۱۹ سوال که طرز تفکر توریست‌ ها را شکل می‌دهد

احمدرضا فرهبد
چهار شنبه، ۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۰
۱۹ سوال که طرز تفکر توریست‌ ها را شکل می‌دهد

اگر اهل سفر هستید، ممکن است همیشه سوالاتی را در ذهن خود داشته باشید که می‌توانند طرز تفکر شما را در مسیری درست هدایت کنند.

سفر تنها سفر از نقطه‌ای به نقطه دیگر نیست و نگرش‌های متفاوتی در مورد آن‌ وجود دارد که برخی از آن‌ها واقعا بر اساس اصلی‌ترین اهداف سفر ایجاد شده‌اند. اغلب افرادی که بیشتر وقت خود را به سفر می‌گذرانند سوالاتی در ذهن خود دارند که اساس آن‌ها، نگرش این افراد نسبت به سفر است. در ادامه به بیان و بررسی  ۱۹ نمونه از این سوالات می‌پردازیم که می‌توانند طرز تفکر شما را در راستای رسیدن به درست‌ترین طرز تفکر در مورد سفر تغییر دهند. اگر شما نیز به عنوان یک توریست این سوالات را در ذهن دارید، تا میزان زیادی به بهترین نگرش نسبت به سفر دست یافته‌اید.

۱. چه زمانی برای اولین بار عاشق جهان شدید؟

توریست

آیا وقتی برای اولین بار منظره‌ای منحصر‌به‌فرد و نادر در مکانی کاملا طبیعی مشاهده کردید، چنین احساسی پیدا کردید یا زمانی که پس از یک پیاده‌روی طولانی در طبیعت، مهمان یک زوج محلی شدید و در منزل آن‌ها استراحت کردید، عاشق دنیا شدید. چه چیز باعث شد نخستین بار چنین رابطه عمیقی با جهان پیرامون خود برقرار کنید.

۲. آیا می‌شود مکانی را ببینید و معتقد باشید که تنها یک بار دیدن آن کافی است؟

توریست

شاید گاهی اوقاتی به مکانی سفر کنید و معتقد باشید که سفر به همان مکان برای بار دوم جذابیت چندانی ندارد؛ اما اگر فرد کنجکاوی باشید، مطمئن باشید اگر باز هم به همان مکان سفر کنید، شناخت بیشتری نسبت به آن مکان پیدا می‌کنید و چیزهای جدیدی پیدا می‌کنید.

۳. اگر این فرصت را داشتید که کار و زندگی را کاملا رها کنید و به دنبال ماجراجویی رویایی خود بروید، این کار را می‌کردید؟

توریست

به عبارت دیگر آیا می‌خواهید زندگی آرام و بی دغدغه‌ای  داشته باشید یا می‌خواهید دل به دریا بزنید و از ماجراجویی در مکان‌های رویایی لذت ببرید؟

۴. آیا یک استراحت کوتاه هم می‌توانند مثل خود سفر لذت‌بخش و خاطره‌انگیز باشد؟

توریست

گاهی اوقات در یک استراحت کوتاه اتفاقاتی را تجربه می‌کنید که ممکن است اصلا انتظار آن‌ها را نداشته باشید و حتی به بهترین و خاطره‌انگیز‌ترین اتفاقات سفر شما تبدیل شوند.

۵. آیا احساس می‌‌کنید که سفر کردن برای شما واجب است؟

توریست

وقتی که به مکان جدیدی سفر می‌کنید (چه به شهری در نزدیکی محل زندگی خود سفر کنید و چه به کشور دیگری سفر کنید)ِ، ممکن است مردم آن مکان، نگرش یا طرز فکر شما را کاملا تغییر دهند؛ بنابراین بهتر است رابطه بین همه مردم را با تمام وجود درک کنید؛ چرا که همه ما یک خانواده هستیم و این موضوع می‌تواند به فهم بهتر جهان پیرامونی ما کمک زیادی کند.

۶. وقتی که مکان جدیدی را کشف می‌کنید، چیزی از جهان هستی کم می‌شود یا به آن اضافه می‌شود؟

توریست

این سوال را می‌توان به شکل دیگری هم مطرح کرد. آیا سفر باعث نمی‌شود مفاهیمی از جهان هستی حذف شود و مفاهیم جدیدی به آن اضافه شود؟ مثلا با سفر کردن مرزها کمرنگ‌تر می‌شوند و سوء تفاهم‌های فرهنگی برطرف شوند و از سویی دیگر جهان هستی فرصت‌های تازه‌ای را برای ما فراهم می‌کند.

۷. کدام یک از تجربیات سفر می‌تواند خاطره‌ای فراموش‌نشدنی در ذهن شما رقم بزند؟

توریست

سعی کنید در سفر به دنبال تجربه اتفاقات و تفریحاتی باشید که تا سال‌ها از ذهن شما پاک نشود و در هیچ کجای دیگر نتوانید آن‌ها را تجربه کنید؛ به عنوان مثال دیدن شفق‌های قطبی یا جشن و شادی در زیر ستاره‌های پر نور در پاتاگونیا یا اسکی کردن رو تپه ماسه‌های نارنجی رنگ در کشور نامبیا می‌توانند چنین حسی را در شما ایجاد کند.

