رونمایی از نسخ خطی در مجموعه نیاوران به مناسبت عید غدیر

نیکی قره گوزلویان
چهار شنبه، ۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۰
رونمایی از نسخ خطی در مجموعه نیاوران به مناسبت عید غدیر

به مناسبت عید غدیر خم، یک جلد نسخه خطی مناجات حضرت علی ابن ابی طالب (ع) در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران رونمایی می‌شود.

به مناسبت عید غدیر خم، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در ادامه طرح نمایشگاه‌های دوره‌ای و رونمایی آثار خود، از نسخه خطی مناجات حضرت علی ابن ابی طالب (ع) را در موزه کتابخانه سلطنتی این مجموعه رونمایی می‌کند.

این کتاب خطی، تنها نسخه خطاطی ناخنی در این موزه است که توسط علویه خاتون در سده سیزدهم هجری قمری، به خط نستعلیق، با درجه ممتاز کتابت شده و فاقد مرکب‌نویسی است.

خط ناخنی یکی از شاخه‌های هنر خوشنویسی است که در آن، حروف به وسیله برجسته کردن یک کاغذ توسط ناخن شکل می‌گیرد. در این خط، کاغذ مابین ۲ ناخن انگشت شست و انگشت ماقبل انگشت کوچک قرار می‌گیرد و با حرکت کاغذ از میان ناخن‌ها، حروف یا اشکال شکل می‌گیرند. مطلع این اثر به شمایل حضرت مولی مزین است و اسماء جلاله و خاتمه آن با عبارت «انا مدینه العلم و علی بابها» به اتمام رسیده است.

در کنار این نسخه خطی، دو جلد کتاب نفیس با عنوان «جملات قصار حضرت علی (ع)» چاپ شده در سال ۱۳۲۳ شمسی، و «فاتح خیبر» چاپ شده در سال ۱۳۴۹ شمسی نیز به نمایش گذاشته شده‌اند.

علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از این آثار، تا تاریخ ۱۹ شهریور از ساعت ۹ تا ۱۸ به موزه کتابخانه سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران مراجعه نمایند.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها کتاب خبر

    دیدگاه