فرودگاه دزفول ؛ معرفی فرودگاه های ایران

فرودگاه دزفول ؛ معرفی فرودگاه های ایران

سعیده خلیلی‌صفا
| دوشنبه, ۲ مهر ۹۷ ساعت ۱۲:۰۰

فرودگاه دزفول تنها فرودگاه شمال استان خوزستان است که روزانه پروزاهایی به مقصد تهران، شیراز و مشهد از طریق آن انجام می‌شوند.

دزفول از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است که در استان خوزستان قرار دارد. این شهر زیبا در دامنه‌های زاگرس میانی جای دارد و پیشینه تاریخی آن به زمان ساسانیان باز می‌گردد؛ ولی پیش از ساسانیان هم آباد بوده و بخشی از سرزمین‌های امپراتوری‌های ایلام و هخامنشیان به شمار محسوب می‌شد.

البته طبق یافته‌های باستان‌شناسی پیشینه دزفول به دوره ایلامی باز می‌گردد و برخی کارشناسان دزفول را نخستین پایتخت تمدن ایلام قلمداد می‌کنند. همچنین، دزفول را در بین دیگر شهرهای ایران به دلیل مقامت در برابر موشک باران حکومت بعث عراق می‌شناسند و به پایتخت مقاومت ایران معروف است.

علاوه بر پیشینه تاریخی، دزفول از نظر جغرافیایی در دامنه‌های زاگرس مرکزی قرار دارد و رود دز، دومین رود پرآب ایران، از آن عبور می‌کند. در مجموع، پیشینه تاریخی و موقعیت جغرافیایی باعث شده‌اند تا جاذبه‌های طبیعی و تاریخی مانند زیگورات چغازنبیل، آبشار شوی، آرامگاه یعقوب لیث صفاری، تفریحگاه ساحلی دز و... باعث ترغیب گردشگران داخلی و خارجی برای سفر به دزفول شوند.

فرودگاه دزفول

عکس: سیتی‌پدیا

فرودگاه دزفول

خوشبختانه، دزفول علاوه بر گذرگاه‌های و مسیرهای تردد زمینی دارای فرودگاه است و سفر به این شهر را برای گردشگران آسان‌تر کرده است. مسافران برای سفر به دزفول می‌توانند بلیط تهران-دزفول-تهران، بلیط مشهد-دزفول-مشهد و بلیط شیراز-دزفول شیراز را تهیه کنند.

تاریخچه فرودگاه دزفول

فرودگاه دزفول یکی از فرودگاه‌های ایران است که در زمان محمدرضا شاه پهلوی در شهر دزفول و در حاشیه جاده دزفول به اندیمشک و به منظور استفاده‌های نظامی توسط مهندسان ایتالیایی ساخته شد. البته بعدها پایگاه چهارم شکاری دزفول (پایگاه وحدتی) نیز در کنار باند این فرودگاه ساخته شد و در دوران جنگ تحمیلی مورد استفاده فراوان قرار گرفت.

سال ۱۳۸۶ و در جریان سفرهای استانی رئیس جمهوری وقت بخشی از زمین های پایگاه چهارم شکاری به فرودگاه مسافربری دزفول تبدیل و افتتاح شد و با دو پرواز در هفته به مقصد تهران شروع به کار کرد.

فرودگاه دزفول

عکس: نیما نجفی‌زاده (خبرگزاری تسنیم)

پایانه‌ها و امکانات رفاهی

فرودگاه دزفول دارای یک پایانه مسافری است.

مشخصات فرودگاه

موقعیت جغرافیایی

فرودگاه دزفول در ۱۰ کیلومتری شهرستان دزفول قرار دارد.

اطلاعات پرواز

در حال حاضر، در طول هفته ۱۷ پرواز رفت و ۱۷ پرواز برگشت به فرودگاه دزفول انجام می‌شود.

عکس کاور: خبرگزاری ایرنا

 

دیدگاه  

    تبلیغات