آتش بازی بدون سر و صدا؛ ایده ایتالیایی

علی  کماسی
یکشنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۰
آتش بازی بدون سر و صدا؛ ایده ایتالیایی

آتش بازی‌ها واقعا زیبا و شگفت‌‌انگیز هستند، اما یکی از مشکلات‌شان این است که صدای بسیار زیاد و گاهی آزاردهنده تولید می‌کنند و باعث ترساندن حیوانات خانگی و حیات وحش می‌شوند.

سالانه تعداد زیادی از پرندگان و حیوانات به دلیل سر و صدای مهیب و آزاردهنده از بین می‌رود. ترسیدن حیوانات از صدای بلند امری طبیعی است و به همین دلیل آتش بازی‌ها برای کسانی که حیوان خانگی دارند، بیشتر جنبه دردسر دارد تا جشن و خوشحالی. کولچیو (Collecchio)، یک شهر ایتالیایی در پارما است که مشکل سر و صدای زیاد و اذیت‌کننده‌ی ترقه‌ها و آتش بازی‌ها را حل کرده است. آن‌ها قانونی وضع کرده‌اند که طی آن باید آتش بازی‌ها در سکوت انجام شود.

اتش بازی

صاحبان حیوانات خانگی به دلیل اینکه سگ‌ها از سر و صدای بلند می‌ترسند، معمولا از تماشای آتش بازی‌ها دوری می‌کنند. قانون جدیدی که در کولچیو وضع شده است تا راه حل مشکل ترس حیوانات از سر و صدای ناشی از آتش‌بازی باشد. در نتیجه کسانی که حیوان خانگی دارند نیز می‌توانند در جشن‌ها و آتش بازی‌ها شرکت کنند. ستی فایرورکس (Setti Fireworks) شرکت آتش‌بازی ایتالیایی است که متخصص ساخت ترقه‌های بدون صدا است. این شرکت بدون اینکه مشکلی در رنگ‌ها و زیبایی ترقه‌ها در آسمان به وجود آورد، صدایی را که ما عموما موقع آتش‌بازی انتظار داریم بشنویم، حذف کرده‌ است.

مرگ پرندگان

این که یک سگ هنگام آتش‌بازی و سر و صدای زیاد، اذیت شود یا حتی فرار کند امری طبیعی است، اما این رفتار در بین پرنده‌ها و دیگر حیوانات نیز مشاهده است. یکی از حوادث ناراحت‌کننده به جشن سال نو ۲۰۱۰ در شهر بیب (Beebe) برمی‌گردد که طی آن بیش از ۵ هزار پرنده بال قرمز از آسمان سقوط کردند و مردند. نتایج آزمایشگاهی از بدن پرندگان مرده حاکی از آسیب شدید جسمی بوده و آن‌ها طوری از آتش‌ازی ترسیده‌اند که سعی داشتن به سرعت به درخت‌ها و لوله‌های بخاری پناه ببرند. تحقیقات بیشتری که توسط محققان MIT صورت گرفت، نشان می‌دهد که صدای مهیب ناشی از انفجار باعث این حادثه شده است.

اتش بازی

انسان‌ها نیز می‌توانند از مزایای بی‌صدا بودن آتش بازی‌‌ها سود ببرند. این موضوع برای کودکان، افراد مسن و کسانی که به صدا حساس هستند، بسیار عالی است. همچنین بی‌صدا بودن آتش‌بازی به این معنا است که می‌توان در ساعات دیرتر نیز آتش‌بازی را انجام داد، بدون اینکه مزاحم استراحت کسی شد. بر این اساس به نظر می‌رسد آتش بازی‌‌های بی‌صدا در آینده گسترده‌تر شود و کولچیو شهری است که پیشگام این حرکت بوده است.

مطالب مرتبط:

    منبع Lonely Planet

    دیدگاه