۸. می‌توانیم در زادگاه خود نیز لذت گردشگری را تجربه کنیم؟

تاج محل

گردشگری و سفر به سادگی به معنای تجربه کردن است و ما به جهانی تعلق داریم که بتوانیم ناشناخته‌های آن را کشف کنیم و مهم نیست که در چه جایی باشیم. شاید امتحان کردن غذایی جدید در یک رستوران که برای مدت زیادی تنها یک نوع غذا در آن سفارش داده‌اید و یا رفتن به خانه از این مسیر جدید هم باعث شود چیز جدیدی را کشف کنید.

۹. اگر توانایی انتخاب یک قدرت ماورایی و فراتصور در حین سفر را داشتید، ترجیح می‌دادید چه توانایی خاصی داشته باشید؟

سفر در زمان

آیا می‌خواهید در یک لحظه به جای دیگری سفر کنید؟ یا قدرت پرواز داشته باشید؟ یا چمدان شما فضای نامحدودی داشته باشد.

۱۰. چگونه باید تشخیص دهیم که در مکانی مناسب و درست در زمان مناسب قرار داریم؟

توریست

اگر در جایی حضور دارید و در آن واحد احساس‌های مختلفی مانند هیجان، لذت، استرس، عصبانیت، دل‌تنگی برای وطن و کنجکاوی دارید، احتمالا در مکان کاملا مناسبی هستید.

توریست

قطعا آینده دست خود شما است و در آینده از اینکه از فرصت‌های فراهم‌شده استفاده نکرده‌اید، قطعا پشیمان خواهید شد.

۱۲. سفر چه حسی دارد؟

توریست

معمولا از خواب بلند می‌شوید و یک لحظه نمی‌دانید کجا هستید، بوی خاص شهری را که ممکن است داخل یا خارج از کشور باشد، احساس می‌کنید و از محل اقامت خود خارج می‌شوید و با مردم محلی گفت‌وگو می‌کنید. آیا احساسات شما هم در حین سفر به همین صورت است یا نه؟

۱۳. وقتی مکان جدیدی را می‌بینید، شخصیت جدیدی پیدا می‌کنید؟

توریست

سفر شما را تشویق می‌کند خود را با شرایط جدید مطابقت دهید؛ مثلا وقتی از یک مکان مذهبی بازدید می‌کنید، حس آرامش پیدا می‌‌‌کنید یا وقتی وارد مکان جدید و مرموزی می‌شوید، می‌‌خواهید ماجراجویی کنید یا زمانی که با یکی از مشاهیر مکانی که به آن سفر کرده‌اید، ملاقات می‌کنید، از اینکه چنین تجربه خوبی داشته‌اید، احساس خوبی می‌کنید.

۱۴. چگونه می‌توانیم بدون اینکه در طبیعت اثری از خود به جای بگذاریم، طبیعت‌گردی کنیم؟

توریست

ما تقریبا به راحتی می‌توانیم مکان‌های نسبتا بکر طبیعی را به راحتی پیدا کنیم؛ اما وقتی از گردش در طبیعت لذت می‌بربم باید سعی کنیم کمترین تاثیر و تخریب را در آن ایجاد کنیم یا حتی آن مکان را بهتر از قبل کنیم.

۱۵. چقدر برای بهترین لحظات سفر خود برنامه‌ریزی کرده‌اید؟

توریست

سفر کاملا قابل کنترل نیست و در بیشتر موارد اتفاقات پیش‌بینی نشده‌ای برای شما رخ می‌دهد که اصلا انتظار آن را از قبل ندارید؛ بنابراین زیاد خود را درگیر برنامه‌ریزی‌های خود نکنید و تنها برای بهتر شدن سفر خود، به برنامه‌ریزی پایبند باشید.

۱۶ چه موقع کلمه «خارجی» بی‌معنی می‌شود؟

فرهنگ خارجی

اگر به دفعات به کشورهای خارجی سفر کنید، به تدریج به این نگرش می‌رسید که تنها چیزی که در آن مکان بیگانه و خارجی است، خود شما هستید و آن کشور یا شهر جایی نیست جزء زادگاه و وطن مردمش.

۱۷. چگونه می‌توانید عاشق مکانی شوید که هرگز به آنجا سفر نکرده‌اید؟

سفر

با وب‌گردی در شبکه‌های اجتماعی مخصوصا اینستاگرام می توانید به چنین احساسی دست پیدا کنید.

۱۸. واقعا می‌توانید وطن خود را بدون ترک کردن آن بشناسید؟

توریست

سفر به کشورهای خارجی موجب می‌شود هنگام سفر در وطن خود، دید متفاوتی نسبت به اطراف خود داشته باشید. این موقعیت شبیه به زمانی است که افکار و تصورات کاذب از ذهن شما پاک شده‌اند و بهتر می‌توانید فرهنگ بومی خود را درک کنید.

۱۹. اگر زندگی یک سوال باشد، چگونه به آن پاسخ مثبت می‌دهید؟

سوال

پاسخ این سوال کاملا ساده است. فقط کافی است علاقه‌مند به شناخت و فهم بهتر دنیای پیرامون خود باشید.

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط:

    منبع matadornetwork
    برچسب‌ها توریست

    دیدگاه