مرمت و بازسازی خانه تاریخی ارفع الملک جلیلی در تبریز

طیبه فلاحتی
سه شنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۰
مرمت و بازسازی خانه تاریخی ارفع الملک جلیلی در تبریز

تملک و بازسازی خانه تاریخی ارفع الملک جلیلی، شهردار خوشنام تبریز، امیدها به آینده بناهای تاریخی شهر تبریز را دوچندان کرد.

 

خانه تاریخی و زیبا ارفع الملک جلیلی، که روزگاری به دلیل عظمت، بزرگی و زیبایی معماری سردر سنگی‌اش معروف عام و خاص و محل آمد و شد بزرگان و فرهیختگان تبریز بود، متعلق به حاج حسینقلی جلیلی  است؛ شخصیتی فرهیخته و برآمده از دل انقلاب مشروطه که ۲ دوره مدیریت شهر تبریز را به دست گرفت و خوش درخشید.

حاج حسینقلی، معروف به ارفع الملک جلیلی، در اواخر دهه ۱۲۹۰ شمسی و نیمه دوم دهه ۱۳۱۰ شمسی، به دلیل درستکاری، کاردانی و مدیریت درست، سری در میان سرها داشت، به گونه‌ای که مسئولان ارشد کشوری و ایالتی در مواقع سخت و بحرانی دست به دامن او می‌شدند.

هرچند ارفع الملک جلیلی در دوره سکانداری مدیریت شهری تبریز در دوره‌های یاد شده بسیار موفق بود، اما آنچه با گذشت هشت دهه از مرگش، نام و یاد او را در اذهان مردم زنده نگهداشته است، ذوق هنری ارفع الملک در ساخت بناهای ماندگار و مستحکمی بوده که عمارت میدان و خانه تاریخی شخصی‌اش در خیابان بهشتی تبریز نمونه‌های عینی آن محسوب می‌شوند.

ایرج شهین باهر، شهردار تبریز، در بازدید از این بنای تاریخی در هفته گذشته برای خرید و بازسازی آن قول مساعد داد.

شهردار تبریز در این باره گفت:

با هماهنگی شهردار منطقه ۸ و مالک خانه تاریخی ارفع الملک جلیلی در محل حضور یافتیم تا وضعیت این بنای ارزشمند را از نزدیک بسنجیم.

شهین باهر افزود:

هم نام و یاد ارفع الملک جلیلی و هم خود بنا و فضای آن به گونه‌ای است که وظیفه خود می‌دانیم نسبت به حفظ و حتی احیای آن اقدام کنیم.

ایشان تاکید کرد:

با توجه به آمادگی مالک محترم، به زودی ضمن توافق با ایشان، نسبت به تملک، بازسازی و احیای این خانه تاریخی اقدام خواهد شد.

 

 

منبع ایرنا
برچسب‌ها مرمت تبریز خانه

دیدگاه