مناسب‌ترین حالت چهره برای عکس پاسپورت

مینا صادقی فرد
دوشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۰
مناسب‌ترین حالت چهره برای عکس پاسپورت

عکسی مناسب برای پاسپورت که تشخیص هویت بر اساس آن آسان باشد، دغدغه‌ی اکثر افراد است؛ زیرا نمی‌دانند مناسب‌ترین حالت چهره برای این عکس کدام است.

بسیاری از افراد ادعا می‌کنند از عکس پاسپورت خود تنفر دارند. بخشی از علت این موضوع، چهره‌ی جدی است که گردشگران باید در عکس‌ها به خود بگیرند؛ اما تحقیقات جدید نشان داده‌اند شاید بهتر است در این‌گونه عکس‌ها لبخند بزنیم.

در پژوهشی که در بخش روان‌شناسی دانشگاه «یورک» اجرا شد این موضوع بررسی شد که آیا تصویری خندان از یک فرد، راحت‌تر با عکس دیگری از او تطبیق پیدا می‌کند و همچنین از تصویر شخصی با ظاهری مشابه قابل تشخیص است؟ نتایج این بررسی نشان داد افراد، چهره‌های ناآشنا را زمانی که در عکس با دهان باز می‌خندند، بهتر تشخیص می‌دهند.

بسیاری از عکس‌هایی که در کارت‌های شناسایی استفاده می‌شوند، تصاویر ما بدون لبخند هستند. پژوهشگران به این نکته اشاره می‌کنند که چهره‌ی خنثی در عکس به هنگام تشخیص کلاه‌بردای برای مقامات مشکل ایجاد می‌کند.

تیم تحقیقاتی «دانشگاه یورک» برای فهم دقیق این موضوع، سه مطالعه‌ی گوناگون انجام داد. در یکی از این مطالعات از ۴۰ نفر خواسته شد ۶۰ عکس خنثی، مانند آن‌چه در پاسپورت به کار می‌رود را با دو دسته تصویر که در آن افراد با دهان باز و بسته می‌خندیدند، تطبیق دهند. در مطالعه‌ی دیگر از ۳۴ نفر خواسته شد این عکس‌های خنثی را با تصاویری که در آن فقط نیمه‌ی پایینی صورت افراد مشخص بود، تطبیق دهند. در مجموع میزان جور شدن دو تصویر از یک شخص درحالی‌که لبخندی به لب داشت، بالاتر و ۹ درصد بیش‌تر بود و میزان تشخیص یک چهره از چهره‌ی مشابه در حالت لبخند هفت درصد راحت‌تر بود.

مناسب پاسپورت

دکتر «میلوا» که هدایت این تحقیق را بر عهده داشت در بیانیه‌ای گفت:

مطالعه‌ی ما نشان می‌دهد جایگزین کردن حالت چهره‌ی خنثی که معمولا در عکس‌های شناسایی به کار می‌بریم با لبخندی کامل، تطبیق چهره را آسان‌تر می‌کند. در واقع زمانی که میان حالت احساسی چهره در دو عکس تفاوت وجود دارد، مانند دو عکس که در یکی از آن‌ها لبخند می‌زنیم و در دیگری جدی هستیم، دقت تطبیق آن‌ها کاهش می‌یابد.

هرچند این گزارش پیشنهاد می‌دهد که نمایش لبخندی گشاده به تشخیص هویت شما کمک می‌کند، نباید انتظار داشته باشید عکس پاسپورت بعدی شما همان عکس زیبایی باشد که همیشه آرزویش را داشتید. بر اساس پژوهش فوق، راه حل کاربردی‌تر این است که عکسی خندان از خود را نیز ضمیمه‌ی مدارک‌تان کنید تا ماموران رسیدگی به پاسپورت شما جهت تصمیم‌گیری درباره‌ی هویت‌تان هم به تصویر خندان‌تان دسترسی داشته باشند و هم به تصویر خنثی.

مطالب مرتبط:

    منبع lonelyplanet
    برچسب‌ها پاسپورت

    دیدگاه