کاهش نرخ پروازهای خارجی در ایران

فرناز رهبران رنجبر
دوشنبه، ۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۱۵
کاهش نرخ پروازهای خارجی در ایران

چند هفته پس از شوک قیمتی به وجود آمده در بازار بلیط پروازهای داخلی و خارجی، آرامشی نسبی در این بازارها حکمفرما شده است.

با دست‌یابی شرکت‌های هواپیمایی داخلی در جلسه‌ای با مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری به نرخ‌های مصوب برای شهریور ماه، در جلسه‌ای جدید اعلام کردند که این نرخ‌ها تا اطلاع ثانوی اجرایی خواهد شد و بدین ترتیب آرامش در بازار بلیط پروازهای داخلی حاکم شد.

با وجود آنکه سیاست‌های جدید جز پروازهای اربعین برای دیگر پروازهای خارجی سیاست دقیقی را مشخص نمی‌کرد، اما بررسی‌ها حاکی از آن است که نرخ پروازهای بین‌المللی تا حد زیادی کاهش یافته و حتی در برخی مسیرها به نرخ‌های پیش از شوک ارزی اخیر نزدیک شده است.

در شرایطی که پرواز به شهرهای منطقه مانند استانبول، دوبی، تفلیس، یا مسکو به چند میلیون تومان رسیده بود بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که در حال حاضر در بسیاری از این مسیرها می‌توان بلیط‌های یک طرفه را با نرخی کمتر از یک میلیون تومان نیز پیدا کرد.

برای مثال مسیر پرترافیک تهران-استانبول در حال حاضر پروازهایی با نرخ کمتر از یک میلیون تومان ارائه می‌کند و برخی پروازها مسافران را با قیمت حدود ۹۰۰ هزار تومان از تهران به استانبول می‌برد.

در مسیر تهران-تفلیس نیز قیمت‌ها به مرز یک میلیون تومان برگشته و مسافران می‌توانند با هزینه حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان پرواز رفت و برگشت در این مسیر پیدا کنند. پروازهای رفت و برگشت تهران-استانبول تا نرخ یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نیز کاهش یافته است.

در مسیرهایی مانند تهران-دوبی و تهران-مسکو نیز به طور چشمگیری قیمت بلیط کاهش یافته و مسافران با خرج حدود ۹۰۰ هزار تومان قادر به مسافرت به امارات متحده عربی هستند و با هزینه‌ای کمتر از دو میلیون تومان رفت و برگشت امکان‌پذیر است.

پروازهای بیش از پنج میلیون تومان برای مسکو نیز در ایام جام جهانی وجود داشت و برای هفته‌های بعد نیز این قیمت همچنان ثابت بود، اما اکنون در برخی پروازها به کمتر از سه میلیون تومان نیز رسیده است.

در مسیرهای طولانی‌تر بسته به این‌که ایرلاین داخلی در آنها پرواز داشته باشد یا نداشته باشد قیمت‌ها به شکل قابل توجهی متفاوت می‌شود. برای مثال در مسیر تهران-پاریس که شرکت هواپیمایی ماهان برای آن پروازهای برنامه‌ای دارد با صرف هزینه دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به پایتخت فرانسه می‌شود سفر کرد، اما در پرواز تهران-لندن با توجه به کاهش ظرفیت پروازهای مستقیم مسافران مجبور هستند به مقصد خود با چند توقف برسند که همین موضوع قیمت‌ها را از حدود سه میلیون تومان به بالا نهایی کرده است.

مسیرهای طولانی‌تر مانند کانادا و آمریکا که ایرلاین‌های ایرانی به آنها پرواز مستقیم ندارند نیز هرچند قیمت‌ها قدری نسبت به هفته‌های قبل کاهش یافته، اما همچنان برای سفر یک طرفه نرخ‌ها از حدود ۱۰ میلیون تومان آغاز شده و به بالاتر از ۲۰ میلیون تومان نیز می‌رسد.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها پرواز

    دیدگاه