چطور مثل کوله گردان، وسایل سفر خود را ببندیم؟

حمیده کریمی
شنبه، ۱۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۰
چطور مثل کوله گردان، وسایل سفر خود را ببندیم؟

کوله گردان به خاطر مسافت‌های طولانی که باید پیاده‌روی کنند و بار کمتری باید همراه ببرند، معمولا بار سفرشان بسیار سبک است. با این نکات می‌توانید مثل کوله‌گردان، بار سفرتان را سبک‌تر ببندید و سفری راحت‌تر داشته باشید.

افرادی که به پیاده‌گردی در طبیعت علاقه دارند و این تفریح را همواره با جدیت دنبال می‌کنند، همیشه وسایلی به همراه دارند و روش‌هایی برای بستن بار سفر دارند که دانستن آنها کمک می‌کند تا بار سفرتان را سبک‌تر کنید. به این ترتیب می‌توانید با آزادی عمل بیشتری سفر کنید و در طبیعت‌گردی، سفری راحت تر داشته باشید. در عین حال نباید چیزهای ضروری را از قلم بیاندازید.

بسیاری از کسانی که سفر می‌کنند، معمولا بیش از اندازه، وسایل با خودشان حمل می کنند. مگر اینکه برای سفر آمادگی کامل داشته باشند و دقیقا بدانند که چه چیزی نیاز دارند. در برخی سفرها، داشتن بار اضافه، حتی اگر یک وسیله کوچک باشد، وزن زیادی را به شما تحمیل می‌کند.

خوشبختانه روش‌هایی وجود دارد که با کمک آنها می‌توانید بدون این وسایل غیرضروری و سنگین سفر کنید. باید طوری بار سفر ببندید که انگار قرار است مسافتی طولانی را پیاده‌روی کنید.

افرادی که اهل پیاده‌گردی در طبیعت هستند و مسافت‌های طولانی را کوله‌گردی و پیاده‌روی می کنند و تجربه زیادی در این سفرها دارند، معمولا به وسواسی بودن برای حمل بارهای اضافه شهرت دارند. البته این ویژگی آنها را می‌توان در سفرهای روزمره هم به کار برد.

حتی اگر کوله‌گرد و پیاده‌گرد نیستید، داشتن بار سبک‌تر برای سفر کمک می کند که سفری بی‌دغدغه‌تر و راحت‌تر داشته باشید. در فرودگاه لازم نیست دائم مراقب تعداد چمدان‌ها و وسایل خود باشید. لازم نیست بارهای سنگین را بین هتل و فرودگاه و ترمینال جابه‌جا کنید. لازم نیست برای پیدا کردن یک جفت جوراب، همه وسایل خود را بیرون بریزید.

علاوه بر این، سبک تر سفر کردن به شما انعطاف‌پذیری بیشتری می‌دهد. مثلا می‌توانید با خیال راحت یک کیف دیگر بابت حمل سوغاتی به وسایل خود اضافه کنید و نگران بار اضافه نباشید. البته سبک‌تر کردن بار سفر به این معنا نیست که قید وسایل ضروری را بزنید.

با استفاده از نکاتی که در ادامه عنوان می‌کنیم می‌توانید سفری سبک‌تر و بی‌دغدغه‌تر داشته باشید. کوله‌گردان از این روش‌ها برای سبک‌تر کردن بار خود استفاده می‌کنند.

کوچک کردن چمدان

چطور مثل کوله گردان، وسایل سفر خود را ببندیم؟

فهم عامه می‌گوید برای کمتر کردن بار سفر، بهترین کار این است که ابتدا تعداد وسایلی که می‌برید کاهش دهید و بعد چمدان خود را کوچک‌تر کنید. در واقع با توجه به حجم وسایلی که باقی می ماند، چمدان مناسب را انتخاب کنید. ولی فهم عامه اشتباه می‌کند!

کوله‌گردان باتجربه می‌دانند که به طور طبیعی، تلاش می‌کنند تا از همه فضایی که در اختیار دارند برای برداشتن وسایل استفاده کنند. وقتی یک کوله‌پشتی ۶۰ لیتری می‌تواند کافی باشد، لازم نیست کوله پشتی ۸۰ لیتری بردارید. این کار باعث می‌شود که فقط وسایل اضافه را در جای خالی کوله پشتی خود جا دهید و بارتان را سنگین کنید.

همین قانون در مورد سفر هم صدق می‌کند. اگر معمولا از چمدان کوچک استفاده می‌کنید، یک ساک دستی را جایگزین کنید. اگر معمولا ساک دستی برای سفر برمی‌دارید، ببینید آیا با یک کوله پشتی کوچک کارتان راه می‌افتد یا نه.

بهترین راه برای سبک کردن بار سفر، استفاده از چمدان، ساک یا کیفی است که شما را وادار می‌کند تا وسایل کمتری بردارید.

