بازارهای فومن؛ از سه شنبه بازار تا مراکز خرید مدرن

احمدرضا فرهبد
سه شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۰
بازارهای فومن؛ از سه شنبه بازار تا مراکز خرید مدرن

فومن با جاذبه‌های بی‌نظیر مانند ماسوله، ماسال و قلعه‌رودخان هر سال گردشگران زیادی را مجذوب خود می‌کند. بازارهای فومن مانند شنبه‌ بازار هم یکی از جاذبه‌های فرهنگی این شهر است.

فومن به خاطر نزدیکی به روستاهای فوق‌العاده زیبا و دیدنی یعنی ماسوله، ماسال و قلعه‌رودخان یکی از شهرهای محبوب استان گیلان، بهشت ایران زمین است. بازارهای فومن و مخصوصا بازارهای محلی این شهر مانند سه‌شنبه بازار و بازار روز هم جاذبه‌های این شهر هستند که مسافران زیادی را به خود جذب می‌کنند. حال‌‌ و هوای این بازارها را به هیچ وجه نمی‌توانید در بازارهای محلی سایر نقاط کشور احساس کنید. در این بازارها از شیر مرغ تا جان آدمیزاد دیده می‌شود؛ از محصولات دامی و کشاورزی محلی تازه و صنایع‌دستی مردم بومی گرفته تا طیور زنده.

سه شنبه بازار فومن

عکاس: مجتبی محمدی

این بازارها بهترین مکان برای آشنایی با فرهنگ مردم بومی و تعامل نزدیک با آن‌ها است. در واقع می‌توان گفت که این مکان‌ها یک موزه مردم‌شناسی زنده و پویا هستند. اگر می‌خواهید بیشتر با بازارهای فومن مانند بازار روز و سه‌شنبه بازار  بیشتر آشنا شوید، این مطلب را از دست ندهید. در ضمن علاوه بر بازارهای محلی و سنتی فومن، مراکز خرید مدرن این شهر را نیز معرفی می‌کنیم.

بازارهای هفتگی

سه شنبه بازار فومن

عکاس: مجتبی محمدی

سه‌شنبه بازار برای گردشگران حقیقتا دیدنی هستند. این بازار محلی هر هفته روزهای سه‌شنبه در کمربندی شهید شیرودی فومن برپا می‌شود. در این بازار دیرینه مانند سایر بازارهای هفتگی گیلان، محصولات دامی و کشاورزی محلی و تازه با قیمت کاملا مناسب به فروش می‌رسند. یکی از جذابیت‌های این بازار فروشندگان آن هستند که سعی می‌کنند با لهجه شیرین خود، خریداران را برای خرید محصولات خود متقاعد کنند.

سه شنبه بازار فومن

علاوه بر این در روز شنبه در دهستان گوراب که در ۹ کیلومتری فومن و در مسیر جاده آسفالته فومن شفت قرار گرفته است، نیز بازاری به نام شنبه بازار برپا می‌شود.

در روستای گشت خان که در ۹/۵ کیلومتری جنوب غربی فومن واقع شده است، یکشنه بازار برگزار می‌شود. در روستای زیده‌سرا که در ۱۰/۷ کیلومتری شمال فومن واقع‌ شده است، چهارشنبه بازار برپا می‌شود؛ البته این بازار به دلیل بضاعت کم اهالی روستا، رونق چندانی ندارد و حتی در برخی از مواقع سرد سال برگزار نمی‌شود.

بازار سنتی یا بازار روز فومن یکی دیگر از بازارهای محلی فومن است که حال و هوای آن مانند سه‌شنبه بازار فومن  است.

بازار سنتی فومن

مراکز خرید مدرن فومن

پاساژ امیر فومن یکی از مراکز خرید جدید فومن است که در دو طبقه ایجاد شده و در آن محصولاتی همچون پوشاک، کیف و کفش، لوازم آرایشی بهداشتی و لوازم خانگی عرضه می‌شود.

پاساژ امیر

پاساژ کارن فومن یکی از مراکز خرید مدرن این شهر است که در خیابان سردار جنگلی واقع شده است.

پاساژ تقوی هم یکی دیگر از مراکز خرید فومن است.

 عکاس عکس کاور: مجتبی محمدی

مطالب مرتبط:

    دیدگاه