تهران سند گردشگری می گیرد

زهرا  آذرنیوش
سه شنبه، ۱۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۵
تهران سند گردشگری می گیرد

تدوین «سند گردشگری شهر تهران» در دستور کار شورای راهبردی گردشگری شهرداری تهران قرار گرفت.

مقاله‌های مرتبط:

صنعت گردشگری ایران هنوز، طرح یا سند جامعی برای توسعه گردشگری ندارد. در سال ۱۳۹۶ سازمان میراث فرهنگی وعده داد طرح سند جامع گردشگری که در سال ۹۴ اجرایی نشده بود را اصلاح و بازنگری می‌کند اما چنین نشد. در دور جدید مدیریت این سازمان نیز قرار شد سند جامع گردشگری را تا پایان سال ۹۶ به مجلس برسانند اما باز به تعویق افتاد. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اکنون تصمیم گرفته سند جامع گردشگری را با حمایت مالی و مشورتی سازمان جهانی جهانگردی بروزرسانی کند. سندی که پایه‌گذار نخست آن نیز این سازمان بین‌المللی بوده است اما با تغییر مدیریت‌ها طرح آن در ایران هرگز به مرحله اجرا نرسید.

با اعلام آمادگی سازمان جهانی جهانگردی برای بروزرسانی سند جامع گردشگری ایران، در ششمین جلسه شورای راهبردی گردشگری شهرداری تهران برای تهیه سند گردشگری این شهر نیز تصمیم گرفته شد.

دلاور بزرگ‌نیا، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، با اشاره به ایجاد طرح جامع گردشگری برای رسیدن به طرح آمایش سرزمین، افزود: بر اساس این طرح می‌توان یک سند راهبردی برای گردشگری شهر تهران تعریف کرد.

ابوالحسنی، قائم مقام حوزه معاونت امور اجتماعی و فرهنگی و عضو شورای راهبردی گردشگری تهران، با اشاره به ضرورت تدوین سند راهبردی گردشگری برای این شهر، بر تاثیر دستیابی به قوانین بالادستیِ سازمان‌های متولی گردشگری در تهیه و تدوین یک سند راهبردی جامع گردشگری در شهرداری تهران تاکید کرد.

اسماعیل قادری، استاد دانشگاه، بر توسعه صنعت گردشگری به عنوان یک بخش اقتصادی پویا و تاثیر‌گذار تاکید و اضافه کرد: شهرداری تهران باید زمینه را برای توسعه گردشگری شهر به منظور رشد و توسعه ساختار بخش خصوصی فراهم کند.

فریدون عموزاده خلیلی، مشاور امور کودکان و نوجوانان معاونت امور اجتماعی و فرهنگی، نیز گفت:

در بحث گردشگری، فرهنگ لذت بردن امری است ضروری که بر اساس آن می‌توان رویکردی هدفمند برای همه رده‌های سنی تعریف کرد.

محیط طباطبایی، رییس ایکوم ایران، گردشگری را به معنای درک مفاهیم انسانی از یکدیگر که به شناخت و صلح به عنوان یک ارزش اصلی منجر می‌شود دانسته و بر اهمیت تدوین و اجرای استراتژی صنعت گردشگری تاکید کرد.

محسن امامی، قائم مقام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور، اظهار کرد: هر پروژه‌ای در تهران باید پیوست گردشگری داشته باشد تا پروژه‌ها به سمت حوزه گردشگری تمایل پیدا کنند.

مهدی یحیی‌پور، مشاور عالی ستاد گردشگری گفت:

با تغییر نگاه و رویکرد مدیران شهری انتظار می‌رود جایگاه ستاد گردشگری در سطحی مناسب به دیگر ارگان‌های شهرداری معرفی شود.

جبرئیل نوکنده ، مدیرکل موزه ملی ایران، با بیان این‌که شهروندان نسبت به هویت شهر خود بی‌تفاوت‌اند، تصریح کرد: با آسیب‌شناسی گردشگری شهر تهران می‌توان گامی موثر در تقویت صنعت گردشگری شهر برداشت.

نرگس شجاعی، عضو دیگر شورای راهبردی گردشگری، ادامه داد: وظیفه شورای اسلامی شهر تهران و شهرداری تسهیل‌گری است که بر اساس آن باید زیر ساخت‌ها را برای رونق گرفتن گردشگری آماده کرد.

مهرشاد کاظمی، معاون امور فرهنگی و رسانه ای ارشاد تهران، گفت:

برای تصویب یک برنامه جامع باید فعالیت‌های دانشگاه‌ها و ارگان‌های دیگر نیز بررسی شود و بر اساس آن به ایجاد زیر ساخت‌های گردشگری در شهر تهران پرداخت.

در پایان حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای اسلامی شهر تهران ری و تجریش، اظهار کرد: در برنامه سوم توسعه شهر تهران هدف ما تبدیل تهران به مقصد گردشگری است ولی قبل از آن توسعه فرهنگ گردشگری مد نظر است.

منبع عکس: کجار.

مطالب مرتبط:

    منبع isna
    برچسب‌ها گردشگری شهری

    دیدگاه