محدود شدن پرداخت ارز مسافرتی به یک بانک

فرناز رهبران رنجبر
سه شنبه، ۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۰
محدود شدن پرداخت ارز مسافرتی به یک بانک

طی مدت اخیر ارائه ارز مسافرتی در بانک‌ها در دو بانک آغاز شده بود، اما اکنون نوسان قیمت ارز باعث انجام پرداخت در یکی از بانک‌ها می‌شود. از سویی دیگر اختلاف نرخ بین بازار و بانک تا ۱۲۰۰ تومان در هر یورو رسیده است.

بررسی میدانی شعب دو بانک ارائه کننده ارز مسافرتی حاکی از آن است که پرداخت ارز از روز گذشته در یکی از این بانک‌ها متوقف شده و قیمتی برای آن تعیین نمی‌شود.

پرداخت ارز تا اطلاع ثانوی متوقف است عواملی که باعث توقف ارائه ارز مسافرتی شده است عبارتند از: افزایش تقاضا و همچنین نوسان زیاد قیمتی در روزهای اخیر.

اما در یکی از بانک‌ها پرداخت ارز متوقف نشده و به سختی انجام می‌شود که با تشکیل صف‌های طولانی همراه است. برای یورو به عنوان ارز مرجع پرداختی به مسافران، حدود ۱۶۸۰۰ تومان نرخ تعیین شده و با توجه به ازدحام جمعیت برای خرید، از ساعت ۷:۳۰ صبح امروز تمام نوبت‌ها پر شده بود و البته این روال از روزهای گذشته نیز در جریان بوده است. در حال حاضر با توجه به قیمت یورو که در بازار به حدود ۱۸ هزار تومان می‌رسد اختلاف ارز مسافرتی ارائه شده در بانک‌ها و بازار آزاد نزدیک به ۱۲۰۰ تومان و حتی بالاتر است.

ارز مسافرتی برای کشورهای همسایه تا ۵۰۰ یورو و سایر کشورها تا هزار یورو توسط بانک‌های عامل پرداخت می‌شود که نرخ روزانه آن از سوی بانک مرکزی و تقریبا هم سطح با قیمت بازار تعیین می‌شود. این در شرایطی است که در مدتی که پرداخت ارز در بانک‌ها در بسته جدید ارزی آغاز شده، ‌در ابتدا اختلاف نرخ با بازار آزاد ناچیز بود، اما به مرور افزایش یافته است.

در کنار بانک‌ها برخی صرافی‌ها نیز در بازار به ارائه ارز خدماتی از جمله مسافرتی مشغولند که تقریبا هیچ اختلاف قیمتی با نرخ بازار آزاد ندارد و البته همه روزه این ارز را به فروش نمی‌رسانند.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها ارز

    دیدگاه