افول جایگاه تنکابن در جذب گردشگر

سیامک احدی
چهار شنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۰
افول جایگاه تنکابن در جذب گردشگر

شهرستان تنکابن در غرب استان مازندران که در سال‌های گذشته جزو مناطق پربازدید این استان بود، با وجود برخورداری از نعمات ویژه و منحصربه ‎فرد طبیعی و پتانسیل‎های بالقوه گردشگری، در رده شهرهای کم بازدید استان قرار گرفته است.

استان مازندران در نوروز امسال هم بار دیگر با جذب بیش از ۱۴ میلیون گردشگر رتبه نخست جذب مسافران و گردشگران را در کشور به خود اختصاص داد، اما سهم استان و شهرهای آن از این خیل عظیم جمعیت، تنها پذیرایی رایگان از مسافرانی بود که جز رسیدن به شمال، تقریبا هیچ مقصد مشخص دیگری را در ذهن نداشتند.

شهرستان تنکابن در غرب استان مازندران نیز که در سال‌های گذشته به لطف تصمیمات غیرکارشناسی و نادرست مدیران شهری و شهرستانی و عدم توجه و آینده‌نگری آنان تقریبا در آستانه فراموشی قرار گرفته، با وجود برخورداری از نعمات ویژه و منحصربه ‎فرد طبیعی و پتانسیل‎های بالقوه گردشگری، در رده شهرهای کم‌بازدید استان قرار گرفت و تنها وجود استعداد طبیعی و ذاتی منطقه در جنگل‎های دو هزار و سه هزار بود که توانست کمی از توجهات را به خود جلب و معطوف کند که این نیز مرهون گذشته و استعداد ذاتی شهرستان بوده است.

تنکابن

عکاس: مجتبی شورمیج

«احمد غلامی» کارشناس ارشد گردشگری و هتل‌داری گفت:

بررسی آمار حضور گردشگران در استان مازندران و تحلیل پراکندگی این جمعیت شناور نوروزی، نکات قابل تامل و مهمی را آشکار می ‎ سازد.

وی افزود:

نخستین مورد تعداد بازدید از موزه‌های استان نسبت به تعداد جمعیت ورودی به آن است که تنها ۳۶۰ هزار نفر از این موزه‌ها در سراسر استان بازدید کردند.

تنکابن

عکاس: محمدرضا شمسی

غلامی بیان کرد:

همچنین پربازدیدترین نقاط استان را طبق آمار «تله‌کابین رامسر»، «تله‌کابین چالوس» و «عباس‌آباد بهشهر» به خود اختصاص دادند.

وی افزود:

برترین شهرهای استان نیز از نظر جذب گردشگر را به ترتیب بابلسر، نور، نوشهر، چالوس و رامسر تشکیل دادند که در هیچ یک از این موارد نام شهرستان تنکابن دیده نمی‌شود و نکته جالب در این میان حضور مقتدر همسایه غربی در هر دو عنوان مذکور است.

غلامی افزود:

این آمار جالب و البته تکان‌دهنده در مورد تنکابن در شرایطی است که سال‌ها پیش از این، شهرستان تنکابن در فهرست مناطق پربازدید استان مازندران قرار داشت، اما پس از وقوع اتفاقات نادرست، ناگوار و غیرکارشناسی چون ساخت و سازهای بی‌رویه در ارتفاعات، تخریب جنگل و ویلاسازی، اشغال فضاهای جنگلی توسط طرح‌‎های مختلف پرورش ماهی و احداث اماکن موقت گردشگری که با کم‌ترین امکانات و نادرست‌ترین شکل ایجاد شده بودند و سرانجام مهم‌تر از همه، پس از ساخت کمربندی ناقص، نامناسب و نادرست شهری، جایگاه تنکابن در جذب گردشگر به شدت رو به افول رفت و امروز باید اذعان کرد که نام و نشانی از آن شهرستان بزرگ و تاریخی به جا نمانده است.

این کارشناس ارشد گردشگری و هتل‌داری دلیل اصلی رکود گردشگر در تنکابن را مدیریت غیراصولی دانست و گفت:

علاوه بر این اتفاقات که تمام آنان نتیجه تصمیمات نادرست، غیرکارشناسی و بدون برنامه مدیران پیشین شهرستانی و استانی بود، هیچ اقدام مهم و موثری در حوزه‌های دیگر گردشگری شهرستان نیز رخ نداد و شاید بتوان عنوان منفعل‌ترین اداره شهرستان در این سال‌ها را بر پیشانی اداره میراث فرهنگی و گردشگری نصب کرد.

