راهنمای تحصیل در سوئد

راهنمای تحصیل در سوئد

سعیده خلیلی‌صفا
| دوشنبه, ۲۱ خرداد ۹۷ ساعت ۲۰:۰۰

دانشگاه‌های سوئد به دلیل برخورداری از «سیستم مطالعاتی مستقل» یکی از گزینه‌های مورد علاقه دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در خارج محسوب می‌شوند.

کشور سوئد کشوری است در شمال اروپا که چهارمین کشور بزرگ این قاره (ششمین کشور بزرگ اروپا با احتساب روسیه و ترکیه) از نظر مساحت محسوب می‌شود. کیفیت زندگی، بهداشت، امنیت و رفاه در این کشور از سطح بالایی برخوردار است.

راهنمای تحصیل در سوئد

همچنین، این کشور به دلیل نظام آموزشی مطلوب و استعداد محور در کنار بهترین دانشگاه‌ها شرایط بسیار مناسبی برای تحصیل دارد و بسیاری از علاقه‌مندان به تحصیل در خارج را تشویق به تحصیل در این کشور می‌کند.

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

تحصیلات پیش دانشگاهی

راهنمای تحصیل در سوئد

كودكان‌ از ۶ سالگی وارد دوره‌ آمادگی می‌شوند. آموزش‌ رسمی و اجباری كشور سوئد از هفت سالگی آغاز می‌شود و ۹ سال‌ طول‌ می‌كشد. در اين‌ مدت‌ دانش‌آموزان‌ با محيط‌ و نحوه‌ آموزش‌ آشنا می‌شوند و زبان‌های سوئدی و انگليسی، علوم‌ اجتماعی، علوم‌ طبيعی و رياضيات‌ را می‌آموزند. در طول‌ تحصيلات‌ اجباری، دانش‌آموزان‌ بدون‌ امتحان‌ به‌ كلاس‌های بالاتر می‌روند و فقط‌ در سال‌ پنجم‌ و نهم‌ در امتحان‌ شركت‌ می‌كنند كه‌ برای ارزيابی نظام‌ آموزشی اجباری در سوئد است.

از ۱۶ سالگی دانش‌آموزان‌ وارد دبيرستان‌ (Gymnasieskola) می‌شوند و در سه سال‌ دروس‌ نظری و عملی را می‌گذرانند. دروس‌ عمومی كه‌ در همه‌ برنامه‌های آموزشی مشترک است، شامل‌ زبان‌های سوئدی و انگليسی، مدنيت، تعليمات‌ دينی، رياضيات، علوم‌ طبيعی، تربيت‌ بدنی، هنر و بهداشت‌ است.

در پايان‌ دوره‌ ۳ ساله‌ تحصيلات‌ دبيرستان، دانش‌آموزان‌ در امتحانات‌ نهايی كه‌ برای هر درسی جداگانه‌ برگزار می‌شود، شركت‌ می‌كنند كه‌ تنها آزمون‌ اين‌ دوره‌ است.

در سوئد، مركز ملی آموزش‌ (Skolverket) ارزيابی دبستان‌ها و دبيرستان‌ها و همچنين‌، تبيين‌ دروس‌ و نظام‌ آموزشی را به‌ عهده‌ دارد.

تحصیلات دانشگاهی

راهنمای تحصیل در سوئد

‌تحصيلات‌ دانشگاهی در دانشگاه‌ها و مؤ‌سسات‌ آموزش‌ عالی امكان‌پذير است. در سوئد ۷۰ مركز آموزش‌ عالی زير نظر وزارت‌ آموزش‌ و علوم (‌Ministry of Education and Science) فعاليت‌ آموزشی و پژوهشی دارند كه‌ شامل‌ هشت دانشگاه‌ جامع، ۱۸ دانشگاه‌ و مؤ‌سسات‌ آموزش‌ عالی تخصصی و غيره‌ هستند. دفتر ملی پذيرش‌ دانشجو (VHS) كه‌ دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالی تأسيس‌ كرده‌اند، فقط‌ مسئول‌ پذيرش‌ دانشجو در سطح‌ كارشناسی است. داوطلبان‌ ورود به‌ تحصيلات‌ عالی بايد شرايط‌ خاصی را كه‌ دانشكده‌ مربوط‌ دارد، احراز كنند. تحصيلات‌ دانشگاهی در كشور متناسب‌ با تحصيلات‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ است، بنابراين‌ گرايش‌ ديپلم‌ در انتخاب‌ رشته‌ دانشگاهی اهميت‌ زيادی دارد.

