برترین پیست های اسکی دنیا کدامند؟

مریم آقائی
سه شنبه، ۱۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۵
برترین پیست های اسکی دنیا کدامند؟

اسکی روی برف یکی از زیباترین و هیجان‌انگیزترین ورزش‌های زمستانی است که طرفداران بسیاری دارد. بنابراین آشنایی با پیست‌های اسکی برتر دنیا برای اسکی بازان بسیار مفید و کمک‌کننده است.

در دنیا پیست‌های اسکی وجود دارند که جاذبه های طبیعی زیادی دارند و تجربه بسیار جالبی از اسکی برای شما فراهم می‌آورد. این پیست‌ها در کشورهای مختلفی قرار دارند و هر یک از ویژگی خاصی برخوردارند. در این مقاله با کجارو همراه باشید تا با ۱۵ تا از بهترین پیست‌های دنیا آشنا شوید.

sarene

۱. سارن (Sarene)

پیست اسکی سارن در کوه‌های آلپ (Alpe d'Huez) و در فرانسه قرار دارد. مسیر سیاه اسکی در سارن از بالای پیک بلانک (Pic Blanc) آغاز می‌شود و در یک مسیر حدود ۱۶ کیلومتری به‌اندازه ۲۰۰۰ متر پایین می‌آید (۲۰۰۰ متر سقوط). نیمه بالایی به‌طور مشخص سیاه است و پوشیده شده از مناطق جنگلی سنگلاخی، اما نیمه پایینی تقریبا عمودی است و اسکی‌بازان باید مراقب باشند. این نیمه یک مسیر باریک تا سارن گرجه (Sarene Gorge) دارد.

اگر دوست دارید سفر به فرانسه زیبا را تجربه کنید، با کمک کجارو می‌توانید بهترین تور فرانسه را جست‌وجو و خریداری کنید. در کجارو امکانی برایتان فراهم شده است که با کمک آن می‌توانید تورهای ارائه شده توسط بهترین آژانس‌های گردشگری را بررسی، مقایسه و خریداری کنید. با توجه به شرایطی که برای سفرتان در نظر دارید، می‌توانید بهترین و ارزان‌ترین تور را رزرو کنید.

vale balanche

۲. واله بَلَنچه (Vallee Blanche)

پیست اسکی واله بلنچه در شامونیکس (Chamonix) فرانسه قرار دارد. مسیر آن از ارتفاع ۳۸۴۲ متری در ارتفاعات اگویل دو میدی (Aiguille du Midi) آغاز می‌شود و مسیرهای متعددی دارد. منظره‌ای که از این پیست مشاهده می‌شود، یخ و دره است که بسیار جالب توجه است. ضمن اینکه در پشت مسیر اسکی باز کوه‌های بلند شبه تراشیده قرار می‌گیرد. معمولا  این پیست اسکی تا حدود ۴۲ کیلومتر هیچ شیب تندی ندارد و با آرامی می‌توان از آن پایین آمد و تنها چند شیب کوچک دارد که باید مراقب آن‌ها بود. در واقع در شرایط مناسب این پیست بسیار مناسب است، اما اگر برف به‌اندازه کافی و در شرایط مناسب وجود نداشته باشد، این کوه دارای ۳۱۱ پله است و پس از این پله‌ها به مسیر قطار شهری می‌رسد.

la face۳. لافِیس (La Face)

این پیست اسکی که در وال دیزر (Val d’Isere) فرانسه قرار دارد، در سال ۱۹۹۲ برای المپیک زمستانی ساخته شد و در سال ۲۰۰۹ هم برای مسابقات قهرمانی جهان مورد استفاده قرار گرفت. در زمان‌هایی که این پیست استفاده نمی‌شود، بیشتر شبیه یک جنگل سنگلاخی است؛ هرچند امروزه دیگر چنین نیست. اما در زمان‌هایی که پیست آماده استفاده است، تقریبا یک شیب کاملا عمودی ۷۵۰ متری به‌سمت شهر است. فقط تصور کنید اسکی‌بازی را که با سرعتی سه یا چهار برابر سرعت شما از شیب پایین می‌رود و به جایی برخورد می‌کند.

Corbet

۴. کٌربتس کولویر (Corbet’s Couloir)

مسیر تله‌کابین این پیست اسکی از بالای معروف‌ترین بخش دره جکسون (Jackson Hole) عبور می‌کند و منظره بسیار جالبی را برای مسافران فراهم می‌آورد. این دره در یومینگ ایالات متحده آمریکا قرار دارد. بخشی که تله‌کابین به‌سمت آن حرکت می‌کند، در یک شیب ۵۰ درجه قرار دارد. هر چند وقتی از شیب تند مسیر عبور کند، مابقی مسیر به‌صورت هموار طی می‌شود و پس آن مسیرهای باریکی وجود دارد که توسط سنگ،هایی بزرگ مسقف شده و گاهی دانه‌های ریز برف از آن پایین می‌ریزد.

