لاک پشت های کمیاب به کیش بازگشتند

سعیده خلیلی‌صفا
یکشنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۰
لاک پشت های کمیاب به کیش بازگشتند

دو لاک‌پشت کمیاب و در حال انقراض از نوع پوزه عقابی پس از تیمار، در آب‌های ساحلی کیش رها شدند.

روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد کیش از رهاسازی دو لاک‌پشت از نوع نادر پوزه آبی خبر داد. این دو لاک‌پشت ۱۸ ماه قبل، در حالی که روی آب شناور بودند و قادر به حرکت نبودند توسط کارکنان اداره محیط زیست کیش به دامپزشکی پارک دلفین های کیش تحویل داده شدند؛ پس از بررسی مشخص شد هر دو این لاک‌پشت‌های کمیاب از بیماری عفونت باکتریایی در کیسه‌های هوایی و مجرای تنفسی رنج می‌بردند.

این دو لاک‌پشت پس از ۱۸ ماه تیمارداری و سپری شدن مراحل درمان با آنتی بیوتیک و کلسیم تراپی ۱۴ مهر سال ۹۸ در آب‌های نیلگون خلیج فارس در کیش رها شدند.

لاک‌پشت پوزه عقابی یا منقار کوتاه نسبت به سایر گونه های لاک‌پشت های دریایی جثه کوچک تری دارد، طول متوسط این‌گونه لاک‌پشت حدود ۷۰ سانتی متر، پهنای آن بین ۶۰ تا ۷۰ سانتی متر و وزن متوسط آن ۴۰ کیلوگرم است. زیستگاه این لاک‌پشت در کنار جزایر مرجانی و بیشتر غذای این حیوان اسفنج‌ها، مرجان‌های نرم و حلزون‌های دریایی است؛ به همین دلیل، آرواره‌های آن‌ها متناسب با نوع تغذیه به‌شکل منقار عقاب درآمده است. این لاک‌پشت در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN) قرار دارد و در خطر انقراض است.

در این رابطه، محمدی رئیس اداره محیط زیست معاونت عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش از کیشوندان و گردشگران کیش خواست تا در صورت مشاهده یا یافتن گونه‌های جانوری به اداره محیط زیست اطلاع دهند.

وی افزود:

پنج گونه از هشت گونه لاک‌پشت دریایی ­که در جهان وجود دارد، در ­آب‌های خلیج فارس و دریای عمان زندگی می‌کنند و لاک‌پشت پوزه عقابی یکی از دو گونه لاک‌پشت دریایی است که در سواحل کیش تخم‌گذاری می‌کند.

مطالب مرتبط:

    دیدگاه