگرداند، در این مورد در سفر به ترکیه هوشیار باشید.

در آخرین سفرم به مراکش، بچه‌های من توجه مثبت بسیار بیشتری از طرف غریبه‌ها دریافت می‌کردند؛ نسبت به زندگی کوتاهی که در فلوریدا داشتند. در همه رستوران‌ها و فروشگاه‌ها، اهالی با لبخند و خوشحالی از آن‌ها استقبال می‌کردند؛ حتی با یک اسباب‌بازی کوچک یا خوراکی خوشمزه سعی در خوشحال کردن آن‌ها داشتند. رفتاری که برای بچه‌های من کاملا غیرعادی و ناشناخته بود. وقتی به خانه برگشتیم من متوجه شدم که پسرم هنگام ورود به محیط جدید اعتماد به نفس بیشتری دارد و به وضوح آن را در رفتار او می‌دیدم. فکر می‌کنم این به خاطر استقبال دوستانه غریبه‌ها از او در طول سفر است.

سفر، صبوری و تطبیق‌پذیری را به کودکان می‌آموزد

سفر کردن به‌خصوص سفر خانوادگی، معمولا به‌سختی و به‌ندرت مطابق با برنامه پیش می‌رود. بچه‌های شما شاید به خاطر نیاورند که به‌خاطر هماهنگ شدن با برنامه غذا خوردن شما در اروپا، آن هم در غذاهای چند وعده‌ای، به زحمت افتاده‌اند؛ ولی وقتی به خانه برمی‌گردید، متوجه می‌شوید که رفتار بهتری در رستوران دارند، چون آن‌ها در سفر خارجی، با روال جدیدی از غذا خوردن آشنا شده‌اند و به آن عادت کرده‌اند.

سفر خانوادگی با کودکان

والدینی که با بچه‌های کوچک خود سفر می‌کنند، معمولا به‌ندرت مجبور می‌شوند که یک مهمانی را ترک کنند، چون بچه‌های آن‌ها فقط در تخت خودشان می‌خوابند و جای دیگر خوابشان نمی‌برد. درست مثل بقیه آدم‌ها، بچه‌های کوچک هم کارها را از طریق انجام دادن آن یاد می‌گیرند. فرقی نمی‌کند که این کار خوابیدن در یک جای ناآشنا باشد یا بیرون آوردن پاسپورت و دادن آن به مامور امنیتی فرودگاه.

وقتی از منطقه راحتی منزل خود خارج می‌شوید، چیزهای فراوان و تمام‌نشدنی برای یادگیری وجود دارد. وقتی سفر می‌کنیم من به بچه‌ها می‌گویم که غریبه‌ها دوستانی هستند که هنوز با آن‌ها آشنا نشدیم و کشورهای جدید، سرزمین‌هایی هستند که هنوز کشف نکرده‌ایم.

حرف آخر

سفر کردن به همه ما یاد می‌دهد که انعطاف‌پذیرتر باشیم. کودکان هم از این قاعده مستثنی نیستند. با سفر کردن همراه بچه‌ها خاطرات جدیدی در کنار هم بسازید. گرچه شاید آن‌ها جزییات خاطرات را بعدا به خاطر نیاورند؛ مثلا عطرها و مزه‌ها. با وجود اینکه بعدها چیزی از سفر به خاطر ندارند؛ ولی درس‌های زیادی برای زندگی یاد می‌گیرند؛ درس‌هایی که برای بقیه عمرشان می‌تواند مفید باشد.

منبع thepointsguy

دیدگاه