لباس‌های کمتر با قابلیت‌های بیشتر

هر تکه لباسی که برای سفر برمی‌دارید باید هدفی پشت آن وجود داشته باشد. باید لباسی بردارید که با ست‌های مختلف لباس بتوانید از آن استفاده کنید. مثلا یک پیراهن نخی آستین‌بلند اسپرت که می‌توانید آن را هم با شلوار هم با شلوارک بپوشید. یک پولوشرت آستین کوتاه و شلوار جین که فقط با هم می‌توانید بپوشید، آیا انتخاب خوبی برای سفر است؟

برخی لباس‌ها را فقط در موقعیت‌های خاص و در آب و هوای خاصی می‌توانید بپوشید. سعی کنید لباس‌هایی انتخاب کنید که همه‌جا بپوش باشند. برای آب و هوای مختلف قابل استفاده باشند.

برای انتخاب لباس حتما آب و هوای مقصد را در نظر بگیرید. در برخی از مقصدها بسیاری از لباس‌ها اصلا لازم نمی‌شود مثل لباس‌های گرم برای مقصدهایی که در تمام طول سال گرم هستند و فصل سرما ندارند.

جوراب و لباس زیر با قابلیت خشک شدن سریع

فرض کنید فردی مستعد تعریق هستید یا به مقصدهایی می‌روید که احتمال عرق کردن شما زیاد است. در نتیجه جوراب و لباس‌های زیرتان زودتر کیف می‌شوند. شاید فکر کنید برای سفر یک هفته‌ای در این شرایط، ۷ جفت جوراب و ۷ دست لباس زیر مناسب باشد. این مقدار لباس تقریبا نصف چمدان‌تان را اشغال می‌کند. ولی این طرز فکر اشتباه است.

باید لباس‌هایی تهیه کنید که دارای الیاف طبیعی هستند و زود خشک می‌شوند. پوشیدن این لباس‌ها اولا باعث کمتر شدن تعریق می‌شود و ثانیا در صورت شست و شو به سرعت قابل استفاده است. می‌تونید از دو جفت جوراب و دو دست لباس زیر تهیه شده از الیاف طبیعی و دارای خاصیت ضدتعریق و ضدبو استفاده کنید. این دو جفت تقریبا وزنی ندارند و در طول سفر می‌توانید مرتب از آنها استفاده کنید و دچار کمبود لباس و جوراب نمی‌شوید.

در نهایت اگر به یک جفت یا یک دست لباس اضافه‌تر نیاز داشته باشید، هر جایی به راحتی می‌توانید آن را تهیه کنید.

موقع انتخاب، کوچک‌ترها را انتخاب کنید!

چطور مثل کوله گردان، وسایل سفر خود را ببندیم؟

روش‌های مختلفی برای کاهش وزن و حجم وسایل سفر وجود دارد. این روزها تقریبا همه لوازم آرایشی و بهداشتی در سایز‌های مناسب سفر هم محصولات خاصی دارند. کیف لوازم آرایشی و بهداشتی خود را کوچک‌تر کنید و در آن لوازم بهداشتی سفری قرار دهید.

برخی لباس‌های مخصوص سفر هم هستند که وقتی تا می‌شوند حجم آنها بسیار کم می‌شود. می‌توانید از این وسایل مخصوص سفر تهیه کنید که نقش زیادی در کاهش حجم و زن وسایل سفر دارند.

بررسی وسایل!

چطور مثل کوله گردان، وسایل سفر خود را ببندیم؟

این یک سنت قدیمی در بین کوله‌گردان است. بعد از اینکه همه وسایل خود را جمع کردید و تلاش کردید تا ضروری‌ترین و سبک‌ترین وسایل را بردارید، چمدان خود را با وسایل وزن کنید. وسایل را بیرون بریزید و آنها را دوباره بررسی کنید. هر کدام از وسایل را بردارید و در مورد آن، این سه سوال را از خودتان بپرسید:

  • آیا جایی که می‌روم واقعا به این وسیله نیاز پیدا می کنم؟
  • آیا این وسیله کاری برای من انجام می‌دهد که سایر وسایل موجود در چمدان، نمی‌توانند جایگزین آن باشند؟
  • آیا این وسیله واقعا بهتر از گزینه دیگری است که در خانه دارم و سبک‌تر و کوچک‌تر است؟

اگر جواب شما به هر سه سوال، مثبت است، آن وسیله را در چمدان خود قرار دهید. اگر پاسخ به هر کدام از سوال‌ها منفی است، دوباره در مورد برداشتن آن وسیله فکر کنید. برای تصمیم‌گیری می‌توانید از مشورت دوستان و همسفران خود هم استفاده کنید.

بعد از اینکه دوباره وسایل را جمع کردید و در چمدان قرار دادید، آن را وزن کنید. در این حالت معمولا باید بار سفرتان سبک‌تر شده باشد و اطمینان حاصل می‌کنید که حتما همه وسایل ضروری را برداشته‌اید.

در نهایت اگر احساس امنیت وسایل بیشتر را ترجیح می‌هید، مشکلی نیست و می‌توانید با بار سنگین‌تر سفر کنید!

منبع outsideonline

دیدگاه