راهنمای تحصیل در سوئد

داوطلبان‌ با حداقل‌ ۲۵ سال‌ سن‌ و چهار سال‌ تجربه‌ كاری مرتبط، می‌توانند بدون‌ پشت‌ سر نهادن‌ دوره‌ دبيرستان، وارد مراكز آموزش‌ عالی شوند.

در كشور سوئد برای پذيرش‌ دانشجو در صورتی كه‌ متقاضيان‌ يک رشته‌ بيشتر از گنجايش‌ دانشكده‌ مربوط‌ باشند، نمرات‌ دروس‌ دبيرستان‌ يا نمره‌ آزمون‌ سراسريی دانشگاه‌ها كه‌ البته‌ شركت‌ در آن‌ داوطلبانه‌ است، ملاكک پذيرش‌ دانشجو است. آزمون‌ سراسری مراكز آموزش‌ عالی به‌ منظور ارزيابی نظام‌ آموزشی در سوئد و معلومات‌ و توانايی‌های عمومی متقاضيان‌ به‌ عمل‌ می‌آيد.

شرط‌ ورود دانشجويان‌ خارجی به‌ مراكز آموزش‌ عالی گذراندن‌ دوره‌ پيش‌ دانشگاهی است‌ كه‌ چند درس‌ بايد بگذرانند و با احتساب‌ دوره‌هايی زبان‌ سوئدی و انگليسی در مجموع‌ دو سال‌ طول‌ می‌كشد.

هر سال‌ تحصيلی دو نيم‌ سال‌ دارد كه‌ در هر نيم‌ سال‌ ۲۰ واحد (Points) و در هر سال‌ تحصيلی ۴۰ واحد گذرانده‌ می‌شود.

دوره‌های تحصيلی

۱. دوره‌های دانشگاهی، هنری، حرفه‌ای و غيره‌ كه‌ منجر به‌ اخذ مدارک Diploma – Hogskoleexaman می‌شود، از دوره‌هايی هستند كه‌ پس‌ از دو سال‌ تحصيل‌ تمام‌ وقت‌ و گذراندن‌ ۸۰ واحد كه‌ شامل‌ ۴۰ واحد دروس‌ تخصصی است، به‌ پايان‌ می‌رسند.

۲. (Filosofie Kandidatexamen (Bachelor که شامل سه‌ تا چهار سال‌ تحصيلات‌ است‌ و در آن‌ گذراندن‌ حداقل‌ ۱۲۰ واحد كه‌ ۶۰ واحد آن‌ دروس‌ تخصصی است، لازم‌ است. در نيم‌ سال‌ آخر ۱۰ واحد به‌ پژوهش‌ علمی اختصاص‌ دارد.

۳. (Filosofie Magisterexamen, Civilingenjorsexamen (Master كه‌ شامل‌ چهار تا پنج‌ سال‌ تحصيل‌ و در طول‌ آن‌ بايد حداقل‌ ۱۶۰ واحد گذرانده‌ شود كه‌ ۸۰ واحد آن‌ دروس‌ تخصصی است. در نيم‌ سال‌ آخر حداقل‌ ۲۰ واحد به‌ پژوهش‌ علمی اختصاص‌ دارد. در بعضی از رشته‌ها تعداد واحدها تا ۲۲۰ واحد نيز افزايش‌ می‌يابد.

۴. (Civilingenjorsexamen, Technologie Mastersexamen (Master و دوره‌های مشابه شامل دو سال تحصيل بعد از مقطع کارشناسی، گذراندن ۱۲۰ واحد درسی و دفاع از پايان‌نامه است.

۵. دوره‌هايی تحت عنوان Magister مانند (Technologie Magisterexamen (Master که شامل يک سال تحصيل بعد از مقطع کارشناسی، گذراندن ۶۰ واحد درسی و دفاع از پايان‌نامه است.

۶. در كشور سوئد اعطای مدارک حرفه‌ای (Yrkesexamen (Professional Degrees نيز ممكن‌ است. در اين‌ برنامه‌ريزی آموزشی، دانشجو دروس‌ كاملاً تخصصيی را می‌گذراند، مانند تربيت‌ معلم‌ برای مدارس‌ ابتدايی يا دبيرستان‌ها، تخصص‌های پزشكی، بهداشت، كشاورزی و مهندسی كه‌ حدود ۵۰ گرايش‌ را دربر می‌گيرد. تعداد واحدها از ۴۰ واحد تا ۲۲۰ واحد است‌ كه‌ بستگی به‌ گرايش‌ مربوط‌ دارد.

