سوغات جهرم چیست؟

سوغات جهرم چیست؟

فاطمه محمدی
| شنبه, ۲۶ خرداد ۹۷ ساعت ۱۳:۱۵

جهرم یکی از شهرهای تاریخی استان فارس بوده که در نیمه جنوبی استان قرار دارد. در این مقاله با محبوب‌ترین سوغاتی‌های این شهرآشنا شوید.

جهرم یکی از شهرهای زیبای استان فارس است که ما ایرانی‌ها آن را با نخلستان‌های زیبایش می‌شناسیم. جهرم کشاورزی پررونقی دارد، ازجمله محصولات جهرم می‌توانیم به خرما، پرتقال، نارنگی، لیموشیرین، پنبه و جو اشاره کنیم.

کارخانه‌های تولید آرد و شرکت‌های فراوری و بسته‌بندی خرما در جهرم مشغول به فعالیت هستند و بیش از ۲ درصد از خرمای جهان را جهرم تولید می‌کند. جهرم در زمینه تولید و صادرات مرکبات هم درصد بالایی را به خود اختصاص داده است و پرتقال و نارنگی این شهر آوازه‌ای جهانی دارد.

در این مطلب به سراغ سوغاتی‌ها و صنایع‌دستی جهرم رفته‌ایم، با ما همراه باشید:

سوغاتی‌ها

خرما

خرما

خرما یکی از محصولات اصلی جهرم است و در این شهر نخلستان‌های زیادی وجود دارد. نیمه‌خشک بودن خرمای جهرم، پوست نازک آن و نسبت بالای گوشت به پوست در کنار قیمت مناسب، باعث شده تا تقاضای جهانی برای این محصول روزبه‌روز افزایش یابد. در حال حاضر خرمای جهرم یکی از گران‌قیمت‌ترین انواع خرما در جهان است.

خرمای مجول

خرمای مجول

نان مشت

نان مشت

نان مشت یکی از نان‌های محلی استان فارس و شهر جهرم است. خرما ماده اصلی تشکیل‌دهنده این نان است و از دیگر ترکیبات آن می‌توانیم به آرد گندم، دارچین، زنجبیل و روغن اشاره کنیم.

حلوای خارک

حلوای خارک

حلوای خارک یکی از حلواهای خوشمزه استان فارس است. ماده اصلی تشکیل‌دهنده این حلوا، خرمای خارک است، برای تهیه حلوای خارک، خرمای خشک (خارک) شسته شده به همراه رطب هسته گرفته، چرخ می‌شود و با آرد برنج و آرد گندم روغن سرخ شده تهیه می‌شود.

مرکبات

مرکبات

شهر جهرم سالانه بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تن انواع مرکبات را بسته‌بندی کرده و به سراسر کشور صادر می‌کند. جهرم را می‌توان قطب تولید مرکبات فارس دانست. لیموشیرین‌های جهرم، یکی از محبوب‌ترین میوه‌های این شهر است، اگر روزی به این شهر سفر کردید، حتما مرکبات آن را امتحان کنید.

صنایع‌دستی

در منطقه جهرم صنایع‌دستی زیادی ازجمله مسگری، ملکی دوزی، کوزه‌گری، نمدمالی، لوده بافی، چینی‌بندزنی و قالی‌بافی دیده می‌شود، ولی امروز آثار کمی از صنعت دستی این خطه در بازارها دیده می‌شود.

ملکی دوزی

ملکی دوزی

ملکی‌دوزی یا گیوه‌دوزی یکی از آثار دستی ایرانی است که در بسیاری از شهرهای ایران رواج دارد. گیوه درواقع نوعی پای‌پوش تابستانی است که تمام مراحل تهیه آن دستی است. مواد اولیه گیوه نخ قالی، نخ ابریشم و ضایعات چرم است.

این صنعت ظریف دستی و به‌ظاهر کوچک، چرم‌سازی، بافندگی و تخت‌کشی را شامل می‌شود. رویه گیوه به دست‌زنان و توسط انواع سوزن‌ها (به‌جز سوزن خیاطی) و جوال‌دوز با نخ پنبه‌ای و دولا بافته می‌شود. نفر دومی که در تهیه گیوه همراهی دارد، تخت‌کش است که تخت گیوه را از کتان محکم یا کهنه، لاستیک درست می‌کند. نفر سوم گیوه‌دوز است که دوره یا کمر محکمی در دورتادور تخت گیوه می‌دوزد.

نمدمالی

نمدمالی

نمد ساده‌ترین نوع کف‌پوش است که در تهیه آن نیازی به دستگاه خاصی نیست. در هر خطه‌ای از ایران هنر نمدمالی با شیوه خاصی اجرا می‌شود. در جهرم هم با سبک و سیاق خاصی نمدمالی انجام می‌شود. امروز نمدمالی مانند سایر صنایع‌دستی جهرم فراموش‌شده است.

گلیم و جاجیم‌بافی

گلیم و جاجیم‌بافی

عکس از سید سجاد یعقوبی

گلیم‌بافی و جاجیم‌بافی هنری است که با عشایر همراه است، هرکجا نشانی از عشایر هنرمند باشد، گلیم و جاجیم ساخته دست آن‌ها هم دیده می‌شود. عشایر استان فارس به بافت جاجیم‌های زیبا مشهور هستند و در منطقه جهرم هم عشایر به بافت گلیم و جاجیم مشغول هستند، ولی این هنر هم مانند سایر هنرهای دستی این منطقه روبه‌زوال است.

برچسب‌ها خرید صنایع دستی

دیدگاه  

    تبلیغات