۱۴ قابلیت گوگل مپ که همه باید بدانند

عاطفه کماسی
چهار شنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۰
۱۴ قابلیت گوگل مپ که همه باید بدانند

گوگل مپ پر از قابلیت‌هایی است که در نگاه اول نمی‌توان به آن‌ها پی برد. در این مقاله به برخی از کاربردهای مفید گوگل مپ می‌پردازیم که ممکن است تا به حال با آن‌ها برخورد نداشته باشید.

از سال ۲۰۰۵ که گوگل مپ معرفی شد تا به امروز، استفاده از آن آن‌قدر فراگیر شده که تقریبا سفر بدون آن غیرممکن است. از مطلع شدن درباره مدت زمان رسیدن به مقصد تا پیدا کردن رستوران‌ها و مکان‌های جذاب، اضافه کردن توقف در میان مسیر یا فرستادن پیشرفت سفر برای یکی از دوستان، این برنامه منبعی بسیار باارزش برای نشان دادن مکان‌های آشنا و ناآشنا است. البته گوگل مپ طی این ۱۴ سال مسیر بسیار طولانی‌ای را طی کرده است. حالا زمان آن رسیده است تا به قابلیت‌های کاربردی گوگل مپ پی ببریم.

۱. تغییر زمان برای دیدن دقیق‌ترین نتایج

تغییر زمان

گوگل مپ می‌تواند برای یافتن مسیر مناسب به مقصدها در آینده بسیار مفید باشد، اما مطمئن شوید که هنگام سفر زمان را با موقع حرکت خود هماهنگ کنید. این قابلیت باعث می‌شود تا گوگل مپ دقیق‌ترین نتیاج را براساس الگوهای ترافیکی و دیگر متغیرها ارائه کند.

برای این کار گزینه depart at را که بالای صفحه، زیر لیست وسایل حمل‌ونقل موجود قرار دارد لمس کنید. این قابلیت به تازگی برای ایرانیان مهیا شده است.

۲. فهرستی از مکان‌های مورد‌علاقه‌تان را ذخیره کنید

ذخیره فهرست مکان های مورد علاقه

اگر همیشه در به خاطر سپردن یا ذخیره کردن مکان‌های مورد‌علاقه‌تان مشکل دارید، گوگل مپ می‌تواند به شما کمک کند. تنها کافی است مکان مورد نظر را در گوگل مپ جست‌وجو و گزینه save را انتخاب کنید. سپس در قسمت your places می‌توانید فهرست مکان‌های مورد نظر را تماشا کنید. این قابلیت در کشور ما قابل دسترس است.

۳. از گوگل بخواهید تا پیشنهاداتی به شما ارائه دهد

پیشنهادات گوگل

اگر نمی‌دانید که کجا بروید، گزینه For you در پایین صفحه را انتخاب کنید. این گزینه برحسب موقعیت و دیگر عوامل، به شما پیشنهاداتی می‌دهد. این قابلیت برای ما در دسترس نیست.

۴. با انتخاب قسمت commute می‌توانید تمام اطلاعات مربوط به مسیر خود را ببینید

گزینه commute

این قسمت به شما کمک می‌کند تا اطلاعات مربوط به مسیر روزانه‌تان به محل کار را با ماشین یا قطار ببینید.

ابتدا باید آدرس محل کار را به گوگل مپ بدهید. برای این کار سه خط افقی بالا، سمت چپ را انتخاب کنید. سپس گزینه your places را بزنید و آدرس منزل و محل کار را در آن‌جا وارد کنید.

پس از اینکه آدرس محل کار را وارد کردید، قسمت commute را که در کنار explore قرار دارد، انتخاب کنید تا تمام جزئیات مربوط به مسیرتان را ببینید. این قابلیت در کشور ما قابل دسترس است.

۵. ذخیره نقشه برای استفاده به صورت آفلاین

استفاده از نقشه به صورت افلاین

گاهی ممکن است در یک مسیر دورافتاده رانندگی کنید و به اینترنت دسترسی نداشته باشید. گوگل این اجازه را به شما می‌دهد که نقشه مکان‌های مشخص را دانلود کنید تا بتوانید آن‌ها را بدون اتصال به اینترنت مشاهده کنید.

