موزه فضای باز ویلد و دانلند؛ زندگی در تاریخ انگلستان (قسمت سوم)

نیکی قره گوزلویان
یکشنبه، ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۰
موزه فضای باز ویلد و دانلند؛ زندگی در تاریخ انگلستان (قسمت سوم)

موزه تاریخ طبیعی ویلد و دانلند، علاوه بر بازسازی زندگی روستایی برای بازدیدکنندگان، مجموعه با ارزشی از لوازم و اشیا تاریخی را در خود دارد.

مجموعه‌های موزه ویلد و دانلند شامل اشیایی است که در طول سال‌های برپایی موزه، از روند تخریب و بازسازی ساختمان‌ها به دست آمده، یا از طرف افراد دست‌اندر کار صنایع دستی  انگلستان، اهدا شده است. این مجموعه طیف وسیعی از اشیا بسیار سنگین را، از ماشین‌آلات و ابزار حمل و نقل گرفته تا اشیای کوچک‌تر، مانند آنچه که در آشپزخانه‌ها استفاده می‌شده، دربر می‌گیرد. بازدیدکنندگان به روش‌های زیر می‌توانند به این اشیا دسترسی داشته باشند:

 • بسیاری از اشیا در ساختمان‌های موزه به نمایش گذاشته شده‌اند.
 • تعدای از وسایل برای به نمایش گذاشتن در سطح موزه انتخاب شده‌اند، که به ساختار تاریخی موزه کمک کرده و جنبه استفاده نیز دارند.
 • یک راهنما همه روزه راس ساعت ۱:۳۰ بعد‌ازظهر، بازدیدکنندگان را به بخش بایگانی اشیا و صنایع دستی در زیرزمین دانلند گریدشل می‌برد، جایی که حدودا ۸۰ درصد اشیا مجموعه در آن قرار دارد.
 • اگر بازدیدکنندگان علاقه به دیدن شی خاصی داشته یا قصد مطالعه روی آن را داشته باشند، می‌توانند با تعیین قرار قبلی به این هدف دسترسی پیدا کنند.

مجموعه ها

موزه ویلد و دانلند مجموعه‌ای بزرگ و جامع شامل ۱۵ هزار قطعه صنایع دستی را در خود نگه‌داری می‌کند. این مجموعه طیف وسیعی از وسایل را شامل می‌شود که به شرح زیر هستند:

 • قطعات ساختمانی و ابزار کار
 • ابزار کشاورزی و کار روی زمین
 • حمل و نقل و وسایل نقلیه
 • صنایع دستی و ابزارهای روستایی

مجموعه‌های این موزه مانند ساختمان‌های آن نیز، برنده جایزه (ACE (Arts Council England شده است؛ که آثار مهم منطقه‌ای و ملی جمع‌آوری شده در این موزه غیرملی را به رسمیت می‌شناسد.

صنایع دستی این مجموعه که در ابتدا با عنوان «حفاظت» جمع‌آوری شده، برای سال‌ها دارای اهمیت زیادی بوده و هر کدام در طبقه‌بندی‌های جداگانه نگهداری شده است. طبقه‌بندی این اشیا به شرح زیر است:

کشاورزی

با توجه به چشم‌انداز و منطقه‌ای که موزه در آن واقع شده است، جای تعجبی ندارد که مجموعه مصنوعات موزه، تعداد قابل توجهی از ماشین‌ها و لوازم مربوط به کشاورزی را در خود نگه دارد. بسیاری از این اشیا توسط مزرعه یا مزرعه‌داران منطقه، به‌صورت مستقل یا گروهی اهدا شده است. البته یکی از مهم‌ترین گروه‌های وسایل را فردی به نام استیونسون در دهه ۱۹۸۰ به موزه اهدا کرده است. بسیاری از اشیا موزه با ارزش هستند، اما ارزش وسایل استیونسون در این است که او از اسب به‌عنوان قدرت اصلی حرکت در دهه ۸۰ استفاده می‌کرد؛ زمانی که تراکتور وجود داشت، عمدتا به‌عنوان موتور ثابت برای ماشین خرمن‌کوبی استفاده می‌شده است.

موزه ویلد و دانلند

قسمت اعظمی از وسایل کوچک و ابزارها‌ی دستی در مغازه گریدشل موزه به نمایش در آمده‌اند، در حالی که وسایل نقلیه بزرگ که توسط اسب‌ها به حرکت در می‌آمده‌اند، در اطراف موزه قرار گرفته‌اند. تعدای از این وسایل نقلیه به ترتیب نوع استفاده نگهداری می‌شوند، بنابراین موزه می‌تواند در عملیات کشاورزی تیم‌های خود در کار با اسب‌های سنگین، از آن‌ها استفاده کند. ابزار‌های کشاورزی به زیرمجموعه‌های زیر تقسیم می‌شوند:

