هنگام حمله کوسه چه کاری باید انجام دهید؟

صدیقه شجاعی
سه شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۰
هنگام حمله کوسه چه کاری باید انجام دهید؟

شناکردن در دریا با همه‌ی لذتی که دارد، گاهی اوقات می‌تواند حوادث وحشتناکی از جمله حمله‌ی کوسه‌ها را به‌همراه داشته باشد. در چنین مواقعی بهترین راه مقابله با کوسه چیست؟

در طول سفر، اتفاقات بد زیادی مثل گم‌کردن مسیر یا حوادث آتش‌بازی و غیره می‌تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد که احتمال وقوع آن بسیار بیشتر از حمله‌ی کوسه است؛ هرچند که پژوهش جدیدی نشان می‌دهد، تعداد حمله‌ی کوسه‌ها بیشتر شده است.

پس اگر برای شنا به دریا می‌روید، ترجیحاً این نکات را رعایت کنید تا به غذای خوشمزه‌ای برای کوسه‌ها تبدیل نشوید.

اگر در دریا با یک کوسه مواجه شدید، قدرتمند رفتار کنید. جورج بورگس (George Burgess)، متخصص کوسه، می‌گوید:

کوسه‌ها برای جثه و قدرت بدنی طعمه احترام قائل هستند، پس هنگام رویارویی با کوسه، رفتار کوبنده‌ای داشته باشید و به بینی او مشت بزنید. ضربه به بینی کوسه باعث تعجب و حیرت او می‌شود.

حمله کوسه

حمله‌ی کوسه به انسان به ندرت اتفاق می‌افتاد و آمار مرگ ناشی از آن بسیار ناچیز است. اما اگر خودتان را بین فک‌های یک کوسه‌ی سفید بزرگ دیدید، ادای مرده‌ها را درنیاورید، چراکه با این کار حکم مرگ خود را امضا کرده‌اید. بورگس در این رابطه توضیح می‌دهد:

اگر خود را به مردن بزنید، کوسه پس از اینکه یک گاز از بدن شما را خورد، فکر می‌کند که پیروز میدان بوده است و شروع به خوردن شما می‌کند.

حمله کوسه

با یک کوسه همان رفتاری را داشته باشید که با قلدر محله‌تان دارید، پس به او ضربه بزنید، شاید که به پیش مادرش برگردد. از هر وسیله‌ای که دم‌دست‌تان است نظیر مونوپاد یا تجهیزات غواصی کمک بگیرید یا حتی با دستان خالی شروع به ضربه‌زدن به بینی، آبشش و چشمان کوسه کنید که از نقاط حساس بدن او هستند.

اگر روش‌تان موفقیت‌آمیز بود و توانستید خود را از چنگال کوسه نجات دهید، به‌سرعت به ساحل برگردید. تمام این تقلاها و خونی که در دریا ریخته شده است، مطمئناً باعث جلب توجه سایر کوسه‌های همان حوالی می‌شود. پس از آنکه به ساحل رسیدید، می‌توانید به‌سراغ خونریزی‌تان بروید و کمک بخواهید. مطمئناً هیچ‌کس دوست ندارد که چنین ماجرایی را دوباره تجربه کند. پس باید چه کاری انجام دهید؟

حمله کوسه

برخی سواحل مثل سواحل فلوریدا معمولاً در صدر حمله‌های کوسه‌ها هستند. خوب طبیعی هم به نظر می‌رسد، چراکه خط ساحلی طولانی و جمعیت زیاد گردشگران، به‌معنای رستورانی خوشمزه برای کوسه‌ها است؛ بنابراین از واردشدن به آب این سواحل بپرهیزید.

علاوه بر این،‌ از شنای شبانه اجتناب کنید، زیرا در تاریکی شب نمی‌توانید نزدیک‌شدن کوسه را ببینید. همچنین، فکر شناکردن در دهانه‌ی رودخانه‌ها، خلیج‌های کوچک، کانال‌ها و خلاصه هر مکانی که محل تجمع ماهی‌ها است را از سرتان بیرون کنید. در واقع هر جا که ماهی باشد، شکارچی ماهی یعنی کوسه‌ها نیز حضور دارند.

هرگونه جواهرات و زنجیر طلا را قبل از شنا دربیاورید، زیرا بازتاب نور آن‌ها در آب باعث جلب توجه کوسه‌ها می‌شود و فکر می‌کنند که این درخشش مربوط به فلس ماهی است.

منبع cnn

دیدگاه