برای این کار ابتدا نام مکان مورد نظر یا مکانی در حوالی آن را جست‌وجو کنید. سپس در پایین صفحه گزینه directions را انتخاب کنید و گزینه download را بزنید.

اگر این گزینه را پیدا نکردید، از ابتدا، سه خط افقی در بالای صفحه را انتخاب کنید و در بخش منو گزینه offline maps، سپس اگر گوشی شما اندرویدی است گزینه select your own map و اگر ios است گزینه custom map را بزنید.

به خاطر داشته باشید که این نقشه‌های ذخیره‌شده تنها مسیر را به شما نشان می‌دهند و اطلاعات مربوط به ترافیک در آن‌ها مشخص نیست. این قابلیت برای ایرانیان وجود دارد ولی برای نقشه داخل مرزهای ایران قابل استفاده نیست.

۶. اضافه کردن توقف به مسیر سفر

اضافه کردن توقف

گاهی یک سفر به‌صورت مستقیم از یک مکان به مکان دیگر صورت نمی‌گیرد. گاهی ممکن است به دنبال یک دوست بروید، بنزین بزنید یا چیزی بخورید. شما می‌توانید در گوگل مپ این‌گونه توقف‌ها را به مسیر اضافه کنید.

برای این کار پس از آغاز سفر، روی قسمتی که زمان رسیدن به مقصد را نشان می‌دهد، ضربه بزنید. سپس گزینه search along route را انتخاب و مقصد توقف را جست‌وجو کنید که می‌تواند شامل آدرس خاص یا مکان موردعلاقه‌تان مانند رستوران یا پمپ بنزین باشد.

گوگل بهترین گزینه که در مسیرتان باشد را جست‌وجو و پیشنهاد می‌کند. وقتی گزینه مدنظر برای توقف کوتاه را پیدا کردید، کافی است روی نقشه آن را انتخاب کنید تا گوگل آن را به سفر جاری‌تان اضافه کند.

این قابلیت در ایران قابل دسترس است.

۷. از وجود پارکینگ‌ها در مقصد خود باخبر شوید

پارکینگ

گوگل مپ نه تنها شما را از یک مکان به مکان دیگر می‌برد، بلکه به شما کمک می‌کند تا در مقصد، پارکینگ‌های موجود را نیز پیدا کنید. زمانی که به سمت مقصد رانندگی می‌کنید، به آیکون P که درون یک دایره قرار گرفته است، دقت کنید. این گزینه در قسمت پایین صفحه قرار دارد. این قابلیت برای ایرانیان در دسترس نیست.

۸. از میزان شلوغی مترو مطلع شوید

شلوغی قطار

حالا دیگر گوگل مپ می‌تواند به شما بگوید که مترو در طول مسیر چقدر شلوغ خواهد بود. تنها کافی است که مقصد خود را در قسمت جست‌وجو بنویسید، حمل و نقل عمومی را به‌عنوان وضعیت رفت‌و‌آمد و گزینه پیشنهاد مسیر را انتخاب کنید. در این قسمت به‌صورت تقریبی به شما گفته می‌شود که آیا در آن مدت زمان از روز که مشخص کرده‌اید، فضای خالی برای ایستادن وجود دارد یا خیر و اینکه فهرستی از توقف‌های مترو را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد.

این قابلیت در ایران قابل دسترس نیست.

۹. اوبر یا لیفت بگیرید

رزرو اوبر

گوگل امکان انتخاب بین نقشه و اپلیکیشن‌های درخواست خودرو مثل اوبر و لیفت را بسیار ساده‌تر کرده است.

پس از نوشتن آدرس مقصد و انتخاب گزینه direction، گزینه‌های حمل‌ونقل موجود را بررسی و آیکونی را که شبیه انسانی در حال دست تکان دادن است، انتخاب کنید.

این کار فهرستی از سرویس‌هایی را که در منطقه شما در دسترس هستند و میزان کرایه‌ها را نشان می‌دهد. گزینه مورد نظر را انتخاب کرده و دکمه open app را فشار دهید تا یک خودرو برای شما فرستاده شود.

