سابقه تخت جمشید در پیام صلح ایرانیان

زهرا  آذرنیوش
شنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۰
سابقه تخت جمشید در پیام صلح ایرانیان

نماینده هیئت فرهنگی و گردشگری چین مجموعه جهانی تخت جمشید را، ریشه در پیام صلح و دوستی ایرانیان از دوران باستان تاکنون معرفی کرد.

مقاله‌های مرتبط:

در روز جمعه، تیان ین یو، در راس هیئتی از گردشگران کشور چین، از مجموعه جهانی تخت جمشید در شهرستان مرودشت فارس دیدن کرد. وی که از آثار تاریخی بسیاری در دنیا بازدید کرده است، بر تفاوت احساسی که در زمان بازدید از تخت جمشید داشته است تاکید کرده و آن را با تمام مجموعه‌های کهن جهان متفاوت دانست.

تیان ین یو، تخت جمشید را مجموعه‌ای ارزشمند توصیف کرد و بازدید این هیئت چینی از مجموعه تخت جمشید، را بدون سابقه دانست. وی بازدید از این مجموعه را بسیار ارزشمند ارزیابی کرد. تیان ین یو همچنین بر ظرفیت‌های زیادی که در حوزه افزایش مراودات فرهنگی بین مردم ایران و چین وجود دارد تاکید کرده و گفت:

در چین سخنان و اخبار زیادی در مورد ایران شنیده‌ام که اغلب منفی بوده اما در کتاب‌های تاریخی هر مطلبی که از ایران خوانده‌ام بسیار مثبت بوده و در بازدید از این کشور، این مساله برای من به اثبات رسید که ویژگی‌ها و تاریخ ایران زمین و مردمانش با شنیده‌هایی که داشتم تفاوت زیادی دارد.

جذب سرمایه‌گذار در حوزه گردشگری یکی از اهداف سفر هیئت چینی است. وی هدف هیئت فرهنگی چین را افزایش روابط گردشگری دو کشور، با همکاری رایزن فرهنگی ایران و نمایندگی اطلاع‌ رسانی سازمان میراث فرهنگی و موسسه فرهنگی گوووجیان در چین به ایران، دانست.

حسین خلیفی، این گروه گردشگر چینی را متشکل از ۲۱ نفر شامل، فعالان فرهنگی، معمار، شاعر، تهیه کننده فیلم، سرمایه‌گذار، تورگردان، شرکت‌های مسافرتی و استادان دانشگاه‌های چین معرفی کرد که در مدت اقامت خود در ایران از ظرفیت‌های گردشگری و فرهنگی شهرهای تهران، شیراز، اصفهان و یزد دیدن خواهند کرد. وی گفت:

سفر هشت روزه این هیئت که از بیست و چهارم دی ماه جاری آغاز شده تا دوم بهمن ماه ۹۷ ادامه دارد. یکی از اهداف این سفر، جذب سرمایه‌گذار در زمینه‌های مختلف به‌ویژه حوزه گردشگری و آشنایی آن‌ها با جاذبه‌های میراث فرهنگی است.

 هیئت ۲۱ نفره فرهنگی و گردشگری چین قبل از بازدید از مجموعه جهانی تخت جمشید در همایشی با عنوان بررسی تمدن ۲۵۰۰ ساله پارسی شرکت کرده و با ظرفیت‌های گردشگری استان فارس آشنا شدند.

یادمان تاریخی تخت جمشید که متعلق به دوره هخامنشیان است یکی از چهار اثر ثبت شده استان فارس در فهرست آثار جهانی است که در سال ۱۹۷۹ میلادی با شماره ۱۱۴در سازمان جهانی علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) ثبت شد.سلسله هخامنشیان از سال  ۳۳۰تا ۵۵۰ پیش از میلاد در ایران حکومت کردند و مجموعه جهانی تخت جمشید که از این سلسله برجای مانده در شهرستان مرودشت و در فاصله ۶۰ کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

عکس از: مهدی نصیری

منبع irna

دیدگاه