وی که سابقه مدیریت دفتر جهانگردی را در سال‌های قبل عهده دار بود، بیان کرد:

در شرایطی که دریا نخستین و مهم‌ترین جاذبه گردشگری استان مازندران است، ساحل شهرستان تنکابن همچنان و پس از گذشت این سال‌ها در انتظار بازگشایی یک مرکز تفریحی مناسب و درخور نام شهرستان مانده است.

این فعال حوزه اکوتوریسم افزود:

همچنین با توجه به آمار اقامت در روستاهای استان در نوروز امسال که تعداد سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر را ثبت کرد، گردشگری روستایی و امکانات و استعدادهای این بخش در تمام این سال‌ها به طور کامل مورد توجه و بهره‏‌برداری قرار نگرفت.

«لیلا صدیق» کارشناس و مجری تورهای گردشگری نیز گفت:

برتری غرب استان مازندران نسبت به شرق در دسترسی سریع به جنگل و دریا و نیز فراهم بودن امکان حرکت و عزیمت گردشگران از اقصی نقاط کشور به منطقه غرب استان از طریق محورهای مواصلاتی که بیشترین آمار تردد مسافران را در ایام نوروز به خود اختصاص دادند، شرایط مناسبی را جهت جذب گردشگران مهیا کرده است.

وی افزود:

اما در تنکابن کم‌ترین توجهی از سوی مسئولان حوزه گردشگری و مدیران ارشد شهرستانی به جذب گردشگر صورت نگرفته، چرا که مبادی و ورودی‌های شرقی و غربی شهر تنکابن کماکان پشت وعده‌های این سال و آن سال مدیران ادارات مختلف مانده و حتی جهت اصلاح و ترمیم محور کمربندی و ایجاد خروجی و نظایر آن، کوچک‌ترین قدمی توسط مسئولین ارشد ادارات شهرستان صورت نگرفت.

صدیق، نبود زیرساخت گردشگری به ویژه در زمینه تامین امکانات رفاهی برای مسافران و گردشگران، سواحل بی ‎سروسامان و مملو از آلودگی و زباله، نبود بازارها و بازارچه‌های سنتی معتبر و مطرح با توجه به تولیدات خاص منطقه، عدم بهره‌برداری مناسب از ظرفیت بالقوه طبیعی، نبود جاذبه‌‏ها و اماکن ویژه گردشگری نظیر موزه‌ها، هتل‌ها، مجتمع‌های تجاری خاص و نظایر آن و نیز عدم حمایت و توجه جهت ایجاد چنین مراکزی در سال‌های گذشته، همچنین عدم معرفی اماکن محدود موجود و نبود متولی گردشگری به ویژه در بحث گردشگری دریایی را دلیل این امر دانست که تنکابن با داشتن پایه و توانایی در هریک از موارد فوق نتواند در این صنعت حرفی برای گفتن داشته باشد.

کارشناس و مجری تورهای گردشگری با اشاره به اوضاع ناخوش گردشگری در تنکابن، تجویز نسخه‌های عاجل و در دسترس را اقدامی ناکارآمد خواند و بیان کرد:

شاید اندک اقدامات شهرداری تنکابن در معرفی شهرستان و نیز برپایی جشن‌ها با مقیاسی که تاکنون برگزار شده و نیز ترویج و توسعه‌ی مقوله بوم‌گردی در منطقه، بتواند چون دارویی مُسکن دردها و کمبودهای این حوزه را التیام بخشد، اما یقینا توسعه و رونق گردشگری در شهرستان تنکابن نیازمند عظم و اراده مدیران ارشد شهرستان و توجه ویژه آنان به این حوزه درآمدزا است.

صدیق در تحلیل رفتار گردشگران در شهرستان تنکابن سهم تنکابن از گردشگری را تنها محدود به اندک مسافرانی دانست که نه برای اقامت چندروزه و برنامه‌ریزی‌شده بلکه برای گذر از منطقه و یا توقفی کوتاه وارد آن می‌شوند و ادامه داد:

علاوه بر این که این مسافران تمامی مایحتاج خود را به همراه دارند و به خرید و تهیه ضروریات بسنده می‌کنند، بلکه ارمغانی جز ترافیک، زباله، آلودگی صوتی و غیره به همراه ندارند.

کارشناس و مجری تورهای گردشگری در پایان گفت:

با توجه به نبود مقاصد مشخص گردشگری در شهرستان تنکابن و حتی نبود علائم و تابلوهای راهنمای مناسب و نیز نبود زیرساخت‌ها در این حوزه، گردشگر نامی از شهرستان به ذهن نسپرده و تمایلی به بازگشت به آن نخواهند داشت.

منبع ایسنا

دیدگاه