این قابلیت در ایران امکان‌پذیر نیست.

۱۰. موقعیت خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

پیشرفت سفر

گاهی می‌خواهید به دوستان یا یکی از اعضای خانواده بگویید که دقیقا کی به مقصد می‌رسید. برای اینکه راحت‌تر زمان رسیدن را به اشتراک بگذارید از قابلیت share trip progress یا پیشرفت سفر در گوگل مپ استفاده کنید. برای این کار قسمت پایین صفحه، جایی که به شما می‌گوید چقدر سفر شما طول می‌کشد ضربه بزنید. سپس گزینه share trip progress را انتخاب کنید. حالا مخاطب موردنظر را انتخاب کنید و موقعیت مکانی‌تان را برایش بفرستید.

چون به طور کلی گوگل مسیریابی را برای ایران ارائه نمی‌دهد این گزینه نیز در نسخه گوگل مپ ما فعال نیست؛ اما شما می‌توانید از قابلیت‌های share directions یا share your location استفاده کنید.

۱۱. از شلوغ بودن رستوران موردعلاقه‌تان آگاه شوید

اگاهی از شلوغی اماکن

گوگل مپ به جز نشان دادن مسیر، خیلی کارهای دیگر نیز می‌تواند انجام دهد. این اپلیکیشن می‌تواند جزئیات مکان‌ موردعلاقه شما را در اختیارتان بگذارد؛ برای مثال عکس‌ها، نظرات و... درباره یک رستوران.

یکی از اطلاعات مفیدی که گوگل مپ در اختیار کاربران قرار می‌دهد ساعاتی است که مکان مورد نظر در شلوغ‌ترین حالت خود به سر می‌برد.

پس از اینکه رستوران، جاذبه یا هر مکان دیگری را جست‌وجو کردید به پایین صفحه ضربه بزنید تا پنجره مربوط به آن مکان که شامل نظرات و توضیحات راجع‌ به آن است بزرگ شود. سپس به سمت پایین اسکرول کنید تا به بخش popular times برسید. در این بخش نموداری را مشاهده می‌کنید که میزان شلوغی احتمالی مکان را نشان می‌دهد. این قابلیت در کشور ما قابل دسترس است.

۱۲. با گوگل مپ غذا سفارش دهید

سفارش غذا

اگر در گوگل مپ به دنبال یک رستوران نزدیک می‌گردید، لازم نیست برای سفارش غذا به یک اپلیکیشن دیگر رجوع کنید. زمانی که به جست‌وجوی غذاخوری‌های محلی می‌پردازید گزینه Order Online را انتخاب کنید. البته این گزینه برای تمام رستوران‌ها امکان‌پذیر نیست. همچنین استفاده از آن داخل کشور ما امکان‌پذیر نیست.

۱۳. پین کردن موقعیت

پین کردن موقعیت

اگر در یک مکان شلوغ مانند یک فستیوال موسیقی یا یک پارک بزرگ به سر می‌برید، توصیف دقیق موقعیت شما دشوار خواهد بود. این‌جا است که پین کردن به کار می‌آید.

تنها کافی است تا انگشت خود را روی صفحه نگه دارید تا روی موقعیت موردنظر، علامت پین ظاهر شود. سپس می‌توانید آن را برچسب زده و با دوست یا اعضای خانواده به اشتراک بگذارید. این قابلیت در کشور ما امکان‌پذیر است.

۱۴. برای قرار گرفتن در مسیر درست، از واقعیت افزوده استفاده کنید

واقعیت افزوده

گوگل برای اینکه بداند در مسیر صحیح حرکت می‌کنید به دوربین تلفن همراهتان احتیاج دارد. به‌تازگی قابلیتی به نام Live View برای گوگل مپ تعبیه شده است که به شما این امکان را می‌دهد تا از طریق دوربین گوشی علامت‌ها را در دنیای واقعی ببینید.

تنها کافی است پس از جست‌وجوی نام مقصد، دکمه augmented reality در پایین صفحه بیابید. این قابلیت برای ما امکان‌پذیر نیست.

منبع businessinsider

دیدگاه