چطور در سفر‌های هوایی بخوابیم؟

چطور در سفر‌های هوایی بخوابیم؟

صنم وفقی
| یکشنبه, ۳ شهریور ۹۸ ساعت ۱۴:۱۵

اگر قرار است ساعاتی طولانی در پرواز باشید، بهتر است نکات لازم برای خوابی آرام را بدانید. خستگی بعد از پرواز می‌تواند تاثیری بدی بر سفرتان بگذارد.

در سفرهای هوایی، دو نوع مسافر وجود دارد؛ یکی مسافرانی که می‌‌توانند در هواپیما به خواب بروند و دیگری مسافرانی که برای خواب در هواپیما مشکل دارند. دسته اول به محض فرود هواپیما، صندلی خود را به حالت اولیه برمی‌گردانند، با صورت شاداب و چشم‌های شفاف با مامور گذرنامه مواجه می‌شوند و برای کشف کشوری جدید و فرهنگی متفاوت آماده‌‌‌اند.

اما دسته دوم پاهای خود را به زور در راهرو هواپیما می‌کشند، انجام آسان‌ترین کارها مانند اسکن گذرنامه برایشان مشکل است و حتی در پاسخ به سوال مامور گذرنامه، نمی‌توانند دلیل سفر خود را بدون لکنت بیان کنند.   

اگر شما از آن دسته مسافران بدشانسی هستید که بعد از پروازهای طولانی نیاز به سه روز استراحت دارد، حتما نکات زیر را بخوانید. با رعایت موارد زیر در هر پرواز، از بی‌خوابی و پرواز زدگی، در امان خواهید بود.

هواپیما

یک ردیف برای خودتان بگیرید

یکی از مهم‌ترین نکات برای خوابیدن در پرواز، موقعیت بدنی مناسب است. برای این کار باید موقعیتی را مشابه دراز کشیدن در تخت برای خود فراهم کنید و ذهن خود را گول بزنید. با رزرو صندلی‌های بیزینس کلاس، از این بابت خیال شما راحت است؛ اما اگر قصد سفر با بلیط‌ هواپیما اکونومی را دارید، حتما صندلی‌ وسط ردیف را رزرو کنید.

خانواده‌ها و جمع‌های دوستانه تمایل دارند کنار هم بشینند. پس اگر شما صندلی وسط را رزرو کنید و پرواز شلوغ نباشد، به احتمال زیاد صندلی‌های اطراف شما خالی خواهند ماند و شما می‌توانید براحتی دراز بکشید! به خاطر داشته باشید که صندلی خود را در ردیف‌های وسط یا آخر هواپیما رزرو کنید؛ چرا که ردیف‌های اول جزو پرطرفدارترین و شلوغ‌ترین ردیف‌ها است.

اگر این نقشه با شکست مواجه شد، به اطراف خود نگاهی بیاندازید؛ آیا ردیف خالی باقی مانده است؟ اگر ردیفی را خالی دیدید، بلافاصله مهماندار را صدا بزنید و از او بپرسید که امکان جابجایی وجود دارد یا نه. اگر جواب مثبت بود، می‌توانید جای خود را عوض کنید و از فضای اضافه برای دراز کردن پاهای خود لذت ببرید.

نکته طلایی: اگر موفق به تصاحب ردیف شدید، پیش از خوابیدن مطمئن شوید که مهماندار می‌تواند به راحتی کمربند بسته شما را ببیند. هیچ چیز بدتر از آن نیست که با صدای مهمانداری بیدار شوید که می‌خواهد از بسته بودن کمربند شما مطمئن شود.

روال همیشگی خود را دنبال کنید

شاید غیرمنطقی باشد اما تکرار کارهایی که معمولا پیش از رفتن به تخت انجام می‌دهید، ذهن شما را از نظر روانی برای خواب آماده‌تر می‌کند؛ کارهایی مانند پوشیدن لباس راحتی، پاک کردن صورت یا مسواک زدن. اگر معمولا قبل از خواب کتاب می‌خوانید، همین کار را در پرواز نیز انجام دهید. بدین وسیله به مغز خود سیگنال می‌دهید که زمان بیداری رو به اتمام است و نوبت خواب رسیده است.

چشم‌بند مناسب تهیه کنید

چشم‌بندها انواع متعددی دارند، از جنس‌های گوناگون گرفته تا طرح‌های متنوع! اما برای یک خواب خوب، چشم‌بندهای کاربردی مشکی را تهیه کنید. این چشم‌بند‌ها با آستر درونی نرم پوست را اذیت نمی‌کنند و با لبه‌های برجسته مانع از عبور نور می‌شوند.

