بهره برداری از پارک موزه صنعت نفت مسجد سلیمان تا پایان شهریور ماه

طیبه فلاحتی
سه شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۰
بهره برداری از پارک موزه صنعت نفت مسجد سلیمان تا پایان شهریور ماه

با پیشرفت ۸۰ درصدی عملیات اجرایی، موزه مسجد سلیمان تا پایان تابستان به بهره‌برداری می‌رسد.

قباد ناصری مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان با بیان اینکه عملیات اجرایی پارک موزه این شهرستان با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد در دست اجرا است و پیش‌بینی می‌شود این طرح تا پایان شهریورماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

ناصری در مورد تاثیر احداث این موزه  بر رونق گردشگری در این شهرستان گفت:

با توجه به این‌که شهرستان مسجدسلیمان خاستگاه صنعت نفت کشور و خاورمیانه است و وجود تاسیسات قدیمی استخراج، بهره‌برداری و پالایش نفت در این شهرستان می‌تواند نشان‌دهنده سیر تکامل این صنعت نه تنها در ایران بلکه در سطح بین‌المللی باشد، بنابراین با تکمیل و راه‌اندازی موزه‌ها و معرفی آن در سطح ملی و بین‌المللی می‌توانیم شاهد حضور گردشگران، متخصصان، پژوهشگران و علاقه‌مندان داخلی و خارجی صنعت نفت و گاز در این شهرستان باشیم تا ضمن توسعه فضاهای جذب توریسم حتی‌الامکان زمینه رشد و توسعه اقتصادی، اشتغالزایی فراهم شود و با راه‌اندازی این مجموعه با توجه به نیاز به ارائه خدمات رفاهی سکونتی جهت بازدیدکنندگان در سطح شهرستان، بتوان زمینه ایجاد مشاغل جانبی جدید و رونق اقتصادی و اشتغالزایی را فراهم کرد.

با توجه به تاکید مقام عالی وزارت در خصوص تکمیل و راه‌اندازی پروژه‌های پارک موزه‌های صنعت نفت در کشور و تاثیر آن در شناخت و معرفی دستاوردها و میراث‌های تاریخی صنعت نفت، پروژه پارک موزه صنعت نفت در دو بخش پارک موزه بی‌بیان و پارک موزه کارخانه برق تمبی در شهرستان مسجدسلیمان به عنوان زادگاه نفت خاورمیانه تعریف و اجرایی شده که عملیات اجرایی پارک موزه بی‌بیان در این شهرستان با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد در حال اجرا است و پیش‌بینی می‌شود این طرح تا پایان شهریورماه امسال مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

ناصری به مشخصات فنی این طرح اشاره و بیان کرد:

 این پروژه شامل چند ساختمان با کاربری‌های مختلف است که در ابتدای ورودی محوطه موزه، ساختمان اداری - رفاهی شامل (اتاق‌های اداری، نمازخانه، سرویس‌های بهداشتی، اطلاعات و قسمت امانات) قرار دارد. سپس ساختمان آمفی‌تئاتر شامل سالن برگزاری مناسبت‌ها، ساختمان نمایش اشیاء شامل (مسیر بازدیدکنندگان، کانترها و ویترین‌های استقرار اشیاء موزه‌ای) و در انتها نیز ساختمان موتورخانه شامل (سیستم سرمایشی- گرمایشی و توزیع برق ساختمان‌ها) در نظر گرفته شده است.

اعتبار استفاده شده برای این طرح که شهریورماه امسال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، ۶۷ میلیارد ریال است که کارهای انجام شده در این موزه شامل محوطه‌سازی اطراف ساختمان‌ها نیز در این پروژه طراحی و احداث شده که شامل تسطیح محوطه، احداث حوضچه آبنما و ایجاد فضای سبز و کاشت درختان، چمن و گل است.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان همچنین به احداث پارک موزه کارخانه برق تمبی که بخشی از پارک موزه صنعت نفت مسجدسلیمان است اشاره کرد و گفت:

احداث پارک موزه کارخانه برق تمبی که نخستین کارخانه تولید برق کشور در شهر مسجدسلیمان است، به عنوان زادگاه نفت خاورمیانه حائز اهمیت بوده و بازسازی و توسعه فضای پیرامون آن جهت بازدید گردشگران و استفاده شهروندان مسجدسلیمانی و تاثیر آن بر توسعه و رونق صنعت گردشگری و توریسم در منطقه لازم و ضروری بوده، لذا در همین راستا پروژه مذکور در دو فاز تعریف شده که هم‌اکنون این طرح نیز با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد در دست اجرا است.

پاکسازی از نخاله‌ها، فضاسازی و آماده‌سازی حاشیه رودخانه در مسیر ورودی به محوطه کارخانه که شامل تسطیح و رگلاژ بستر، عملیات خاکریزی به صورت لایه لایه همراه با تراکم لازم و تحکیم بستر رودخانه بود، جزو اولویت ها و کارهای فاز اول پروژه پارک موزه کارخانه برق تمبی است .

فاز دوم این پروژه شامل توسعه فضای ورودی به کارخانه برق، اجرای پدهای بتنی نمایش اشیاء موزه‌ای صنعت نفت، احداث فضای سبز به مساحت تقریبی ۴ هکتار، بهسازی و محوطه‌سازی محوطه روبروی کارخانه برق، احداث پارکینگ و فضاهای تفریحی، زمین اسکیت، سکوی نشیمن خانوادگی، سرویس‌های بهداشتی، نمازخانه، اتاق حراست، پیاده‌روسازی و آسفالت محوطه، احداث پیاده‌رو سنگی در حاشیه رودخانه، اجرای کفپوش بتنی، اجرای روشنایی و نصب دکل‌ها و پایه‌های مربوطه، اجرای لوله‌کشی آب و فاضلاب، نصب پمپ‌های آب می‌شود.

به منظور احداث پارک موزه کارخانه برق تمبی نیز  ۳۴ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده و پیش‌بینی می‌شود این طرح تا پایان مردادماه سال جاری افتتاح شود.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا

    دیدگاه