۷. (Doktorsexamen (Ph.D در دوره‌ دكترا دانشجو موظف‌ است‌ ۱۶۰ واحد بگذراند كه‌ دروس‌ تخصصی شامل‌ ۸۰ واحد و پژوهش‌ نيز ۸۰ واحد است. طول‌ مدت‌ اين‌ دوره‌ چهار تا پنج سال‌ است. دانشجويان‌ با داشتن‌ كارشناسی ارشد و در بعضی موارد با كارشناسی پذيرفته‌ می‌شوند. نوشتن‌ پايان‌‌نامه‌ و ارائه‌ نتايج‌ و دفاع‌ موفقيت‌آميز از پژوهش‌ در مقابل‌ گروهی از استادان‌ منجر به‌ اعطای مدرک دكترا می‌شود.

دوره‌ دكترا در اين‌ كشور از دو مرحله‌ تشكيل‌ شده‌ و مرحله‌ اول‌ شامل‌ ۸۰ واحد درسی است‌ كه‌ منجر به‌ مدرک Licentiatexamen Licentiate می‌شود و طول‌ مدت‌ تحصيل‌ آن‌ دو تا سه سال‌ و مرحله‌ دوم‌ نيز ۸۰ واحد پژوهشی است‌ كه‌ منجر به‌ مدرك‌ دكترا می‌شود كه‌ طول‌ مدت‌ تحصيل‌ آن‌ دو سال‌ است.

راهنمای تحصیل در سوئد

نحوه‌ ارزشيابی مدارک تحصيلی

۱. ‌‌مدارک Yrkesexamen — Diplom — Hogskoleexaman و كليه‌ مدارک دو يا سه سال‌ تحصيل‌ و همچنين‌، تحصيلات‌ نيمه‌ تمام‌ معادل‌ حداقل‌ ۷۰ واحد، «كاردانی» ارزشيابی می‌شود.

۲. مدارک (Filosofie Kandidatexamen (Bachelor «كارشناسی» ارزشيابی می‌شود.

۳. ‌مدارک Filosofie Magisterexamen، «كارشناسی ارشد» ارزشيابی می‌شود.

۴. ‌مدارک (Magisterexamen Civilingenjorsexamen, Technologie Mastersexamen, Technologie (Master يک يا دوسال با شرط‌ داشتن‌ كارشناسی، «كارشناسی ارشد» ارزشيابی می‌شود.

۵. مدارک Licentiatexamen با شرط‌ داشتن‌ كارشناسی، «كارشناسی ارشد» ارزشيابی می‌شود.

۶. مدارک (Doktorsexamen (Ph.D، «دكترا» ارزشيابی می‌شود.

راهنمای تحصیل در سوئد

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

بیشتر رشته‌های دوره کارشناسی در دانشگاه‌های سوئد  به زبان سوئدی تدریس می‌شوند، اما برخی دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی برخی دوره‌ها به خصوص دوره‌های مدیریتی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. در دوره کارشناشی ارشد نیز بیشتر رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. گفتنی است در مقطع دکترا ارائه مدرک زبان انگلیسی یکی از شرایط پذیرش است.

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

تا چند سال قبل تحصیل در کشور سوئد رایگان بود، ولی از سال ۲۰۱۱ تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس همراه با اخذ شهریه است. هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های کشور سوئد بین ۱۰ تا ۱۲ هزار یورو متغییر است.

میانگین هزینه زندگی در سال برای یک دانشجو

سوئد یکی از کشورهایی است که بیشترین مالیات را در سطح اروپا دارد. هزینه‌های زندگی در سوئد برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه است که شامل هزینه‌های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه‌هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن‌ها در زمان تحصیل در کشور سوئد است.

راهنمای تحصیل در سوئد

محدودیت سنی برای تحصیل

برای تحصیل در اکثر کشورهای اروپایی سقف محدودیت سنی وجود دارد؛ یعنی افرادی که سن آن‌ها از یک حدی روبه افزایش باشد، معمولا به سختی می‌توانند در کشورهای اروپایی پذیرش تحصیلی اخذ کنند. اما امکان تحصیل در سوئد بدون محدودیت سنی همواره وجود دارد.