خواب در پرواز

از گوش‌گیر استفاده کنید

دلیل بی‌خوابی بعضی از مسافران، صدای پیوسته موتور هواپیما است. اگر شما هم جزو این دسته هستید، یک گوش‌گیر خوب می‌تواند کمک بزرگی برای شما باشد. به خاطر داشته باشید که هنگام تهیه گوش‌گیر، علاوه بر کیفیت حذف صدا، به جنس آن نیز توجه کنید؛ چرا که برخی از گوش‌گیرها پلاستیکی است و برخی دیگر از جنس فوم و میزان حساسیت پوست شما در انتخاب نوع آن تاثیر بسزایی دارد.

بالشت نعلی شکل تهیه کنید

اگر مجبور شدید که به‌صورت نشسته بخوابید، بالش‌های نعلی شکل را فراموش نکنید. این بالش‌ها با طراحی مناسب، بهترین وضعیت را برای گردن و سر شما ایجاد می‌کنند تا خوابی آرام را تجربه کنید. بالش‌هایی که در هواپیما به مسافران داده می‌شود، با سطحی صاف و نازک بدترین تجربه‌های خواب را موجب می‌شوند. پس قبل از سفر، بالش نعلی شکل خود را تهیه کنید. 

خواب در پرواز

وسایل الکترونیکی را خاموش کنید

اکثر افراد عادت دارند که قبل از خواب، در شبکه‌های اجتماعی و گوشی خود سرک بکشند. با این کار نه‌تنها به خوابیدن کمک نمی‌کنید، بلکه موجب تحریک ذهن خود می‌شوید. برای داشتن خوابی آسوده، گوشی، لپ‌تاپ و تبلت خود را خاموش کنید و به مطالعه کتاب بپردازید. یک مدیتیشن ۲۰ دقیقه‌ای قبل از خواب توصیه می‌شود.

از اسانس‌های آرامش‌بخش استفاده کنید

قدرت اسانس‌های آرامش‌بخش را دست کم نگیرید. کرم‌های دست یا روغن‌های معطر با خاصیت خواب‌آوری، می‌توانند موجب آرامش و خوابی آسوده شوند. برخی از اسانس‌های خواب‌آور شامل اسطوخودوس، گیاه خس خس، بابونه، روغن درخت ایلنگ، روغن ترنج و چوب صندل است. چند قطره از اسانس را روی نبض گردن خود بمالید و با انگشت روی آن آرام چند ضربه‌ بزنید.

خواب در پرواز

 

قرص‌های خواب‌آور بخورید

با وجود قوانین امنیتی، برخی از قرص‌های خواب‌آور را می‌توانید با خود به هواپیما ببرید؛ قرص‌هایی مانند کالمس، نیتول و والرین. با مصرف هر یک از این قرص‌ها می‌توانید از داشتن خوابی آسوده مطمئن شوید. اگر امکان خرید ملاتونين را دارید، مقداری از آن را پیش از پرواز تهیه کنید. ملاتونین یکی از هورمون‌هایی است که به‌طورطبیعی و با تاریکی شب در بدن ترشح می‌شود و وظیفه‌ی آن آماده کردن بدن برای خواب است. به خاطر داشته باشید که در مصرف ملاتونین زیاده‌روی نکنید. تنها خوردن یک عدد در آغاز پرواز و یک عدد در شب اول اقامت برای رفع پرواز زدگی، توصیه می‌شود.

چگونه در هواپیما راحت بخوابیم؟

استرس نداشته باشید

هرچند عمل کردن به این حرف مشکل به نظر می‌رسد؛ اما استرس بی‌خوابی یکی از مهم‌ترین دلایل بی‌خوابی است. اگر فکر کنید که نمی‌توانید بخوابید یا ممکن است نتوانید بخوابید، قطعا خواب به چشم‌های شما نخواهد آمد. چند نفس عمیق بکشید، بدن‌‌تان را در موقعیت مناسب قرار بدهید و در خاطر داشته باشید که دنیا با نخوابیدن به آخر نمی‌رسد. اگر توانستید به خواب بروید، چه بهتر؛ اما اگر خواب سراغ شما نیامد، بهتر است امیدوار باشید تا مامور گذرنامه به جواب‌های دست و پا شکسته‌ی شما مشکوک نشود.

با کمک موتور جستجوی پرواز کجارو می‌توانید در هر بازه زمانی ارزان‌ترین بلیط هواپیما به مقصدهای خارجی و داخلی شامل بلیط‌های سیستمی، بلیط چارتری، بلیط لحظه آخری و... را از طریق فروشنده‌ها و آژانس‌های معتبر بلیط هواپیما جستجو و به آسانی تهیه کنید.

منبع Independent

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تبلیغات