چگونه خلیج فارس دچار آلودگی نفتی شد؟

سعیده خلیلی‌صفا
پنجشنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۰
چگونه خلیج فارس دچار آلودگی نفتی شد؟

ماه گذشته (شهریور ۹۸) ریزش نفت به دریا در حوالی جزیره خارگ باعث شد تا خلیج فارس دچار آلودگی نفتی و بحران زیست محیطی شود.

مقاله مرتبط:

خليج فارس و دريای عمان به لحاظ وجود منابع عظيم نفت و شرايط خاص زيست محيطی دارای موقعیت استراتژیک و اهميت خاصی هستند. از طرفی، وجود این ذخایر عظیم اکوسیستم این منطقه را تحت تاثیر قرار داده‌اند. اهمیت این موضوع به‌حدی است که محدوده دريايی خليج فارس و دريای عمان به عنوان منطقه ويژه دريايی اعلام شده‌اند، ولی با این وجود این منطقه یکی از آلوده‌ترین مناطق دریایی جهان محسوب می‌شود.

در این رابطه، ماه گذشته (شهریور ۹۸) ریزش نفت به دریا در حوالی جزیره خارگ در اثر نشتی خطوط لوله نفتی باعث آلودگی دریا شد و موجب شد تا لکه‌های نفتی با پیشروی به سمت سواحل گناوه، ریگ تا قلعه سفید، سطح گسترده ای از سواحل خلیج فارس را در برگیرند. وسعت این حادثه به‌اندازه‌ای بود که سازمان‌های محیط زیست، بنادر و دریانوردی و شرکت نفت اقداماتی را در جهت مهار آن و پاکسازی منطقه انجام دادند. 

محمدامین طلاب، ئیس اداره محیط زیست دریایی استان بوشهر، با اشاره به اقدامات انجام شده تاکنون عنوان کرد:

هفته گذشته از سواحل و دریای گناوه بازدید صورت گرفت و دیروز نیز به خارگ رفتیم. در گناوه اداره فلات قاره بهرگان با همکاری اداره فلات قاره خارگ بخش زیادی از آلودگی‌هایی را که به سواحل گناوه رسیده بود، پاکسازی کرده‌اند. 

طلاب در ادامه به موضوع باقی ماندن بخشی از آلودگی اشاره و تصریح کرد که در لابه‌لای سنگ‌ها که قابل دسترسی نبوده آلودگی وجود دارد، اما بیش از ۹۰ درصد پاکسازی انجام شده است.

این مسئول عنوان کرد:

در ورود آلودگی به دریا احتمال دارد بخشی از ترکیبات نفتی وارد چرخه غذای آبزیان شود و آبزیان دیگر هم از آن تغذیه کرده و در نهایت به بدن انسان منتقل شود یعنی در واقع وارد چرخه غذای آبزیان شود.

احمد وفایی، کارشناس مسئول اضطرار دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، نیز در رابطه با آلودگی باقی‌مانده روی سنگ‌ها چنین اظهار کرد:

با توجه به اینکه نفت بر روی سنگ نشست کرده، عملا در مناطق صخره‌ای امکان پاکسازی وجود ندارد و هیچ راهکاری نیست، مگر آن که سنگ‌ها را به جای دیگری انتقال داد. نفت به خورد سنگ‌ها رفته و تبدیل به سنگ نفت شده است که در این خصوص نمی‌توان هیچ اقدامی انجام داد.

کارشناس مسئول اضطرار دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر ضمن تاکید بر این که در گناوه بیش از ۸۵ درصد آلودگی‌های ساحل رفع شده و به وضعیت پایدار بازگشته است، ولی واکنش صورت گرفته مطلوب نبوده و مسلما آثار مخرب زیست محیطی به همراه خواهد داشت.

بر اساس خبر منتشر شده در وب‌سایت سازمان محیط زیست نیز ساحل جزیره خارگو طبق بررسی میدانی انجام شده عاری از آلودگی مشتقات نفت است و لکه نفتی ایجاد شده تاثیر جدی بر چرخه اکوسیستم جزیره خارگو نداشته است. 

عکس کاور تزئینی است.

منبع ایسنا

دیدگاه