برترین دانشگاه‌های سوئد

دانشگاهرنکینگ جهانی بر اساس
topuniversities.com 
Lund University۷۸
KTH Royal Institute of Technology۹۸
Uppsala University۱۱۲
Chalmers University of Technology۱۳۳
Stockholm University۱۹۵
University of Gothenburg۲۸۳
Linköping University۲۸۷
Umea University۳۳۸

بورسیه دانشگاه‌های سوئد

دانشگاه‌های سوئد طیفی از بورسیه‌های تحصیلی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کنند. (لیست بورسیه‌‌های موجود در سوئد برای دانشجویان بین‌المللی)

تعطیلات پایان سال تحصیلی

هر سال تحصیلی‌ به دو ترم و هر ترم به دو نیم ترم تقسیم شده است. ترم اول که ترم پاییز خوانده می‌شود، از ماه سپتامبر شروع می‌شود تا پایان دسامبر و اوایل ژانویه ادامه دارد و پس از گذراندن تعطیلات سال نو میلادی، دانشجویان تحصیل در ترم دو را شروع می‌کنند. ترم دوم که ترم بهار نامیده شده از اواخر ماه ژانویه شروع می‌شود و تا ماه ژوئن ادامه پیدا می‌کند.

تحصیل در سوئد

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در سوئد

دانشجویانی که وارد سوئد می‌شوند از بیمه درمانی برخوردار بوده و داشتن بیمه درمانی در سوئد برای تمامی دانشجویان اجباری و برای تمدید اقامت دانشجویی الزامی است. دانشجویان دارای بیمه دانشجویی موظف هستند در ابتدای هر سال برگه تاییدیه ثبت نام خود را به اداره بیمه ارائه دهند، در غیر اینصورت از پوشش بیمه‌ای خارج می‌شوند. گفتنی است بیمه‌شدگان از تمامی مزایای بیمه دانشجویی که شامل معافیت از پرداخت هزینه‌های درمانی است، برخوردار می‌شوند.

آب و هوای سوئد

سوئد از نظر جغرافیایی به سه منطقه تقسیم می‌شود؛ در منطقه Svealand که از استکهلم تا جنوب شرقی سوئد ادامه دارد، آب و هوایی ملایم‌تر نسبت به سایر نقاط حاکم است. این منطقه کمی از ناحیه جنوبی Götaland سردتر است و در زمستان تا اواخر بهمن میانگین برودت در آن نزدیک به صفر است و تقریبا در تمام زمستان بارش برف در این ناحیه ادامه دارد. Norrland یا همان مناطق شمالی نیز از مناطق کم جمعیت در کشور سوئد است و دارای آب و هوایی سرد و برفی است.

در مجموع، آب و هوای سوئد در سرزمین شمالی سرد و خشک است، زمستان‌های بسیار سردی دارد و میانگین هوا در بیشتر ماه‌های سال پایین صفر است. زمستان‌ها بسیار طولانی است و روشنایی روز سهم کمی از ۲۴ ساعت را به خود اختصاص می‌دهد. دمای هوا در Norrland از ۱۵ درجه زیر صفر تا ۳۰ درجه زیر صفر می رسد!

ویزا و کار دانشجویی در سوئد

قوانین ویزا و مجوز اقامت کشور سوئد، برای دانشجویان بین‌المللی با توجه به اینکه شهروند کدام کشور محسوب می‌شوند، متفاوت است. شهروندان کشورهای غیراتحادیه اروپا/ EEA/ Nordic در صورتی که قصد داشته باشند کمتر از سه ماه در سوئد اقامت کنند، نیازمند داشتن ویزا هستند. در صورتی که تحصیلات در سوئد بیش از سه ماه به طول می‌انجامد، باید قبل از ورود به سوئد، مجوز اقامت سوئد را دریافت کنند. برای اخذ این مجوز باید در یک دوره تمام وقت از یکی از دانشگاه‌های سوئد همراه با پرداخت قسط اول شهریه، پذیرش شده باشند. ویزای تحصیلی سوئد عموما مجوز اقامت برای تحصیل در سوئد (residence permit for study) نامیده می‌شود.  این مجوز قابل تمدید است.

تحصیل در سوئد

اخذ ویزا برای والدین یا همسر دانشجو

همسر و فرزندان مجرد زیر هجده سال دانشجوی دارای مجوز اقامت تحصیلی در سوئد نیز می‌توانند برای همان مدت زمان درج شده در مجوز دانشجو درخواست مجوز اقامت کنند. البته در صورت تمدید اعتبار مجوز دانشجو، مجوز بستگان نیز قابل تمدید خواهد بود.

شرایط کار دانشجویی

دانشجویان مقطع لیسانس و دکتری در سوئد می‌توانند به ترتیب به میزان ۱۰ و ۳۰ ساعت در هفته به کار دانشجویی مشغول باشند. درآمد هر ساعت کار دانشجویی به صورت میانگین ۸ تا ۱۰ یورو است که این هزینه به صورت ماهانه می‌تواند هزینه‌های زندگی دانشجو را شامل غذا، مسکن و هزینه های رفت و آمد را پوشش دهد.

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تورهای برگزیده

    تورهای برگزیده

    تبلیغات