Hara

۵. هاراگیری(Harakiri)

این پیست که شیبدارترین پیست اتریش است، در قسمت پایینی کورِنا (Corena) قرار دارد، جایی در بالای مایرهوفن (Mayrhofen) در کشور اتریش. شیب این پیست تقریبا ۳۸ درجه است. معمولا سطحی بسیار یخی و سخت دارد، اما اگر خوش شانس باشید، می‌توانید بخش‌های برفی را در لبه‌های آن بیابید و در آنجا اسکی کنید.

sella ronda

۶. سِلا روندا (Sella Ronda)

مسیر  پیست اسکی سلا روندا در ایتالیا، ۲۳ کیلومتر است و دایره‌ای شکل. هم در جهت عقربه‌های ساعت و هم در جهت خلاف آن قابل استفاده است. این مسیر دایه‌ای شکل در اطراف کوه‌های سلا روندا (Sella Ronda) قرار دارد. وقتی در این مسیر اسکی می‌کنید، منظره‌های بسیار زیبایی را خواهید دید. همچنین برفراز کوه‌های اطراف پیست رنگین‌کمان صورتی رنگی شکل می‌گیرد که بسیار زیبا است. مسیر پیست حالتی متوسط دارد و به‌راحتی در یک روز می‌توان آن را پیمود. در طول مسیر یک قهوه‌فروشی و یکی دو روستای دیدنی هم قرار دارد.

Swiss Wall

۷. دیوار سوئیس(Swiss Wall)

نام اصلی این دیوار، پَس دی چاوانته (Pas de Chavanette) است و در قلب منطقه اسکی پُرتِس دو سُلِیل (Portes du Soleil) قرار دارد که منطقه‌ای در مرز فرانسه و سوئیس است. این پیست اسکی تزیین شده و مرتب نیست، اما محلی بسیار خاص برای اسکی است. میزان سختی اسکی در این پیست به شرایطِ روز بستگی دارد. صبحِ پس از یک شب برفی شرایط برای اسکی در این پیست نسبتا راحت است و کسی که توان بدنی خوبی داشته باشد، به‌راحتی می‌تواند در آن اسکی کند. اما زمانی که این برف‌ها حالت یخی بگیرند، مهارت بیشتری برای اسکی در پیست لازم خواهد بود، چون گاهی حتی نیاز می‌شود که از حیوانات وحشی به‌عنوان خوراک استفاده شود و این کار به مهارت و تجربه بیشتری نیاز دارد.

Blue Sky

۸. منطقه آسمان آبی (Blue Sky Basin)

این پیست اسکی در وایل (Vail) کولورادو در آمریکا قرار دارد. در این منطقه حدود ۶۵۰ پیچ اسکی وجود دارد که معمولا بِکر و طبیعی هستند، اما تعداد کمی از آن‌ها شیب تند دارند. با این حال وضعیت پیست به‌گونه‌ای است که وقتی راه‌تان را در آن پیدا کنید، حس بسیار خوبی از ماجراجویی به شما دست می‌دهد. کیفیت برف در این منطقه از منطقه رو‌به‌روی آن خیلی بهتر است و دلیل آن هم سقفی است که در اثر وجود درختان در آن ایجاد شده است و همچنین شمالی بودن آن.

hanenkamm

۹. هانِنکام، کیتزبول، اتریش (Hanenhamm)

 پیست اسکی هاننکام در کیتزبول اتریش (Kitzbuhel)، عجیب‌ترین پیست کوهستانی رقابت‌های جهانی اسکی است، رقابت‌های که هر سال در کوه‌های هانِنکام انجام می‌شود. نام اصلی این محل اِسترِیف است و در زمان‌هایی که مسابقه‌ای در آن صورت نمی‌گیرد، به یک پیست خانوادگی تبدیل می‌شود.

می‌توان به‌راحتی همراه با خانواده در این پیست تفریح کرد و شاهد حرکات جالب و باور نکردنی اسکی‌بازان حرفه‌ای در حرکات چرخش در هوا بود. بخش‌هایی که این حرکات در آن انجام می‌شود، مخصوص حرفه‌ای‌ و نسبتا بِکر است و افراد معمولی و خانواده‌ها به‌راحتی می‌توانند این بخش‌ها را از برنامه اسکی خود حذف کنند.

