صدور حکم تثبیت ثبت ملی خانه تاریخی لوکیشن شهرزاد و کیف انگلیسی

صدور حکم تثبیت ثبت ملی خانه تاریخی لوکیشن شهرزاد و کیف انگلیسی

سیامک احدی
| دوشنبه, ۲۱ خرداد ۹۷ ساعت ۱۲:۵۰

حکم تثبیت ثبت ملی خانه دولو که لوکیشن سریال‌های «شهرزاد» و «کیف انگلیسی» بوده است، از سوی دیوان عدالت اداری تایید شد، خانه‌ای تاریخی که میزبان  بود.

در حالی که احتمال خروج از ثبت ملی و تخریب خانه تاریخی دولو که لوکیشن سریال‌های پرطرفدار «شهرزاد» و «کیف انگلیسی» بوده است می‌رفت، روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی اعلام کرد:

با پیگیری‌های سازمان میراث فرهنگی، خوشبختانه حکم تثبیت ثبت ملی خانه دولو از سوی دیوان عدالت اداری صادر شده است.

خانه شهرزاد

«ابراهیم شقاقی» مدیر کل امور حقوقی و املاک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری توضیح داد:

وارثان مالک این خانه تاریخی از مدتی پیش به دنبال گرفتن حکم خروج از ثبت این خانه بودند که با دفاع مؤثر و پیگیری‌های حقوقی، حکم تثبیت ثبت ملی خانه دولو از سوی شعبه ۴۵ دیوان عدالت اداری صادر شد.

علاوه بر خانه‌ی «دولو»، خانه‌ی «زندنوابی» متعلق به دوره‌ی پهلوی در میدان فلسطین که هر از گاهی آجری از روی دیوارش کم می‌شود تا بنا را به پی برساند و امروز آن را به عنوان یک خانه‌ی مخروبه می‌شناسند، اولین «کلانتری» تهران در بازار تهران، خانه «نیما» یا خانه پیچیده «علیزاده» و حتی خانه «حسام لشکر» هم در لیست خانه‌های تاریخی تهران قرار گرفته‌اند که دست‌کم یک بار پای‌شان به ساختمان دیوان عدالت اداری رسیده است.

هر چند در طول سال‌های گذشته مدیر کل میراث فرهنگی تهران و حتی معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی در صحبت‌هایشان هرازگاهی از پیگیری‌ها برای ایجاد شعب مستقل میراث فرهنگی در دادگاه‌ها خبر داده‌اند آن هم با حضور قضاتی آشنا با قوانین میراث فرهنگی و دلسوز این حوزه، اما در این مدت هیچ خبری از وجود آن شعبه‌های مخصوص میراثی و قضات‌شان نشده است!

ابراهیم شقاقی، مدیر کل امور حقوقی و املاک سازمان میراث فرهنگی در مورد این موضوع گفت:

پیگیر بوده‌ایم که این شعب را ایجاد کنیم، اما هنوز با توجه به امکانات موجود این اتفاق نیفتاده است.

وی افزود:

تاکنون چندین بار جلساتی با مدیر کل دیوان عدالت اداری برگزار کرده‌ایم و صحبت‌هایی با قضات نیز در این زمینه داشته‌ایم، با این وجود برا اساس قانون دیوان عدالت اداری مکلف است تا دادخواست‌ها را بپذیرد و به آن‌ها رسیدگی کند، اما در رسیدگی‌ها باید به حفاظت از آثار تاریخی توجه کند.

او حتی به روند بررسی پرونده‌ها برای درخواست‌های خروج از ثبت نیز اشاره می‌کند که بر آن اساس؛ «دیوان عدالت اداری براساس دادخواست موظف به رسیدگی است و براساس مدارک موجود ان دادخواست رد یا تثبیت می‌شود و در صورت تثبیت حکم بنا دیگر از فهرست آثار ملی خارج نمی‌شود، اگر خارج هم شود موارد زیادی داشته‌ایم که در حکم اولیه بنا با حکم دیوان خارج شده و در دادگاه تجدید نظر موفق به بازگرداندن آن به ثبت شده‌ایم.

بر اساس ماده ۷۹ برای برخی بناهای تاریخی توانسته‌اند بنایی را در فهرست آثار ملی باقی نگه دارند و مدیر کل امور حقوقی و املاک سازمان میراث فرهنگی گفت: ویلای نمازی بر اساس همین ماده، اعمال قانون شد و دیوان پذیرفت تا آن بنا در فهرست آثار ملی بماند.

خانه مسکونی آقای دولو مربوط به دوره پهلوی اول است و در تهران، خیابان مجاهدین اسلام، کوچه قائن، پلاک ۱۲ واقع شده و در تاریخ ۲ بهمن ۱۳۸۲ با شماره‌ی ثبت ۱۰۸۶۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع ایسنا
برچسب‌ها ثبت ملی خانه

دیدگاه  

    تبلیغات