ابزارهای دستی

ابزارهای دستی چنان طیف وسیعی از فعالیت‌ها را تشکیل می‌دهند که بسیار مشکل است که آغاز و پایانی برای هر کدام در نظر گرفت. به همین دلیل در این مجموعه وسایلی وجود دارند که بیش از یک عنوان برای آن‌ها ذکر شده است. دوره زمانی این اشیا به حدود سال‌های ۱۸۵۰ تا ۱۹۵۰ بازمی‌گردد. عمر اشیا عموما به یک دلیل ساده بیشتر از این نمی‌تواند باشد، زیرا علاوه بر آن‌که این اشیا برای هدف خاصی تهیه شده‌اند، پس از مدتی کار مداوم یا از بین رفته یا به وسیله‌ای دیگر تبدیل می‌شدند. اشیایی مانند چنگک در سایزهای مختلف، بیل‌های چوبی و فلزی، خرمن کوب، شن‌کش و انواع چاقوها از جمله مصنوعات این بخش هستند.

در این موزه، همچنین مجموعه‌ای از لوازمی وجود دارد که نشان می‌دهد چگونه مردم این منطقه ‌بر اقلیم و منظر آن تاثیر گذاشته‌اند. لوازم زه‌کشی، باغداری، اره‌های بزرگ جهت قطع درختان و لوزام مرتبط با چوب‌بری از جمله لوازم این بخش به‌شمار می‌روند.

موزه ویلد و دانلند

انبار ماشین‌آلات

در حالی که بسیاری از ابزارهای کشاورزی توسط آهنگران بومی ساخته می‌شد، زمانی که نیاز به ابزاری پیچیده‌تر یا بزرگ‌تر فرا می‌رسید، کار را به شرکت‌های تولیدکننده ماشین‌آلات می‌سپردند. این ماشین‌آلات اغلب به‌طور ثابت و در محیطی پوشیده (اغلب محیطی مانند انبار) مورد استفاده قرار می‌گرفتند و به وسیله یک نیروی بیرونی مانند اسب، خر، انسان،‌بخار، دیزل یا آب به حرکت در می‌آمدند. کاه خردکن، آسیاب و ریشه خردکن از جمله ماشین‌آلات موجود در این بخش هستند.

موزه ویلد و دانلند

لوازم دام‌پروری

دامپروری در زمان گذشته، بیشتر از آن‌ که با هدف اقتصادی باشد، به‌عنوان قدرتی برای کار در زمین مطرح می‌شده است. لوازمی مرتبط با دامپزشکی، کنترل گاوه‌های بزرگ و انواع و اقسام آبشخورهای حیوانات، اشیا این بخش را تشکیل می‌دهند.

لوازم تولید لبنیات

لوازمی جهت دوشیدن شیر چهارپایان، تهیه پنیر و کره و ماشین‌های الکترونیکی استخراج شیر در این بخش قرار دارند.

انواع ماشین‌آلات کشاورزی، قلاب‌، کفش‌های کار در مزرعه، زنگوله، لوازم چوپانی و لوازم اندازه‌گیری وزن، از جمله دیگر اشیای این بخش هستند.

قطعات ساختمانی، روش‌های ساخت و مواد

بهترین بخش مجموعه‌های موزه‌ ویلد و دانلند در این قسمت قرار دارد، زیرا داستان‌ ساختمان‌های بومی و محلی جنوب‌شرقی انگلستان را بازگو می‌کند. اشیای این بخش نه تنها منبع موثقی از اطلاعات را در زمینه روش‌ها و مواد ساختمان‌سازی در اختیار موزه قرار می‌دهد، بلکه تاریخ ساختمان‌ها نیز به تصویر می‌کشد. قسمتی از اشیای این بخش توسط تخریب و بازسازی ساختمان‌های نمایشگاه به دست آمده، در حالی که قسمتی دیگر از آن، از نقاط دیگر اهدا شده است. اشیای این بخش، همچنین ارتباط پیوسته‌ای با دوره‌هایی که موزه برگزار می‌کند‌ داشته و در همکاری با دوره کارشناسی ارشد «دانشگاه یورک» نیز مورد مطالعه قرار می‌گیرد. علاوه بر قالب آجر، قالب کاشی، لوازم کاشی‌کاری و آجرکاری، ماشین‌آلات آهنی، کلاهک دودکش، درب و پنجره و شومینه، لوازم تزيین‌کننده منزل مانند قلموهای نقاشی دیوار و دستگاه برش کاغذ دیواری نیز در این مجموعه وجود دارد. لوازم نجاری، لوله‌کشی، سنگ‌تراشی و کاه‌اندود کردن منازل نیز در مجموعه اشیای موزه نگهداری می‌شود.

