فرودگاه سنت‌ اگزوپری لیون؛ فرانسه

عاطفه کماسی
چهار شنبه، ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۰
فرودگاه سنت‌ اگزوپری لیون؛ فرانسه

فرودگاه سنت اگزوپری شهر لیون، سومین شهر مهم فرانسه اس در فاصله ۱۳ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد.

لیون سومین شهر بزرگ فرانسه است که در شرق این کشور قرار دارد. این شهر زیبا را پایتخت خوش‌گذرانی فرانسه می‌نامند که دلایل خوبی هم برای این انتخاب وجود دارد. لیون همچنین یکی از بزرگ‌ترین قطب‌های اقتصادی این کشور محسوب می‌شود. تکنولوژی به بهترین وجه در تار و پود معماری تاریخی این شهر رخنه کرده و با وجود غالب بودن معماری سنتی، جوی فوق العاده گیرا به این شهر بخشیده است.

معرفی فرودگاه

فرودگاه سنت‌ اگزوپری لیون

فرودگاه سنت اگزوپری در سال ۱۹۷۵ به وسیله رئیس جمهور وقت فرانسه افتتاح شد. این فرودگاه به منظور جایگزینی فرودگاه قدیمی شهر ساخته شد که در حال حاضر صرفا برای پروازهای عمومی استفاده می‌شود. فرودگاه لیون در سال ۲۰۰۰ به افتخار یکی از پیشگامان سفر‌های هوایی و نویسنده معروف لیونی، آنتوان دو سنت اگزوپری، تغییر نام یافت. فرودگاه لیون در حال حاضر با جابه‌جایی ۱۰ میلیون مسافر یکی از فرودگاه‌های مهم کشور است.

مشخصات

فرودگاه سنت‌ اگزوپری لیون

  • نوع فرودگاه: همگانی
  • کد یاتا: LYS
  • کد ایکائو: LFLL
  • ارتفاع از سطح دریا: ۲۵۰ متر
  • قطب اصلی خط هوایی: Aigle Azur، Air France، EasyJet،‌ HOP!، Transavia France، Twin Jet
  • فاصله هوایی تا تهران: ۴۰۵۴ معادل ۷ ساعت

پایانه‌ها

فرودگاه سنت‌ اگزوپری لیون

فرودگاه لیون دارای سه پایانه و دو باند فرود است. پایانه سوم مخصوص پرواز‌های ارزان‌تر است و امکانات ساده‌تری دارد. سنت اگزوپری در مجموع ظرفیت ۹.۶ میلیون مسافر را دارد. در سال ۲۰۱۴ تصمیم به ساخت پایانه جدید شد که ظرفیت فرودگاه را دوبرابر می‌کند.

از امکانات فرودگاه می‌توان به کافه و رستوران، فروشگاه، تبدیل ارز، بانک، دستگاه خودپرداز، اینترنت وای فای، اتاق تجاری و خدمات مخصوص ناتوانان اشاره کرد.

موقعیت جغرافیایی

فرودگاه لیون در فاصله ۱۳ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد

راه‌های دسترسی

فرودگاه سنت‌ اگزوپری لیون

تاکسی که راحت‌ترین و در مقابل گران‌ترین راه دسترسی به فرودگاه است را همواره می‌توانید در مقابل درب پایانه پیدا کرد. کرایه فرودگاه تا مرکز شهر حدود ۳۲ دلار در طول روز و ۴۸ دلار در طول شب است. زمان طی کردن این مسافت نیز ۳۰ دقیقه است.

اتوبوس نیز یکی از راه‌های به صرفه برای دسترسی به مرکز شهر از فرودگاه است که از ساعت ۵ تا ۲۳، هر ۲۰ دقیقه ایستگاه را به مقصد مرکز شهر ترک می‌کند. کرایه بلیت اتوبوس ۸ دلار و زمان این سفر ۳۵ دقیقه است.

اطلاعات پرواز

فرودگاه سنت‌ اگزوپری لیون

درحال حاضر پرواز مستقیم تهران-لیون صورت نمی‌گیرد.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها فرانسه پرواز

    دیدگاه