Hidden

۱۰. دره مخفی، کورتینا، ایتالیا (Hidden Valley)

دره مخفی در کورتینای (Cortina) ایتالیا قرار دارد. اینجا یکی از زیباترین پیست‌های اسکی در جهان است و زیبایی خیره‌کننده‌ای از فضای بین صخره‌های کوهستانی و در بین قله‌ها، با نمایی از آبشارهای یخ‌زده را ایجاد می‌کند. این پیست از لاگازوئی (Lagazuoi) در بالای تله‌کابین پاسو فالزارِگو (Passo Falzarego) شروع می‌شود و در دره‌ی بعدی پایان می‌یابد. در پایان مسیر یک مسیر مسطح وجود دارد که به یک مرکز اسکی با اسب می‌رسد و می‌تواند مسافران خسته را به هتل آرمِن تارولا (Armentarola) برساند.

Valluga

۱۱. گرند کولیوُر (Grand Couloir)

این مسیر اسکی از بین سه مسیر اسکی که در پایین تله‌کابین سولیر (Saulire) قرار دارد و به‌سمت کورچ ول (Courchevel) (در فرانسه) می‌رود، تنها مسیری است که رسما به‌عنوان پیست معرفی شده است. همانگونه که از نام این پیست پیدا است، مسیری بسیار عریض دارد. اما ترسناک‌ترین بخش اسکی در این پیست این نکته است که برای رسیدن به آن باید یک مسیر بسیار باریک و پر از دست انداز را باید برای رسیدن به پیست طی کرد. ضمن اینکه اگر چند هفته برف نباریده باشد، در بالای کوه بخش‌های سنگلاخی هم وجود دارد.

valluga

۱۲. والوگا (Valluga)

از نقطه پایانی تله‌کابین تا قله‌ی والوگا (Valluga) در ارتفاع ۲۸۱۱ متری بیشتر منطقه‌ای برای گردش است. اما اگر بخواهید در بخش پشتی کوه به اسکی بپردازید، باید یک راهنما داشته باشید تا بتوانید در مسیر پیست به منطقه اسکی بعدی در زورس (Zurs) برسید. ابتدای مسیر شیب بسیار تندی دارد و سقوط از آن ممکن است باعث مرگ شود، اما پس از آن تمام مسیر مانند یک زیبایی برفی مسطح است. این پیست اسکی در سنت آنتون اتریش قرار دارد.

OK

۱۳. اوکی (OK)

در یک روز خوب که مسیر پیست برف صاف و یکنواختی دارد، یکی از بهترین پیست‌های اسکی است. نام این پیست از حروف ابتدایی نام دو قهرمان افسانه‌ای اسکی گرفته شده است، هنری اُریلِر و جین کلاود کیلی. این پیست محل برگزاری مسابقات جهانی اسکی است، اما اجازه ندهید این عنوان شما را بترساند. وقتی شما برای مسابقه آماده نیستید، می‌توانید مسیر را تست کنید و اگر یک مهارت متوسط داشته باشید می‌توانید از پیست استفاده کنید. این پیست اسکی در وال دِ ایسره (Val d'Isere) فرانسه قرار دارد.

Combe

۱۴. کُمب دِلا سالیرِ (Combe de la Saulire)

در کورچ ول فرانسه و در یک صبح زیبا با هوای تازه، زمانی که هنوز این منطقه شلوغ نشده است، می‌توانید از پیست اسکی ۳ کیلومتری آن لذت ببرید و پیچ‌های G و S شکل آن را تجربه کنید. پیست وضعیت خوبی دارد و مسیرش عریض است و اگر روز مناسبی را انتخاب کرده باشید، می‌توانید از زیبایی یک منظره ۳۶۰ درجه لذت ببرید.

mont forte

۱۵. مونت فورت(Mont Fort)

با اینکه در ارتفاع ۳۳۳۰ متری کیفیت برف بسیار خوب است، اما مسیر سنگلاخی پیست مونت فورت که در بالای تله‌کابین مونت فورت قرار دارد، نیاز به مهارت زیاد، توانایی بدنی و پاهایی تقریبا اِلاستیک دارد. اگر به مسیر ادامه دهید، به یک بخش جالب از پیست می‌رسید که پرش‌های عمودی در پی هم دارد و جمعا ۱۳۰۰ متر را شامل می‌شود. این هیجان را می‌توانید در پیست اسکی مونت فورت در وربیر سوئیس تجربه کنید.

مطالب مرتبط:

    منبع telegraph
    برچسب‌ها پیست اسکی

    دیدگاه