لوازم زندگی روستایی

در اوایل بازگشایی موزه، بخش اشیا مربوط به سبک زندگی روستایی با سرعت زیادی جمع‌آوری می‌شد. این اشیا، در درجه اول به چیدمان لوازم خانه‌ها، پاسخ می‌داد. در حال حاضر در این بخش از مجموعه موزه، اشیای بسیاری از زندگی روستایی وجود دارد، که برخی از آن‌ها قسمت مهمی از تاریخ را تشکیل می‌دهند‌ و بخش‌های دیگر را نیز تکمیل می‌کنند. در این بخش، همچنین اشیایی وجود دارند که به دلیل احتمال آسیب یا از بین رفتن، مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و در معرض عموم نیستند، اما به‌عنوان موردهای آموزشی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

وسایلی که به‌عنوان چیدمان در خانه‌های این موزه قرار گرفته است، اطلاعات کمی را درباره نحوه زندگی مردم در تاریخ انگلستان به بازدیدکنندگان نشان می‌دهد. ظروف سرامیکی، بطری‌های شیشه‌ای، لوازم مذهبی، لوازم تمیز کردن منزل، لوازم آشپزخانه، رختشویی، میز و صندلی، گنجه، لامپ، فانوس، شمعدانی، نقاشی، عکس و پوستر از اشیای این بخش هستند.

صنایع دستی

اگرچه مناطق روستایی به‌طور کلی با کشاورزی ارتباط مستقیمی داشته‌اند، اما گاهی فعالیت‌های وابسته به آن نیز به‌عنوان پایه اساسی برای اقتصاد منطقه به شمار می‌رفت. بسیاری از این فعالیت‌ها امروزه از بین رفته است، اما از طریق تاثیری که انسان‌های گذشته بر مناطق مختلف گذاشته‌اند، می‌توان حدس زد که این فعالیت‌ها شامل چه کارهایی بوده‌اند. به همین دلیل، حیاتی است که موزه بتواند با دستیابی، نگهداری، تحقیق و تفسیر فعالیت‌های انجام شده در گذشته، از فراموشی این مهارت‌ها جلوگیری کند. آهنگری، پیت‌سازی، تله‌سازی برای حیوانات، چرم‌سازی، آسیاب‌سازی، چاقو‌سازی، چرخ‌سازی، چوب‌بری از جمله صنایعی هستند که در این مجموعه، زنده نگه داشته شده‌اند.

از چوب‌هایی که در این منطقه بریده شده، برای ساخت لوازمی مانند چوب‌دستی، پرچین، شن‌کش و نرده استفاده شده است. یکی دیگر از صنایعی که در شهرها و روستاهای بزرگ‌تر بسیار رونق داشته، صنعت چرخ‌سازی بوده که پس وارد شدن به زندگی مدرن، کم کم از بین رفته است.

حمل و نقل و وسایل چرخ‌دار

تنها حدود ۵۰ یا ۶۰ سال است که استفاده از اسب، به‌عنوان یک قدرت حرکتی برای کار در مزرعه یا هر نوع کار دیگری، منسوخ شده و تاثیر خود را در زندگی روزمره مردم از دست داده است. در زندگی روستایی، اسب‌ها قدرت حرکت همه چیز بودند. شخم زدن، کاشت و برداشت از جمله کارهایی بودند که در زمان گذشته با استفاده از اسب‌ها امکان‌پذیر بوده و علاوه بر آن، اسب‌ها جنبه تفریحی برای کسانی را داشته‌اند که می‌توانستند در این زمینه هزینه کنند.

طیف وسایل نقلیه‌ای که توسط حیوانات حمل می‌شده، بسیار گسترده بوده است. برخی وسایل برای هر کاری استفاده می‌شدند و برخی دیگر برای امور خاصی طراحی و مصرف می شدند. مجموعه وسایل نقلیه در موزه ویلد و دانلند شامل هر دو گروه است.

چرخ دستی‌هایی (دارای دو چرخ) مربوط به ۱۰۰ یا ۱۵۰ سال پیش، انواع ارابه (دارای ۴ چرخ)، کالسکه، فرغون، واگن‌هایی که به‌عنوان مکانی برای زندگی ساخته می‌شدند و وسایل نقلیه دیگر، از جمله اشیایی هستند که در قسمت‌های مختلف موزه به نمایش درآمده‌اند.

آرشیو

آرشیو موزه ویلد و دانلند دارای مجموعه‌ای از یادداشت‌ها، عکس‌ها، نقشه‌ها و دیگر موادی است که به معماری بومی و بازسازی خانه‌های قدیمی مربوط می‌شود.

کتابخانه

این موزه دارای کتابخانه وسیعی درباره معماری بومی، حفاظت از ساختمان‌ها و صنایع دستی روستایی و مهارت‌ها است. این کتابخانه یکی از بزرگ‌ترین مراجع در این زمینه در کشور است.

موزه ویلد و دانلند

عکس: موزه ویلد و دانلند و گوگل مپ

مطالب مرتبط:

  منبع WEALDDOWN

  دیدگاه