افتتاح نمایشگاه «تهران باستان، از دشت تا کوهپایه» در موزه ملی ایران

افتتاح نمایشگاه «تهران باستان، از دشت تا کوهپایه» در موزه ملی ایران

سعیده خلیلی‌صفا
| چهار شنبه, ۱۷ مهر ۹۸ ساعت ۱۷:۰۰

نمایشگاه «تهران باستان، از دشت تا کوهپایه» با حضور جمعی از مسئولان در موزه ملی ایران افتتاح شد و تا پایان مهرماه پذیرای علاقه‌مندان است.

نمایشگاه «تهران باستان: از دشت تا کوهپایه، نمایشگاهی از یافته‌های چشمه‌علی و قیطریه» بعدازظهر دوشنبه ۱۵ مهرماه با حضور احمد مسجدجامعی، عضو شورای اسلامی شهر تهران، مهرشاد کاظمی، معاون مطبوعاتی و رسانه‌ای اداره کل ارشاد اسلامی استان تهران، جبرئیل نوکنده، رئیس کل موزه ملی ایران و جمعی از پژوهشگران آغاز به کار کرد.

نوکنده درباره این نمایشگاه چنین اظهار کرد:

۱۱۰ اثر از دو محوطه باستانی چشمه‌علی در دشت و قیطریه در کوهپایه‌های استان تهران، به نمایش در آمده است. شاخص‌ترین آثار این محوطه سفال‌های منقوش قرمزرنگی هستند که با نام سفال چشمه‌علی در ادبیات باستان‌شناسی شناخته‌شده است که مربوط به سالهای ۴۸۰۰ تا ۵۲۰۰ پیش از میلاد هستند.

او در خصوص کاوش‌های انجام‌شده در چشمه‌علی گفت:

این محوطه نخستین بار بین سال‌های ۱۳۱۳ تا ۱۳۱۵ توسط اریک اشمیت آمریکایی مورد کاوش قرار گرفت، سپس پس از انقلاب اسلامی نیز کاوش‌های این محوطه به سرپرستی دکتر محمدرحیم صراف و دکتر حسن فاضلی نشلی از دانشگاه تهران ادامه یافت. آثار چشمه‌علی ۳۷ سفال با نقوش جانوری و گیاهی از دوره‌های نوسنگی و مس‌وسنگ است.

نوکنده در خصوص سابقه فلزکاری در تهران چنین اظهار کرد:

همچنین، از چشمه‌علی بوته سفالی همراه با سرباره مس به نمایش گذاشته‌شده که سند مهمی دال بر صنعت فلزکاری بیش از ۵۵۰۰ ساله تهران است. کاسه‌های لبه واریخته که هم‌زمان با آغاز نگارش است، از دیگر یافته‌های چشمه‌علی است که در معرض دید علاقه‌مندان قرارگرفته است.

او درباره گورستان قیطریه اظهار داشت:

این محوطه گورستانی از دوره آهن است که در محل کنونی پارک قیطریه در سال‌های ۱۳۴۷ و ۱۳۴۸ به سرپرستی زنده‌یاد سیف‌الله کامبخش‌فرد کاوش شده و ۷۳ اثر از جنس سفال خاکستری، اشیا فلز و سنگی با قدمت ۱۲۰۰ تا ۱۰۰۰ پیش از میلاد به نمایش گذاشته‌شده است. در کاوش‌های این باستان‌شناس فقید در محوطه مذکور حدود ۳۵۰ گور باستانی کاوش شد و آثار متعدد سفالی و فلزی مورد شناسایی قرار گرفت که هم‌اکنون در موزه ملی ایران از آن‌ها نگهداری می‌شود.

این نمایشگاه به همت موزه ملی ایران و با همکاری اداره کل ارشاد و شهرداری تهران به مناسبت گرامی‌داشت هفته تهران در طبقه اول موزه ایران باستان برگزار می‌شود و تا پایان مهرماه پذیرای پژوهشگران، تهران پژوهان و سایر علاقه‌مندان است.

عکس کاور: وب‌سایت موزه ملی ایران

دیدگاه  

    تبلیغات