پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹

پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹

زهرا  آذرنیوش
| دوشنبه, ۲۴ دی ۹۷ ساعت ۱۴:۰۰

شهر پلوویدف Plovdiv که قدیمی‌ترین شهر بلغارستان است، به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹ شناخته شد.

 شهر پلوویدف از شهرهای قدیمی بلغارستان در اروپاست. داشتن قدمت زیاد و آثار تاریخی و معماری زیاد در انتخاب این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا موثر بوده است. در افتتاحیه مراسم نامگذاری این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا، افراد زیادی از جمله هنرمندان داخلی و خارجی حضور داشتند. این مراسم در سی‌امین سالگرد فروپاشی دیوار برلین برگزار شد.

شهر پلوویدف از قدیمی‌ترین شهرهای اروپا است که قدمتی ۶۰۰۰ ساله داشته و دارای آثار تاریخی معماری دوره‌های یونان، رومی و عثمانی است. این شهر در اطراف رودخانه ماریتسا قرار دارد و شاخصه آن، تنوع قومیتی این شهر است. ساکنان شهر پلوویف از اقلیت‌های ترک، روم، ارمنی، یونانی و یهودی هستند که بر فرهنگ این شهر تاثیر به‌سزایی دارند.

فعالیت‌های فرهنگی و هنری در شهرهایی تجلی پیدا می‌کند که سازمان‌های عالی فرهنگی و هنری را با گنجینه‌هایی از آثار ارزشمند هنری در خود جای داده‌اند. در این شهرها وجود سازمان‌های ملی فرهنگی و هنری، دانشگاه موزه، کتابخانه، اجتماعات علمی، هنری، ادبی و مراکز تحقیقاتی و مدارس عالی، آزمایشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی، زمینه را برای فعالیت‌های فرهنگی فراهم می‌کند.

حدود ۳۵۰ رویداد فرهنگی در پلوویدف در سال ۲۰۱۹ برنامه‌ریزی شده است که در این میان می‌توان به نمایشگاه قطعات فروپاشیده شده دیوار برلین بعد از ۳۰ سال سقوط اشاره کرد. پلوویدف اولین شهر بلغاری برای تبدیل شدن به یک پایتخت فرهنگی اروپایی است.

بلغارستان کشوری در جنوب شرق اروپاست که پایتخت آن صوفیه است. این کشور سابقه تاریخی زیادی داشته و زبان رسمی مردم آن بلغاری بوده است. افرادی از نژاد بلغار، ترک و کولی در آن زندگی می‌کنند. بنابراین می‌توان کشور بلغارستان را جزو کشورهای دارای تنوع قومی دانست.

مطالب مرتبط:

    منبع isna
    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات